Informacje23 listopada 2012, 00:00,

Holenderska koncepcja dla Piaseczna - szkoła podstawowa, przedszkole, biblioteka, centrum multimedialne, kompleks sportowy i targowisko


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Planowana inwestycja ma być receptą na przywrócenie miastu zdegradowanych obszarów w jego zachodniej części. Nowa jakość przestrzeni publicznej. O tym, że konieczna jest w Piasecznie budowa nowej szkoły podstawowej wiadomo od dawna. W tym roku, po wielu negocjacjach z kilkoma właścicielami, kosztem kilku milionów złotych udało się gminie pozyskać działki, które wspólnie tworzą atrakcyjny obszar z przeznaczeniem pod budowę kompleksu edukacyjno-sportowego.

HOLENDERSKA KONCEPCJA DLA PIASECZNA - SZKO£A PODSTAWOWA, PRZEDSZKOLE, BIBLIOTEKA, CENTRUM MULTIMEDIALNE ORAZ KOMPLEKS SPORTOWY

Zadanie przygotowania wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu na którym powstać ma szkoła podstawowa, przedszkole, biblioteka, centrum multimedialne oraz kompleks sportowy powierzone zostało holenderskiej firmie RDH. Dodatkowym elementem, który zawierać miało opracowanie była propozycja zagospodarowania na nowo targowiska miejskiego, które sąsiaduje z działką przeznaczoną pod budowę szkoły. Wspólnie obszar leżący pomiędzy ulicą Jana Pawła II, torami kolejowymi, kanałem „Perełki” oraz ul. Dworcową tworzyć miałby przyjazną przestrzeń publiczną z dodatkowymi funkcjami m.in. pod organizację imprez plenerowych.
- Proponując nowy, potrzebny w mieście obiekt oświatowy, chcemy równocześnie podnieść jakość przestrzeni publicznej na całym obszarze, który obecnie jest najbardziej zaniedbaną i zdewastowaną częścią Piaseczna – mówi burmistrz Zdzisław Lis. – Realizując nasz pomysł chcemy wykreować nową jakość i miejsce, które z chęcią odwiedzać będą mieszkańcy – dodaje burmistrz.

HOLENDERSKA KONCEPCJA DLA PIASECZNA - SZKO£A PODSTAWOWA, PRZEDSZKOLE, BIBLIOTEKA, CENTRUM MULTIMEDIALNE ORAZ KOMPLEKS SPORTOWY

Targowisko z prawdziwego zdarzenia
– W procesie projektowym chcieliśmy wykreować nową multidyscyplinarną przestrzeń, stanowiącą impuls do rewitalizacji całego obszaru, stąd pomysł połączenia działalności współczesnego targowiska z funkcjami oświaty, sportu, kultury i rekreacji – tłumaczy Hub Droogh, urbanista, współwłaściciel firmy RDH. – Nasze rozwiązania architektoniczne cechuje nowoczesne podejście do projektowania z położeniem nacisku na wygodę użytkowników, wielofunkcyjność proponowanych rozwiązań oraz zrównoważony rozwój – podkreśla holenderski urbanista. Nowe, w części zadaszone stanowiska handlowe oraz ponowne rozplanowanie całego targowiska pozwolą prowadzić w tym miejscu dodatkowe aktywności o charakterze kulturalnym czy rozrywkowym..

HOLENDERSKA KONCEPCJA DLA PIASECZNA - SZKO£A PODSTAWOWA, PRZEDSZKOLE, BIBLIOTEKA, CENTRUM MULTIMEDIALNE ORAZ KOMPLEKS SPORTOWY

