Informacje13 maja 2014, 17:58,

Harmonogram postoju mammobusów 12-16 maja na terenie powiatu piaseczyńskiego

W dniach od 12-18 maja 2014 r. mammobusy odwiedzą na Mazowszu siedemnaście powiatów: gostyniński, grodziski, grójecki, legionowski, łosicki, miński, ostrołęcki, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, radomski, sochaczewski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski i żyrardowski. Zapraszamy panie w wieku 50-69 lat na bezpłatną mammografię w ramach „programu profilaktyki raka piersi”! Więcej o Programie profilaktyki raka piersi: http://www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/programy4a

Harmonogram postoju mammobusów na terenie powiatu piaseczyńskiego

Harmonogram postoju mammobusów powiat piaseczyński:
12 maja, ul. Szkolna 8 w Lesznowoli, w godzinach 10.00-18.00
12 maja, ul. Sierakowskiego w Piasecznie (przy UM) , w godzinach 10.00-18.00
13 maja, ul. Szkolna 8 w Lesznowoli, w godzinach 9.00-17.00
16 maja, ul. Główna 10 w Uwielinach, w godzinach 8.00-15.00

Informacje12 maja 2014, 17:59,

Wystawa Autowidoki Józefa Wilkonia

Zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Piasecznie na wystawę "Autowidoki" Józefa Wilkonia. Prace oglądać będzie można do 29 czerwca 2014 roku. To kolejna w Piasecznie prezentacja prac światowej sławy artysty - ilustratora, malarza, rzeźbiarza. Tym razem Józef Wilkoń przybliża nam świat swoich podróży, nie tylko przez Polskę, ale także poza granicami kraju – gdzie jeździł by organizować wystawy czy odbierać nagrody. Pokazuje urzekające go, widziane z okna samochodu, widoki. Autowidoki.

WYSTAWA AUTOWIDOKI JÓZEFA WILKONIA

Andrzej Matynia (polski historyk i krytyk sztuki, dziennikarz i publicysta radiowy i telewizyjny) tak napisał o Autowidokach: „Dla Józefa Wilkonia katowicka droga była niegdyś drogą nadziei. Jeździł nią, nową, luksusową (jak na polskie warunki) do Szwajcarii, Włoch, gdzie zdobywał nagrody, święcił sukcesy, a przede wszystkim oglądał świat jakże inny od polskiej, zgrzebnej rzeczywistości. Wolny świat Zachodu… Zachwycała go prosta jak stół szosa katowicka.. Szybko szkicował poszczególne jej fragmenty. Z nich powstawały gwasze, które były syntetycznym widzeniem tej drogi, zgeometryzowanymi płaszczyznami kolorów.”

Przeczytaj też: Poznaj sploty piaseczyńskich historii

WYSTAWA AUTOWIDOKI JÓZEFA WILKONIA

Józef Wilkoń (ur.1930 w Bogucicach k. Wieliczki) ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie . W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie „Księgi Dżungli” z jego ilustracjami. Napisana i zilustrowana przez niego książka „Psie Życie” została uznana za najpiękniejsza książkę roku 2011 oraz nagrodzona Brązowym Medalem w 50-tym jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013.

Muzeum Regionalne jest czynne: od środy do piątku w godz. 9.00 - 17.00; oraz w soboty i niedziele w godz. 9.00 - 15.00 Kierownik Muzeum - Monika Gielecińska tel./faks: 22 737 23 99; 509 687 267, mail muzeumpiaseczno@kulturalni.pl ceny biletów: normalny - 3 zł, ulgowy - 2 zł w w sobotę wstęp do Muzeum jest bezpłatny.