Informacje12 lipca 2012, 00:00,

Imprezy powiatowe: NIECH NAM ROSN¡

O imprezach markach naszego powiatu piaseczyńskiego oraz o ostatnio organizowanym przez nasz serwis mieszkańców konkursie na najlepszą imprezę - pisze w tekście radny powiatu piaseczyńskiego. Nasz powiat obfituje niewątpliwie w wiele ciekawych, bogatych i jedynych w swoim rodzaju imprez, które mogą nas wyróżniać. Wydarzenie te już są lub niebawem mogą stać się markami tej ziemi.

Pojawia się pytanie, co zrobić, aby nie były one jedynie świętem lokalnych społeczności, ale miały publiczność i odbiorców w innych gminach naszego powiatu, a także dużo dalej. Zapewne więc warto być ich uczestnikiem, mówić o nich, promować je i pieścić, aby rosły z każdą ich edycją.

Wspólnie z Serwisem Mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego postanowiłem urządzić konkurs na najlepszą imprezę powiatu piaseczyńskiego. Na portalu społecznościowym Facebook oddana 840 głosów (tzw. lajków).

NAJLEPSZA IMPREZA MARKA POWIATU PIASECZYńSKIEGO

Najwięcej (390) otrzymał Frog Race w żabieńcu, organizowany przez stowarzyszenie Kondycja. Trzy edycje biegów pokazały, że dobra impreza to nie tylko świetny pomysł, przyciągająca nazwa, profesjonalne przygotowanie, odpowiednie działania marketingowe, ale także zaangażowanie społeczności – również w organizację i, jak pokazała nasza zabawa, w promocję. W ostatnich zawodach uczestniczyło blisko 600 osób.

Nie możemy zapominać też o dwóch innych świetnie organizowanych imprezach biegowych. Piaseczyńska Mila Konstytucyjna ma 12 letnią tradycję. Nie tylko zwraca uwagę na ważną w dziejach polski rocznicę. Jest prawdziwym świętem sportu. Biegi potrafią także organizować w mało jeszcze znanym Habdzinie (Bieg Papieski).

Drugie miejsce w konkursie zajął Turniej Rycerski w Czersku (242 głosy), który niewątpliwie ma to coś, co w szczególny sposób nas wyróżnia. żałować możemy, że tylko jedna cykliczna impreza odbywa się na zamku. Pamiętamy jeszcze Ogrody Królowej Bony. Europejskie Dni Dziedzictwa w dotychczasowej formule w tym roku się nie odbędą. Nie wspomnę już o Święcie Duchów. Zjeżdżały na nie tysiące turystów i wielu wspomina je z łezką w oku. Dziś ta impreza byłaby niewątpliwie naszą najsilniejszą marką.

Świetnie, że zaczynamy zwracać się w kierunku królowej polskich rzek. Dziś coraz lepiej robi to Konstancie-Jeziorna. Flis Festiwal i Wianki nad Wisłą w Gassach to bogate i nietuzinkowe eventy. Także Święto Wisły w Ostrówku, organizowane przez kalwaryjski WOPR to coś, na co powinniśmy stawiać.

To nie wszystko. Karty historii zrodziły widowisko pasyjne - Misterium Męki Pańskiej - na ulicach dawnej Nowej Jerozolimy, dzisiejszej Górze Kalwarii. Tysiące uczestników mogą przeżywać drogę krzyżową, w której 200 lat temu brali udział nasi przodkowie. Z tradycji Piaseczna wziął się coroczny Jarmark Piaseczyński, który przed laty w Piasecznie miał duże znaczenie. W Rajdzie Monte Calvaria, odbywający się od 1961 roku, możemy wziąć udział nie tylko jako kibice, ale także jako kierowcy, pokonując odcinku specjalne, w wielu miejscowościach naszego powiatu. Typowe dożynki w Tarczynie świetnie nazwano Owocobraniem.

Piaseczyńskie Teatrali Sobótkowe, konstanciński Festiwal Sportów Teatralnych 3dwa1 Improff, Otarte Ogrody w Konstancinie Jeziornie oraz Zalesiu Dolnym, konstanciński Festiwal Bajek, Baśni i Opowieści – tam też powinniśmy być. Potrafimy jeździć do stolicy, z Tarczyca do Konstancina nie jest dalej. Wspierajmy nasze imprezy, promujmy i bądźmy ich ambasadorami. Doceniajmy fakt, że organizatorzy nie robią imprez dla siebie tylko dla Nas, tubylców. Podróżujmy po powiecie, bo jest piękny i wiele się w nim dzieje.

Organizatorom i gospodarzom życzę wyczulenia na głosy i sugestie mieszkańców oraz żeby wszystkie imprezy się rozwijały. Do zobaczenia mam nadzieję w Czersku gdzie od 20 do 22 lipca odbędzie się Zlot Motocykli Sokół i Pojazdów Zabytkowych (www.bmsokol.pl). A 8 września oczywiście biegniemy w żabieńcu (www.abckondycja.pl).
autor/źródło: Arkadiusz Strzyżewski - Radny Powiatu Piaseczyńskiego
Tematy:

Informacje7 lipca 2012, 00:00,

ZTM - skierowanie linii 727 na trasę objazdową

W związku z robotami drogowymi na ul. Kilińskiego i Sierakowskiego w Piasecznie, od 10 lipca od początku kursowania - do dnia 30 lipca 2012 roku do końca kursowania, linia 727 (tylko w kierunku pętli METRO WILANOWSKA) zostanie skierowana na następującą trasę objazdową: Polskiego Państwa Podziemnego – Sienkiewicza - Wojska Polskiego - Jana Pawła II - Warszawska i dalej swoją trasą.

ZTM Warszawa

Na trasie objazdowej obowiązują przystanki:
- NADARZYńSKA 02 (jako przystanek na żądanie),
- WOJSKA POLSKIEGO 02 (jako przystanek stały).

Zawiesza się funkcjonowanie przystanku:
- URZ¡D MIASTA 02.

Dla linii 727 nie będzie obowiązywał przystanek URZ¡D MIASTA 02.
autor/źródło: Konrad Klimczak - Zespół Prasowy ZTM Warszawa