Informacje11 stycznia 2016, 16:13,

Inauguracja prestiżowego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Ministerstwie Rozwoju


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Przełomowy dla polskiego sektora kosmicznego projekt oficjalnie rozpocznie się w czasie uroczystego spotkania w Ministerstwie Rozwoju. Formalną inicjację projektu poprzedzą wystąpienia przedstawicieli władz i członków konsorcjum, które odpowiada za realizację projektu. Uroczystość uświetni także delegacja z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Konsorcjum, któremu lideruje Creotech Instruments S.A. wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi. Projekt „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND” jest jednym z największych przedsięwzięć kosmicznych zleconych kiedykolwiek przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) polskim podmiotom. Wartość projektu przekracza 8 mln złotych.

W ramach projektu „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND” w Polsce powstanie potężne repozytorium danych obserwacyjnych Ziemi gromadzonych przez satelity Landsat, Evisat, Sentinel i inne. Oprócz stworzenia bazy danych, polskie konsorcjum będzie odpowiedzialne za obsługę serwisów umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie i przetwarzanie danych satelitarnych. Infrastrukturze bazodanowej będą towarzyszyły wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni i naukowi będą mogli uruchamiać dedykowane swoje aplikacje.

Projekt potrwa dwa lata i składać się będzie z dwóch etapów. Testowe świadczenie usług rozpocznie się po zakończeniu pierwszego etapu wdrożeniowego. Po zakończeniu testów usługi świadczone będą na zasadach komercyjnych. W skład konsorcjum, na którego czele stoi lider polskiego przemysłu kosmicznego, spółka Creotech Instruments S.A. wchodzą także krajowa spółka CroudFerro Sp. z o.o. oraz niemiecka firma Brockman Consult Ltd.

Creotech Instruments S.A. (CTI) to lider polskiego sektora kosmicznego. Założona przez grupę utytułowanych polskich naukowców firma konsekwentnie rozwija swoje kompetencje w zakresie projektowania i montażu elektroniki wysokiej niezawodności. Creotech Instruments od 2012 roku funkcjonuje na rynku jako spółka akcyjna i uczestniczy w szeregu prestiżowych projektów kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, czy ze śledzeniem, potencjalnie groźnych dla Ziemi, tzw. ‘kosmicznych śmieci’ krążących wokół naszej planety. Firma Creotech Instruments S.A. wyspecjalizowała się także w produkcji i dostarczaniu podzespołów i specjalistycznej aparatury do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.

Dawid Michnik, ComPress
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=4&t=11339
Informacje19 stycznia 2016, 08:00,

Zajęcia Krav Maga Mysiadło Łazy


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Centrum Sportu w Gminie Lesznowola zaprasza na zajęcia Krav Maga (Izraelski System Samoobrony). Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 20.30-22.00 Miejsce: hala sportowa w Łazach, ul. ks. H. Słojewskiego 1. Zajęcia w środy i piątki w godz. 18.00-19.30 odbywają się w hali sportowej w Mysiadle przy ul. Kwiatowej 28.

ZAJĘCIA KRAV MAGA MYSIADŁO ŁAZY

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=15&t=11692

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie