Artykuł partnerski29 października 2019, 10:01,

Góry Smocze z biurem podróży Logos Tour.

Góry Smocze z biurem podróży Logos Tour.

Republika Południowej Afryki to wyjątkowy kraj. U jego początków stoją dwie republiki burskie: Transwal oraz Orania. Pierwszymi mieszkańcami tego skrawka ziemi byli Buszmeni, którzy osiedlili się tutaj w I tysiącleciu naszej ery. Pojawienie się plemienia Banto sprawiło, iż pozostałe zostały zepchnięte na obrzeża kontynentu.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Znacznie później, gdyż w XV wielu zaczęli się tutaj osiedlać Europejczycy. Kolonizacja rozpoczęła się zaś w wieku XVII. Na ziemie południowej Afryki poczęli przybywać Burowie, czyli holenderscy chłopi, a także niemieccy protestanci i francuscy hugenoci. Decydując się na przyjazd do Republiki Południowej Afryki, musimy zdawać sobie sprawę, iż w dużej mierze do jej powstania przyczynili się Europejczycy. Z tego względu miejsce to jest niezwykle zróżnicowane pod względem kultury, architektury, a także kuchni. Okresowi kolonizacji towarzyszyły liczne konflikty pomiędzy białą ludnością a miejscowymi ludami. Republika Południowej Afryki jest wyjątkowym miejscem na mapie świata. Z trzech stron otoczona jest przez ocean. Wysoki Weld, czyli rozległy płaskowyż zajmuje dużą część kraju. Sięgający do 2000 metrów nad poziomem morza tworzy wyjątkowy krajobraz. Ciekawostką jest, iż proces wypiętrzania się płaskowyżu wpłynął na powstanie kilku wyjątkowych jaskiń, które cenione są w środowisku speleologów. Na Przylądku Igielnym spotykają się dwa okazałe oceany, wpływające na klimat w tym kraju. Znana przez wszystkich rzeka Oranje wypływa z Gór Smoczych i uchodzi wprost do Oceanu Indyjskiego.

Góry Smocze – wizytówka Republiki Południowej Afryki


Jednym z najbardziej znanych pasm górskich na świecie są Góry Smocze. Usytuowane na styku trzech afrykańskich państw: Republiki Południowej Afryki, Eswatini, a także Lesotho. Góry Smocze mają duży wpływ na klimat w Afryce. To dzięki nim w RPA utrzymuje się przyjemny śródziemnomorski klimat. Porośnięte wyjątkową, bujną roślinnością Góry Smocze stały się domem dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt. Ze względu na nie pośród skał utworzono ogromne parki narodowe, które mają chronić tutejszą florę i faunę. Jednym z nich jest Rezerwat Olbrzyma. Uważni turyści mogą ujrzeć okazałe orły czarne, a także sepy przylądkowe, uznawane za jedne z największych ptaków. Najwyższy szczyt mierzy 3482 metry nad poziomem morza i nosi nazwę Thabana Ntlenyana.


Port Elisabeth – ośrodek powstały na część zmarłej żony


Port Elisabeth to wyjątkowe miejsce na mapie Republiki Południowej Afryki. Od początków swojego istnienia było ważnym punktem handlowym. Nazwa została nadana przez Sir Rufane Donkina, który pragnął upamiętnić zmarłą żonę Elisabeth. Ciekawostką jest, iż to właśnie tutaj dotarli Vasco da Gama, a także Bartolomeu Diaz. Jedyna w swoim rodzaju latarnia morska, a także pozostałości po imponującym Porcie Fredricku, budzą zainteresowanie pasjonatów historii.


Johannesburg – największe miasto na terenie Republiki Południowej Afryki


Za rozwój tego miasta odpowiadają duże pokłady złota, które wypełniały afrykańską ziemię. Wspomniany wcześniej Wysoki Weld skrywał wiele tajemnic. Każdy przemierzający miasto turysta powinien skierować się w stronę Carlton Center i z wysokości wielu pięter obserwować panoramę miasta. Z góry widać imponujący plac Nelsona Mandeli, który obecnie znajduje się w ekskluzywnej dzielnicy Sandton. Johannesbourg to miasto kontrastów. Tylko tutaj imponujące drapacze chmur zostały wybudowane pośród tradycyjnych plemiennych chatach. Wędrując wzdłuż wąskich uliczek zdajemy sobie sprawę, iż w dużym stopniu na rozwój tego miejsca wpłynęła ludność europejska. Atrakcje turystyczne RPA z pewnością zadowolą każdego turystę. Biuro podróży Logos Tour tworzy jedyne w swoim rodzaju wycieczki, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Mieszanie się kultur sprawia, iż skosztujemy tutaj różnorodnej kuchni, a także wypijemy znakomite trunki pochodzące z całego świata. Zaciekawiło Cię to? Świetnie, sprawdź dostępne wycieczki na stronie https://logostour.pl/kraje/republika-poludniowej-afryki.


Na terenie Republiki Południowej Afryki obywatele polscy mogą przebywać posiadając ważny paszport. W przypadku dłuższego wyjazdu konieczne jest wystąpienie do ambasady z wnioskiem o wydanie odpowiedniej wizy. Przed wylotem z Polski należy zrobić szereg obowiązkowych szczepień. Ze względu na odmienną od naszej fauny, a także flory warto zabezpieczyć się przed chorobami występującymi na tym terenie. W republice Południowej Afryki na turystów czeka wiele atrakcji, które mogą zwiedzać drogą lądową, a także powietrzną. Z roku na rok RPA otwiera się na turystów z całego świata. Dzięki położeniu, ukształtowaniu terenu, a także bogatej historii każdy z odwiedzających znajdzie tutaj coś dla siebie. Decydując się na zakup wycieczki w biurze Logos Tour, możemy liczyć na całodobową opiekę opiekuna, pilota w języku polskim, a także komfortowe warunki do spania, oraz wyżywienie i ubezpieczenie. Jest to niezwykle ważne w przypadku wycieczek do dalekich, nieznanych miejsc. Republika Południowej Afryki roztacza przed zwiedzającymi duże możliwości. Tylko od nich zależy w jaki sposób wykorzystają posiadany czas.

autor/źródło: logostour.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski25 października 2019, 10:05,

Polskie rozwiązania dla inteligentnych domów od Zamel – sprawdź te technologie

Polskie rozwiązania dla inteligentnych domów od Zamel – sprawdź te technologie

Pojęcie „inteligentny dom” kojarzy się wielu rodakom z astronomicznie drogą, futurystyczną konstrukcją opartą na importowanych urządzeniach – autonomiczną, żyjącą własnym życiem, regulowanym tylko skomplikowanym oprogramowaniem i wymagającym kilometrów kabli. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

W praktyce inteligentny dom to taki, w którym oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja i rozmaite inne urządzenia mogą być sterowane zdalnie, programowane i kontrolowane choćby z poziomu smartfona lub tabletu. Ich instalacja nie wymaga wydawania kroci, a produkty wcale nie muszą pochodzić z importu. Dowodem tego jest oferta polskiej spółki rodzinnej działającej w Pszczynie i używającej domeny internetowej Zamel.com.

Bezinwazyjnie, stopniowo, w przemyślany sposób

Ponieważ systemy inteligentnego sterowania domem wykorzystują łączność radiową i Internet, a odbiorniki i sterowniki mogą być umieszczane w puszkach elektrycznych, a także w obudowach urządzeń, instalacje nie wymagają ingerencji w sieć elektryczną budynku i są praktycznie bezinwazyjne. Nie są tanie, bo to musiałoby oznaczać niską wartość użytkową, ale też nie wykraczają poza możliwości średnio sytuowanego inwestora lub właściciela domu. W tym miejscu trzeba dodać, że przynoszą mu niemałe oszczędności, toteż z czasem taka inwestycja po prostu się zwraca. Ponadto nie ma konieczności instalowania wszystkiego, co tylko jest dostępne, ani wszystkiego na raz. Można spokojnie pokusić się np. o czujniki antywłamaniowe i przeciwpożarowe, potem rozbudować system o sterowanie roletami, a gdy przyjdzie właściwy czas, zająć się np. inteligentnym oświetleniem LED. Można o tym przeczytać więcej w tekście „Urządzenia inteligentnego domu będą standardem w 2030 – przygotuj się już dziś”.

Najpierw bezpieczeństwo, potem kolejne aspekty

Możliwość rozbudowy systemu to z jednej strony szansa na rozłożenie wydatków w czasie, z drugiej – na stopniowe stworzenie całości bardzo rozbudowanej i wszechstronnej. Rozsądną kolejnością wydaje się zadbanie na wstępie o bezpieczeństwo, potem o funkcjonalność i oszczędności, a na końcu o komfort. Początkowo więc warto postawić na czujniki i system alarmowy. Jeżeli w budynku znajdują się instalacje gazowe i potencjalne źródła trującego czadu, koniecznie należy zainstalować system wykrywania i alarmowania o zagrożeniu. Ochrona mienia to też istotny aspekt, dlatego wartą rozważenia jest inwestycja w odpowiedni system monitoringu i wykrywania incydentów. Mogą to być kamery, czujniki ruchu, czujki wykrywające nieautoryzowane otwarcie drzwi lub okien itp. Dzięki takiemu systemowi można zawsze wiedzieć, czy w domu wszystko jest w porządku oraz reagować w razie wystąpienia jakichś zdarzeń – odległość nie stanowi problemu.

Sterowanie i programowanie dają oszczędności

Pora na oszczędności. Jak wiadomo, prawdziwym pożeraczem energii są elektryczne urządzenia grzewcze oraz klimatyzacja. Inteligentne sterowanie i programowanie pozwala wykorzystywać je optymalnie, a więc wtedy, gdy potrzebne są określone parametry temperatury. Można więc na przykład programować ogrzewanie tak, by temperatura w pomieszczeniach spadała w porach zwykłej nieobecności domowników i rosła, gdy zanosi się na ich powrót. Podobnie można sterować klimatyzacją. Do pracy zaprząc można także rolety: ich opuszczanie w upalne, słoneczne dni pozwoli ograniczyć pracę klimatyzacji, a podnoszenie zimą, gdy przez okna świeci słońce, zaoszczędzić co nieco na ogrzewaniu.

Bajeczne oświetlenie na pilota, a prąd z energii słonecznej

Również oświetleniem można sterować w przemyślany sposób. Czujniki zmierzchu i ruchu mogą włączać i wyłączać lampy wtedy, gdy trzeba. Część oświetlenia może czerpać energię z paneli fotowoltaicznych. Komfort zamieszkania wzrośnie, jeśli oświetleniem da się sterować za pomocą pilota, co oznacza zapalania i gaszenie świateł, zmiany natężenia oraz barw. Wszystko to jest możliwe, jeśli wykorzystać odpowiednie oprawy i LED-owe źródła światła.

autor/źródło: zamel.com

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie