Informacje10 października 2007, 00:00,

Irena Sendlerowa z Tarczyna - szanse na pokojowego Nobla

Irena Sendlerowa, która w okresie międzywojennym mieszkała w Tarczynie, jest typowana przez media jako najpewniejszy laureat tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Irena Sendlerowa, uratowała z warszawskiego getta około 2500 żydowskich dzieci. Norweski Komitet Noblowski dopiero dziś podjął decyzję o przyznaniu tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Laureata poznamy w piątek o godzinie 11:00, gdy decyzja ta zostanie ogłoszona w Oslo. Trzymamy kciuki za panią Irenę Sendlerową.

Ojciec Ireny Sendlerowej był lekarzem. Jego pacjentami było wielu ubogich żydów. W okresie międzywojennym mieszkała w Tarczynie. Zaczęła pomagać żydom długo przed powstaniem getta warszawskiego. W grudniu 1942 r. świeżo utworzona Rada Pomocy żydom żegota mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta, gdzie nosiła Gwiazdę Dawida jako znak solidarności z żydami oraz jako sposób na ukrycie się pośród społeczności getta. Zorganizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta, umieszczając je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Aresztowana w 1943 r. przez gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. żegota zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. Przez całe życie, podobnie jak jej ojciec, związana była z ruchem socjalistycznym i PPS. ¬ródło, oraz więcej informacji znajdziecie na stronach życia Warszawy: link

Kandydaturę Pani Ireny zgłosił amerykański nauczyciel historii Norm Conrad. W 1999 r. wystawił on w swojej szkole w Pittsburgu w stanie Kansas napisaną przez siebie sztukę teatralną o Irenie Sendlerowej, zatytułowaną "Life in a Jar" (życie w słoiku) - rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń sprzed ponad 60 lat. Jej kandydaturę do pokojowego Nobla Conrad wysunął w porozumieniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Izraela Ehudem Olmertem. Inicjatywa Pokojowego Nobla dla Ireny Sendler: link. Irena Sendler komentuje akcję wspierającą jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla (film na Youtube):
" target="_blank" rel="nofollow">link
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Tarczyn
Tematy:Tarczyn

Informacje11 października 2007, 00:00,

Wsioryt Wsi Koloryt - wystawa fotografii w Konstancinie

Dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury oraz Autorzy z Klubu f8 mają przyjemność zaprosić na wystawę fotografii: Wsioryt Wsi Koloryt. Wystawa i wernisaż fotografii odbędzie się w sobotę, 13 października 2007 roku, o godzinie 17:00 w Konstancińskim Domu Kultury, przy ulicy Jaworskiego 18, Konstancin-Jeziorna.

Wsioryt Wsi Koloryt wystawa fotografii w Konstancienie

Wsioryt Wsi Koloryt to wystawa zbiorowa 11 autorów na temat obrzędowości, krajobrazu wiejskiego, kolorytu, polskiego folku etc. W wystawie fotografii Wsioryt Wsi Koloryt, udział wezmą: Dominik Bednarski, Monika Bukowińska, Robert Czułba, Anna Kasperska, Dorota Kasperska, Kinga £ukomska, Sławomir Mróz, Tomasz Myśluk, Marek Orzechowski, Renata Sękowska, Joanna Sękowska-Rutka, Edward Warowny.

Informację otrzymaliśmy mailem od Dominika Bednarskiego, któremu bardzo serdecznie dziękujemy. Dominik Bednarski jest współautorem wystawy Wsioryt Wsi Koloryt. Już raz informowaliśmy o wystawie fotografii autorstwa m.in. Dominika Bednarskiego: Kampinos Impresje Puszczańskie. Serdecznie zapraszamy na sobotnią wystawę fotografii.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Konstancin