Informacje27 marca 2012, 00:00,

I Ogólnopolski Turniej Maszyn Wodnych dla młodzieży gimnazjów i szkół średnich - Piaseczno

Turniej Maszyn Wodnych był organizowany w £odzi, w Poznaniu. Młodzież z Piaseczna wyjeżdżała z nauczycielem fizyki Panem mgr inż. Romanem Paszkowskim i z każdym rokiem zdobywała doświadczenie i osiągała coraz większe sukcesy. Na Turnieju drugim (pierwszy start) żadna maszyna nie wykonała zadania. Na kolejnym zdobyto 4 i 8 miejsce w wydajności i 8 w mocy. Następnie Drużyna z Piaseczna zajęła miejsce 5 w mocy, a w wydajności 4 i 5. 4 lata temu, gdy nasza młodzież przygotowywała się do kolejnego startu, Organizator nie podając powodu, zaprzestał kontynuacji organizacji turnieju.

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ MASZYN WODNYCH DLA M£ODZIEżY GIMNAZJÓW I SZKÓ£ ŚREDNICH – PIASECZNO 2012

Pomysł zorganizowania Turnieju Maszyn Wodnych i Wiatrowych narodził się podczas luźnej rozmowy, Pana Romana Paszkowskiego z Panią Wiesławą Bojanowską Prezesem Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej o młodzieży która, tak niespodziewanie i nagle, została pozbawiona możliwości kontynuowania realizacji swoich marzeń, sprawdzenia swojej wiedzy technicznej.

Przedsięwzięcie nie miałoby racji bytu, gdyby nie zaufanie i pomoc Burmistrza i Vice Burmistrzów Piaseczna. Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna otrzymała pierwsze fundusze pozwalające na rozpoczęcie realizacji organizowania Turnieju Maszyn Wodnych. Fundacja nawiązała współpracę z Firmą Unilogo z Piaseczna, która wraz z Firmą Implex z Lublina oraz Ilabo z Piaseczna wykonali, w pełni zautomatyzowane, stanowisko pomiarowe dla turbin budowanych przez młodzież. Wyniki testowanych turbin pokazywane były na ekranie ściennym. Firma HS Studio, Gdańsk wykonała stronę www.turniejmaszyn.pl

Współzawodnictwo młodzieży w budowie turbin, w ich udoskonalaniu, podejmowaniu decyzji o sposobie wykonywania łopatek, zamocowania łożysk, dobierania kształtu dyszy i średnicy bębna nawijającego linkę bardzo rozwija młodzież. Młodzi ludzie zagłębiają się w wiedzę z mechaniki, przetwarzania energii, hydromechaniki, fizyki. Poznają również historię wykorzystania energii potencjalnej wody. Tym bardziej, że świat jest zmuszony poprzez wyczerpujące się ilości surowców energetycznych, do wykorzystywania zielonej energii. Energia odnawialna jest niewyczerpalna, stosując ją chronimy środowisko. Młodzież chętnie uczestniczy w walce o czyste powietrze dla siebie i następnych pokoleń.

24 marca w Zespole Szkół Nr 1 w Piasecznie, na I Turniej Maszyn Wodnych, zgłosiło się 11 drużyn z całej Polski, aby sprawdzić swoje turbiny wodne w konkurencji:
 MOC - wygrywa ta maszyna, która wykona zadanie – wciągnięcie ciężarka o masie 2,5 kg na wysokość 4 m w najkrótszym czasie,
 WYDAJNOŚć - zwycięża ta maszyna, która zużyje najmniej wody wykonując to samo zadanie.

W konkurencji MOC startowało 6 drużyn: Hydraty oraz Perpetum Turbine z LO - Piaseczno, Hydrofile z Gimnazjum Nr 2 - Piaseczno, Aqua Industria LO - miejscowość Nowe, Formuła F1 z Zespołu Szkół Zawodowych - Wieliczka, Hell’s Water z LO Nr 1 – Włocławek.

W konkurencji WYDAJNOŚć startowało 5 drużyn: Wiadukt z ZS Nr 1- Piaseczno, Hydraty oraz Perpetum Turbine z LO – Piaseczno, Eko Rangers z Zespołu Szkół Zawodowych – Wieliczka, Pol Aqua z Gimnazjum Nr 2 – Piaseczno.

Oficjalnego otwarcia Turnieju dokonał Pan Zdzisław Lis Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. Gospodarzem Turnieju była Pani Elżbieta Malinowska Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Piasecznie. Turniejowi przewodniczył Pan Roman Paszkowski – Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Prowadzącą Turniej Pani Wiesława Bojanowska – Prezes Zarządu PFE. W Komisji zasiedli: Pani Joanna Gołatowska Przedstawiciel Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych, Pan Bogdan Szczurowski – projektant i konstruktor wewnętrznych i zewnętrznych energooszczędnych oświetleń obiektów oraz Pan Dariusz Dąbrowski Firma Ilabo Sp. z o.o.

Osiągnięte wyniki w konkurencji MOC:
-miejsce I Hydrofile z czasem 9,565 s - Piaseczno
-miejsce II Formuła F1 z czasem 10,028 s - Wieliczka
-miejsce III Hydraty z czasem 10,869 s - Piaseczno

Osiągnięte wyniki w konkurencji WYDAJNOŚć:
-miejsce I Perpetum Turbine 2,87 l – Piaseczno
-miejsce II Hyddraty 4,67 l – Piaseczno
-miejsce III Eko Rangers 6,10 l – Wieliczka.

Turbiny pozostałych Drużyn nie wykonały zadań.

Fundatorami nagród byli: Gmina Piaseczno, Firma REBA S.A., BRILUM, PWiK Piaseczno, WSGE Alcide De Gasperi w Piasecznie PFE.: dyski twarde zewnętrzne 500GB, MP3, super kalkulatory, profesjonalne lampy biurowe, albumy, puchary, dyplomy, certyfikaty, koszulki i inne były wręczane zwycięskim Drużynom przez Pana Zdzisława Lisa Burmistrza Miasta Piaseczna i Gminy Piaseczno.

W tym Turnieju nie ma pokonanych, są tylko zwycięzcy. Zawodnicy, którzy zajęli dalsze miejsca wracając do domu rozmyślali jak usprawnić swoją turbinę, aby wygrać w następnej edycji. Zawodnicy z Wieliczki poinformowali, że już przygotowują się do Turnieju Maszyn Wiatrowych. Taka wiadomość dodaje sił Organizatorom Turniejów. Mamy nadzieję, że ilość zgłaszających się Drużyn będzie rosnąć z każdym rokiem.

Wiesława Bojanowska (Prezes Zarządu Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej), Roman Paszkowski (Przewodniczący Turnieju Maszyn Wodnych Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna).

kliknij, aby obejrzeć reportaż na iTV Piaseczno
autor/źródło: Katarzyna Kondraciuk - Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna