Artykuł partnerski29 marca, 20:20,

Hulajnogi elektryczne – w końcu obejmie prawo

Hulajnogi elektryczne – w końcu obejmie prawo

Przemieszczanie się na hulajnogach elektrycznych nie było do tej pory uregulowane prawnie. Kierowcy tych pojazdów nagminnie to wykorzystywali jeżdżąc z zawrotną szybkością po chodnikach, podróżując po kilka osób na jednym urządzeniu czy kierując pod wpływem alkoholu. Od teraz jednak ma się to zmienić.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Czym jest UTO i UWR?

Hulajnogi elektryczne są zdefiniowane przez przepisy jako urządzenia napędzane elektrycznie, dwuosiowe, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów. Są to obok, m.in. elektrycznych deskorolek czy segway tzw. UTO, czyli urządzenia transportu osobistego.

W kontekście urządzeń służących do przemieszczania się często słyszy się także o UWR (urządzenie wspomagające ruch). Te z kolei, są urządzeniami napędzanymi przez siłę mięśni. Przykładami UWR są np. rolki, deskorolki czy wrotki.

Użytkownicy elektrycznych hulajnóg, przed zmianą przepisów posiadali status taki sam jak piesi. W związku z tym nie byli oni karani za np. jazdę po chodniku.

Hulajnoga elektryczna - dla kogo?

Jedną z największych zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy dotyczy samych użytkowników hulajnóg. Do tej pory z urządzeń mogli korzystać niemal wszyscy. Od teraz, dla osób niepełnoletnich jest to dość ograniczone:

"Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany"

Dodatkowo, dzieci do lat 10 będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie pod opieką osoby dorosłej, tylko i wyłącznie w strefie zamieszkania. W strefie publicznej będzie to natomiast zabronione niezależnie od okoliczności. Podobne przepisy będą miały zastosowanie także dla użytkowników innych UTO. Jeśli chodzi zaś o UWR to jazda na nich nadal nie będzie wymagała uprawnień.

Ograniczone parametry urządzeń

Wraz z nowymi przepisami określone zostają nowe dane techniczne hulajnóg elektrycznych. W rozporządzeniu do ustawy przeczytać można, że urządzenia te muszą mieć szerokość do 90 cm, długość do 1,3 m i masę własną do 25 kg. Wyposażenie pojazdu musi zawierać światła pozycyjne z przodu i z tyłu, elementy odblaskowe z boków, przynajmniej jeden działający hamulec oraz dzwonek lub klakson, a także podpórka i trwały fabryczny numer rozpoznawczy. Dodatkowo, prędkość elektrycznej hulajnogi będzie konstrukcyjnie ograniczona do 20 km/h.

Koniec z jazdą po chodniku

Po zmianie przepisów użytkownicy hulajnóg elektrycznych winni są poruszać się przede wszystkim ścieżkami rowerowymi. Jeżeli takowych nie ma, to mogą oni skorzystać z jezdni, na której dozwolony jest ruch z prędkością maksymalnie 30 km/h.

A co z jazdą po chodniku? Czy będzie dozwolona? Tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach – gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni z dopuszczalną prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Ponadto, użytkownik pojazdu musi zachować szczególną ostrożność, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości poruszania się pieszych oraz jest zobowiązany ustępować im pierwszeństwa. W każdym innym przypadku osoba jadąca hulajnogą elektryczną po chodniku musi liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu.

Kary za łamanie przepisów

Za łamanie przepisów nakładane będą dość surowe kary. Niejeden adwokat zajmujący się tego typu sprawami powinien spodziewać się licznych zgłoszeń od użytkowników hulajnóg elektrycznych. Nic jednak w tym dziwnego, adwokat jest bowiem najodpowiedniejszą osobą, która może pomóc w sytuacji, gdy podejrzewamy, że dostaliśmy mandat bezpodstawnie.

Na najwyższy mandat narażeni będą ci, którzy zdecydują się na prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego. Kara może takim przypadku wynosić od 300 do 500 zł.

Równie surowo będzie karane nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym – tutaj kierowcy hulajnóg mogą liczyć na karę w wysokości 350 zł.

Nieco lżej, bo w wysokości 100 zł, karane będzie przewożenie na hulajnogach innych osób, zwierząt i ładunków. Na mandat stuzłotowy załapią się również osoby parkujące hulajnogi w niedozwolonych miejscach.

autor/źródło: kancelariawrobel.pl

Napisz komentarz

Informacje23 marca, 07:32,

Sprawdzamy wartość energetyczną żabich udek . Sprawdź ile mają kalorii

Sprawdzamy wartość energetyczną żabich udek . Sprawdź ile mają kalorii

Sprawdziliśmy kaloryczność żabich udek . Jeśli chcesz wiedzieć ile kalorii ma ten produkt czytaj dalej. Kalorie w żabich udkach pochodzą w 96% z białka, 0% z węglowodanów i 4% z tłuszczy.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Udostępnij. To zainteresuje Twoich znajomych

Informacje zawarte w tym artykule pochodzą z serwisu calories-info.com (link: Calories in Frog legs)

Odwiedź stronę źródłową aby dowiedzieć się dokładnie ile kalorii mają żabie udka lub poznać jakie wartości odżywcze zawarte są w żabich udkach , (węglowodany, białko, tłuszcze, indeks glikemiczny, błonnik, gluten itp.)

Żabie udka - kalorie i wartości odżywcze

Żabie udka zawierają 73 kcal na 100g.

Przeczytaj też: Sprawdzamy ile kalorii ma kiwi. Byliśmy zaskoczeni

Na przykład średniej wielkości żabie udka (15 g) to około 11 kalorii (kcal).

Aby zobrazować sobie ile to jest, warto zwrócić uwagę, że kalorie które zawiera średniej wielkości żabie udka (15 g) można porównać do kalorii, które zawiera np. 0.5 łyżeczki cukru.

Do spalenia takiej ilości kalorii trzeba na przykład jeździć na rowerze przez co najmniej 2 minuty, pływać przez 1 minutę lub biegać przez 1 minutę.

Czy żabie udka są tuczące i czy powninno się je jeść na diecie?

Żabie udka to produkt o jednej z najniższych ilości kalorii wśród mięs. Spożywanie żabich udek wydaje się być dobrym wyborem dla osób na diecie. Trudno znaleźć mniej tuczące produkty pośród mięs.

Inne przydatne informacje

Ile białka jest w żabich udkach ?

Żabie udka zawierają 16.4 g białka na 100g.
Średniej wielkości żabie udka (15 g) zawiera ok. 2.5 g białka.

Ile węglowodanów jest w żabich udkach ?

0 g węglowodanów - żabie udka nie zawierają węglowodanów.

Ile ważą żabie udka ?

Średniej wielkości żabie udka (część jadalna po obraniu) waży ok. 15g.

Ile błonnika jest w żabich udkach ?

0 g błonnika - żabie udka nie zawierają błonnika.

autor/źródło: wszystkoojedzeniu.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie