Informacje1 lutego 2014, 00:00,

Jak Gmina Piaseczno dysponuje pieniędzmi z podatków - zobacz na co idą Twoje pieniądze

Ruszyła strona internetowa, na której sprawdzić można, jak pieniądze z naszych podatków wydawane są przez gminę Piaseczno. Program, który jest swego rodzaju kalkulatorem mieszkańca, pokazuje w jakim stopniu poszczególny podatnik przyczynia się do rozwoju swojej gminy, płacąc w niej podatki. Z drugiej strony jest to narzędzie, które każdemu pozwala ocenić i wyrobić sobie zdanie, czy podział wydatków na konkretne dziedziny i zadania realizowane przez samorząd jest zgodny z jego oczekiwaniami.

JAK GMINA PIASECZNO DYSPONUJE PIENIĘDZMI Z PODATKÓW

- Ten nowatorski projekt to przedsięwzięcie pokazujące transparentność naszych działań – mówi burmistrz Zdzisław Lis. – Uchwała budżetowa nie jest łatwym dokumentem do analizy przez przeciętnego mieszkańca, natomiast to narzędzie w łatwy sposób daje obraz tego, jak płacone przez mieszkańca podatki dzielone są na poszczególne zadania realizowane przez gminę – wyjaśnia burmistrz.

Wchodząc na stronę internetową www.nacoidamojepieniadze.pl wystarczy używając suwaka wskazać nasze miesięczne dochody, a program wyliczy ile z naszego podatku trafia do budżetu gminy. Poszczególne ikony symbolizujące np. komunikację, oświatę, pomoc społeczną pokazują pomiędzy jakie zadania i w jakiej kwocie dzielony jest nasz podatek. Żeby zobaczyć więcej zadań np. z zakresu oświaty wystarczy kliknąć na odpowiednią ikonę, a ukaże się bardziej szczegółowy opis np. ile pieniędzy trafia do przedszkoli a ile do szkół podstawowych czy gimnazjów.

- Uruchomiony przez nas program jest elementem corocznej kampanii zachęcającej mieszkańców do rozliczania PIT-ów w miejscu swojego zamieszkania – tłumaczy Łukasz Wyleziński, kierownik Biura Promocji i Informacji. – Do budżetu gminy trafia zaledwie 37,53% płaconego przez mieszkańca podatku dochodowego, niestety nie każdy rozlicza się tu gdzie mieszka. My pokazujemy, co konkretnie za te pieniądze robi gmina, i czego w konsekwencji mieszkaniec pozbawia się nie płacąc tu podatku. Może sobie wyliczyć, że każdego miesiąca o np. 30 zł mniej trafia do szkoły, w której uczy się jego dziecko.

Do programu przygotowanego przez firmę The Story mogą dołączać się inne gminy, Piaseczno wzięło w nim udział pilotażowo jako pierwszy samorząd w Polsce. – Cieszę się, że Piaseczno zastosowało analizę duży danych i zdecydowało się na współpracę w tym projekcie – mówi Dymitr Romanowski z The Story. – Szczególnie interesujące jest konfrontowanie wydatków samorządów, które mają odmienną specyfikę i różne podejście do konstruowania budżetu. Ale najważniejsze, że mieszkańcom jest o wiele łatwiej zrozumieć, jak wydają pieniądze poszczególne gminy.

Symulator internetowy jest oczywiście narzędziem poglądowym, odnosi się wyłącznie do podatku dochodowego od osób fizycznych, a poszczególne wyniki mogą delikatnie różnić się od stanu faktycznego, bo różne mogą być chociażby koszty uzyskania przychodu. Wyniki są też zaokrąglane. Program uwzględnia progi podatkowe, ale nie bierze pod uwagę odliczeń czy sytuacji, w której małżonkowie rozliczają się wspólnie. Dlatego wygenerowanych kwot nie należy przyjmować dosłownie, a jedynie orientacyjnie.

Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje Europejski Instytut Marketingu Miejsc "Best Place". Zobacz na co idą Twoje pieniądze: www.nacoidamojepieniadze.pl

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje1 lutego 2014, 00:00,

Wystawa malarstwa Jacka Ziemińskiego

Galeria Przystanek zaprasza na wernisaż wystawy Jacka Ziemińskiego – Malarstwo, który odbędzie się 2 lutego 2014 roku o godz. 18.00 w Przystanku Kultura przy Placu Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Wystawę malarstwa Jacka Ziemińskiego, będzie można oglądać do 16 marca 2014 roku. Zapraszamy na wystawę w galerii PRZYSTANEK.

Wystawa malarstwa Jacka Ziemińskiego

Obrazy Jacka Ziemińskiego to pulsujące energią, światłem i kolorem abstrakcyjne kompozycje. Artysta, początkowo związany z ekspresyjnym realizmem, w lalach 90-tych porzuca ten nurt na rzecz minimalistycznych płócien, których głównym motywem jest linia. To przejście od figuracji do abstrakcji było również swoistym odcięciem się od bodźców zewnętrznych, a płótno stało się autonomicznym terenem, przestrzenią malarskiego eksperymentu i analizy tego medium. Poszukując rytmów, kompozycji, koloru, światła artysta zadaje podstawowe pytania o malarstwo. To właśnie ono samo w sobie staje się głównym tematem i źródłem niekończącej się inspiracji.

Wystawa malarstwa Jacka Ziemińskiego

Jacek Ziemiński urodził się w 1953 r w Warszawie. Studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, dyplom w pracowni prof. Jacka Sienickiego, aneks z grafiki w pracowni H. Chrostowskiej. Uczestnik ruchu Nowej Ekspresji w latach 80-tych. W stanie wojennym współorganizator niezależnych wystaw "Świadectwo obecności" (1982-1986). W latach 1982-89 asystent na Wydziale Malarstwa ASP. Współpracuje stale z Galerią Milano w Warszawie i krakowską Galerią Zderzak Mieszka i tworzy w Czarnowie www.zieminski.art.pl
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Piaseczno