Informacje3 maja 2007, 00:00,

Imprezy 3 majowe w powiecie piaseczyńskim

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki w 1791 roku to jedna z najpiękniejszych kart w historii Polski. W powiecie piaseczyńskim, a przede wszystkim w Piasecznie i Górze Kalwarii organizowane są dzisiaj 3 maja 2007 roku imprezy i spotkania dotyczące rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

O obchodach i spotkaniach związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszym regionie, już wspominaliśmy w naszym serwisie. W związku z dzisiejszym dniem przypominamy zainteresowanym osobom informacje powiązane tematycznie:
- Piaseczno: obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (2007-04-23)
- Rocznica Konstytucji 3-go Maja w Górze Kalwarii (2007-04-28)
- Informacje uzupełniające na temat imprezy 3-majowej (2007-04-28)
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński
Tematy:

Informacje4 maja 2007, 00:00,

Matura 2007 - pierwszy dzień egzaminów maturalnych

Nadszedł czas Matur. W tym roku egzaminy maturalne rozpoczynają się 4 maja 2007 roku. Dzisiaj maturzyści o godzinie 9:00 zaczynają pisemną część języka polskiego. Uczniowie szkół średnich przystępują do najważniejszego w dotychczasowym życiu egzaminu. Wynik tego egzaminu będzie miał wpływ na dalsze losy maturzystów, bo od niego zależeć będzie, czy podejmą wymarzone studia, znajdą dobrą pracę. Jak każdemu doniosłemu egzaminowi, tak i egzaminowi maturalnemu towarzyszy niepokój. Maturalne szczęście nie jedno ma imię. Najskuteczniejszą metodą na zdanie egzaminu maturalnego jest regularna nauka.

Matura 2007 - egzaminy maturalne
kliknij aby powiększyć

Egzamin maturalny jest formą oceny poziomu wykształcenia ogólnego i sprawdza wiadomości i umiejętności, ustalone w standardach wymagań egzaminacyjnych. Do egzaminu maturalnego może przystąpić absolwent liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego, technikum, i technikum uzupełniającego jeden raz w ciągu roku szkolnego w okresie od maja do lipca.

Maturzyści muszą jeszcze przystąpić obowiązkowo do dwóch egzaminów pisemnych - z wybranego języka obcego nowożytnego (angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański, włoski, słowacki, szwedzki i portugalski) oraz z jednego wybranego przedmiotu. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, fizyka i astronomia, informatyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie i wiedza o tańcu. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).

CKE Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowało informacje o zdających w tym roku maturę. Wynika z nich, że w maju 449,988 osób przystąpi do egzaminu ustnego z języka polskiego, 462,207 osób z języków obcych nowożytnych oraz 444 z języków mniejszości narodowych. Część pisemną będzie zdawać w tym roku 462,735 uczniów, w tym 5% powtarzających lub poprawiających egzamin. Do matury przystąpią uczniowie z 8,061 szkół. Wśród przedmiotów wybranych najpopularniejsze to geografia (zdaje ją 125,481 na poziomie podstawowym i 44,371 na poziomie rozszerzonym), biologia (69,356 i 56,656), matematyka (40,990 i 45,832) oraz WOS (68,032 i 59,619).

Trzymamy za Was kciuki! Wszystkim Maturzystom życzymy powodzenia i połamania piór. Optymizmu, dużo wiary we własne siły i trafienia w wymarzone tematy. życzymy także dostania się na wymarzone studia.

Czy wśród osób, które czytają nasz serwis są zdenerwowani rodzice maturzystów zdających dzisiaj swój egzamin maturalny? Może podzielicie się z nami swoimi uwagami na temat egzaminów maturalnych w naszym regionie. Czekamy na wasze komentarze.
autor/źródło: Redaktorzy serwisu powiat piaseczyński
Tematy: