Informacje9 maja 2015, 13:00,

IV Flis Festiwal - spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu

9-10 maja 2015 roku w podkonstancińskich Gassach, gdzie odbywa się Flis Festiwal czyli spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu, od niepamiętnych czasów znajdował się przewóz przez Wisłę, który spajał mieszkańców obydwu brzegów Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, rozpościerającego się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Choć dziś trudno w to uwierzyć, rzeka zawsze bardziej łączyła niż dzieliła, stanowiąc w przeszłości najprostszy środek transportu i komunikacji.

IV Flis Festiwal - spotkanie kultur nadrzecznych na Urzeczu

Urzecze - gwarowo zwane Łurzycem - tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość Łurzycoków, manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce. Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Chcemy promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe łurzyckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek.

8.05 PIĄTEK - festiwal poprzedzą: Żywe lekcje historii (godz. 9-14, Gassy). Warsztaty ginących zawodów (godz. 10-16, Konstancin-Jeziorna, Jaz Imberfal na Jeziorce, vis a vis Starej Papierni).

9.05 SOBOTA Ostroga na Wiśle
13.00 Otwarcie w bindudze z udziałem flisaków i zaproszonych gości, pokaz ratownictwa wodnego, atrakcje w bindudze.
14.00 Poświęcenie łodzi oraz prezentacja i Parada Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych.
16.00 Otwarcie sceny „Za wałem”. Występy zespołów: Powsinianie, Tęcza, Kuźnia Artystyczna, Oryle z Urzecza, Łurzycanki, Kapela Niwińskich. Prezentacja tańca Szot i wspólne śpiewanie.
19.30 Koncert Joanny Słowińskiej z zespołem.
20.30 FLISLAJT – parada oświetlonych łodzi i koncert na rzece w wykonaniu zespołu Hamba Duo.
21.30 Ognisko. Gościnnie na Flis Festiwalu 2015
- łodzie nieszawki z Ciechocinka,
- łódź żakówka z Zalewu Wiślanego oraz
- wielkie galary zabudowane: św. Elżbieta i św. Barbara,
- szkuta Wanda – replika szkuty z Czerska.

Sobotnie atrakcje towarzyszące:
binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami,
warsztaty ginących zawodów – szkutnik, wikliniarz, kowal, garncarz, tkaczka, powroźnik, miodziarz, smolarz, flisak, przejażdżki łodziami po Wiśle, festiwalowa przeprawa promowa Gassy-Karczew, dychtowanie łodzi wczoraj i dziś, wiosła pychowe, prelekcje,
potrawy regionalne z Urzecza: łurzycka sytocha, barszcz chrzanowo-buraczany, siuforek, miód z Cieciszewa, wspólne tańce i śpiewy,stoiska twórców ludowych, gra terenowa – ZA CO ORYL ŻYJE.

10.05 NIEDZIELA Ostroga na Wiśle
7.30 Flisacka polowa Msza święta.
10.00-16.00 Warsztaty ginących zawodów, prelekcje.
12.00 Parada Tradycyjnych Żaglowców pod żaglami.
13.00 Scena „Za wałem”, występy zespołów: Wólkowianki, Urzeczeni, Kalwarki, Sołtysi, Kądziołeczka.
16.00 IV Łurzycki Bieg Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych, GASSY – WARSZAWA.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=12&t=5862
Informacje30 maja 2015, 18:00,

III edycja biegu Piaseczyńska Piątka

W sobotę, 30 maja 2015 roku na stadionie miejskim w Piasecznie odbędzie się III edycja biegu Piaseczyńska Piątka. Oprócz biegu głównego na dystansie 5 km, odbędą się także: Bieg krasnali na 200 m oraz Bieg rodzinny na 1 km. Wszyscy, którzy chcą zmierzyć się z dystansem 200 m, 1 km lub 5 km, mogą zgłaszać się poprzez stronę www.kondycja.com.pl

III edycja biegu Piaseczyńska Piątka

Program III edycji biegu Piaseczyńska Piątka:
Zapisy do biegu głównego 5 km i wydawanie pakietów:
29.05.2015 r. godz. 14.00 - 20.00 - Decathlon Piaseczno
30.05.2015 r. godz. 15:30 - 17:30 - Stadion Miejski Piaseczno
Starty w dniu imprezy:
17:00 - Bieg krasnali 200 m
17:15 - Bieg rodzinny 1 km
17:45 - Wspólna rozgrzewka
18:00 - Start biegu głównego 5 km
19:30 - Wręczenie nagród
20:00 - Wspólne biesiadowanie
21:00 - Zakończenie imprezy

Regulamin imprezy dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Rekreacyjno Sportowego "Kondycja" www.kondycja.com.pl Wydarzenie dofinansowuje Gmina Piaseczno. Impreza ma na celu propagowanie biegania jako podstawowej formy ruchu, promocję Piaseczna i integrację środowiska biegowego, a w szczególności zapobieganie patologiom społecznym i uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Redakcja, 16 lipca 2019