Szkoła w nowych standardach
Lokalizacja szkoły podnieść ma jakość i wartość, również estetyczną całego obszaru objętego rewitalizacją. Przygotowanych jest kilka wariantów dla planowanej inwestycji w zależności od możliwości pozyskania dalszych terenów pod dodatkowe parkingi oraz przestrzeń zieloną. Obecny stan posiadani gminy, czyli ok. 2 ha gruntów pozwala już jednak na planowanie samego budynku i zaplecza sportowego. Szkoła, która otwarta powinna zostać w 2014/2015 roku zwrócona będzie frontem w kierunku ul. Jana Pawła II. Planowanych jest 28 przestronnych sal lekcyjnych, klasy I-III zlokalizowane byłyby na parterze, zaś IV-IV na piętrze. Otwarta przestrzeń między piętrami miałaby dodać budynkowi przestrzenności.
– Budynek powinien mieć prostą bryłę i być funkcjonalny – uważa Hub Droogh. Co nie oznacza, że jego elewacja będzie nudna. – Chodzi o to aby niepotrzebnie nie podrażać kosztów. Sam wygląd zewnętrzny jest rzeczą wtórną i nie chcieliśmy z góry go narzucać, aby nie odciągał uwagi od meritum, czyli funkcji użytkowych – dodaje. Główne wejście prowadzić ma do centrum multimedialno-bibliotecznego, stanowiącego samodzielny moduł, z którego korzystać można by również wówczas kiedy szkoła będzie zamknięta. Podobnie hala sportowa zapewnione będzie miała wejścia zarówno bezpośrednio ze szkoły jak i z zewnątrz. Na terenie szkoły przewidziano ponad 100 miejsc parkingowych, a liczba ta może wzrosnąć nawet do 280 jeśli uda się gminie wykupić dodatkowe tereny.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje21 listopada 2012, 00:00,

DZIENNIK - Dyskusyjny Klub Książki Konstancin


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

22 listopada 2012 roku o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy mieszkańców, na spotkanie Klubu Książki w Konstancinie. Na spotkaniu DKK, przedmiotem dyskusji będzie książka pt. DZIENNIK Jerzego Pilcha. Spotkanie odbędzie się w KDK przy ul. Sobieskiego 6, Konstancin-Jeziorna. Dyskusyjny Klub Książki(DKK) jest miejscem dla tych, którzy lubią czytać i rozmawiać o książkach, chcą podzielić się z innymi swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury, czerpią przyjemność z dyskusji o literaturze, są otwarci na nowych autorów i nowe książki, chcą mile i aktywnie spędzić czas. DKK to także dostęp do najświeższych i najciekawszych książek.

DZIENNIK - JERZY PILCH

DZIENNIK - JERZY PILCH Jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy polskich ujawnia wreszcie pełny zapis swojego dziennika, który prowadził przez ostatnie lata (w dużych fragmentach publikował go w "Przekroju"). Znany z brawurowo poprowadzonych powieści, zachwycający jako autor dramatów i scenariuszy, powszechnie czytany jako felietonista, tym razem pokazuje się nam jako memuarysta w sensie ścisłym. To nie zapiski z błahej codzienności, nie spis chorób i dolegliwości (choć znajdziemy zapis z poczekalni do neurologa), nie zestawienia wyróżnień i odznaczeń. Nie ma tu męczących i wydumanych autoanaliz i nieustającego narzekania na świat i bliźnich, co często można spotkać w ostatnio publikowanych dziennikach znanych pisarzy. Oczywiście są codzienne marszruty Hożą i Kruczą do placu Trzech Krzyży, jest lektura gazet, są zapisy spotkań z czytelnikami czy przyjaciółmi (nawet niepozornym wydarzeniom Pilch umie przydać głębi: “Rok po narodzeniu Chrystusa tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty i drugi, fantastyczny majowy upał nie tyle na rynku, co na Kanoniczej; z Hanulą, Pawłem Huelle i Antkiem Liberą taszczyliśmy jakieś z heroizmem, bo z pensji w "Tygodniku Powszechnym" kupione, opakowania paluszków i butelek wina, życie było wieczne”).

DZIENNIK - JERZY PILCH

"Dziennik" Pilcha czyta się jak jego powieści. To narracja, w której znajdziemy Adama Małysza i lekturę Biblii, Avatara i Joyce’a, matkę i ojca, Kraków i Warszawę, katolików i ewangelików, w końcu, rzecz jasna, piłkę nożną. Znajdziemy tu też szczere sprostowania narastających latami wokół autora nieporozumień: "Całymi latami marzyłem o byciu literackim urzędnikiem, a przyrosła mi cyganeryjna gęba lekkoducha, bankietowicza i Bóg wie kogo". Są w "Dzienniku" takie rozbrajające wyznania jak to: "Ja wiem, że prawdziwy kibic stoi przy swoim klubie bez względu na wszystko. Dochodzę jednak do wniosku, że upór stania przy Cracovii jest uporem debila. Za stary jestem na być może szlachetne, ale psychiatryczne wytrwałości." Jak zwykle u Pilcha – świeże, zadziorne i odważne spojrzenie na świat, ironia, dystans ale i gorące, bezkompromisowe zaangażowanie, kwestie dnia dzisiejszego i kwestie ostateczne. I jak zwykle u Pilcha – zniewalająca przyjemność czytania.
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie