Informacje6 kwietnia 2007, 00:00,

Gmina sprzeda niszczejącą willę przy ul. Sobieskiego

Jak możemy przeczytać w gazecie Nad Wisłą: Gmina Konstancin-Jeziorna sprzeda niszczejącą willę przy ul. Sobieskiego. Do przetargu stanął jeden oferent. Wycenioną przez rzeczoznawcę na 3,6 milionów złotych piękną willę i 5800 m kw. gruntu pod nią wylicytował, przebijając cenę wywoławczą o 36 tysięcy złotych.

Wcześniej z wybudowanego w 1903 roku obiektu władze gminy wykwaterowały do nowych mieszkań w hotelu "Grapa" wszystkich najemców. Podobnie stało się z lokatorami budynku przy ul. Rycerskiej 36. Ten podupadły dom wraz z działką o powierzchni 3300 m kw. będzie można nabyć 30 kwietnia. - Dlaczego sprzedajemy te wille? Nie chodzi tylko o to, że potrzebujemy pieniędzy. Sytuacja finansowa gminy jest dobra. Problem polega na tym, że w mojej ocenie dla pewnych nieruchomości w Konstancinie-Jeziornie prywatni właściciel będzie znacznie lepszym gospodarzem niż gmina.

Remont tak pięknej willi jak "Zameczek", pełnej architektonicznych detali, jest kosztowny, podobnie utrzymanie tego budynku posadowionego na dość dużej działce -Wyjaśnia burmistrz Marek Skowroński. - Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wszelkie działania na tej nieruchomości, takie jak remont, muszą być uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. I ten obowiązek niejako chroni budynek - dodaje.

Miłośnicy Konstancina wskazują, że prywatni właściciele często za nic mają prawne obostrzenia, doprowadzają zabytkowe wille do całkowitej ruiny, aby uzyskać zgodę na ich wyburzenie.

To, jaki będzie w przyszłości stan domu, zależy tylko od nabywców. A są przecież bardzo pozytywne przykłady renowacji willi nabytych od gminy, choćby pięknie odrestaurowana "Urocza" przy ul. Piotra Skargi.

źródło: gazeta Nad Wisłą (nr 7 z dnia 5 kwietnia 2007)
autor/źródło: Seweryn Pytko (pozycjonowanie stron) - redaktor serwisu powiat piaseczyński

Informacje1 kwietnia 2007, 00:00,

Niedziela Palmowa w Złotokłosie Kolejką Piaseczyńską

Dzisiaj w Niedzielę Palmową (1 kwietnia) Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa oraz Oddział Mazowsze PTTK, zorganizowali wycieczkę (przejazd) Kolejką Piaseczyńską na trasie: Piaseczno - Złotokłos - Tarczyn - Piaseczno. Wyjazd z Piaseczna planowany jest o godzinie: 10:00, natomiast powrót na 16:00. Start wycieczki w lokalizacji Piaseczyńskiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej, mieszczącego się przy ulicy Sienkiewicza 14 w Piasecznie.

Niedziela Palmowa w Złotokłosie Kolejką Piaseczyńską
kliknij aby powiększyć

W programie wycieczki jest piknik wielkanocny w Złotokłosie. Podczas pikniku będzie można obejrzeć: palmy wielkanocne (dzieła pań z Koła Gospodyń Wiejskich), stół wielkanocny z atrakcyjnymi specjałami miejscowych Gospodyń, zwiedzić Złotokłos i miejscowy kościół MB £askawej. Oprócz tego będzie można obejrzeć pokazy bojowe Ochotniczej Straży Pożarnej, oraz wziąć udział w konkursach i loteriach. Ci, co lubią słodycze również znajdą coś dla siebie na stoisku z wyrobami cukierniczymi (ciastka i krówki). Z dodatkowych atrakcji wycieczki będzie możliwość wzięcia udziału w ognisku, oraz zapoznać się z historią i walorami mijanych miejscowości.

Koszt udziału w imprezie wynosi 38 złotych, młodzież szkolna 28 zł, co obejmuje: przejazd kolejką, palmę wielkanocną, poczęstunek miejscowymi specjałami, obsługę przewodników na trasie i podczas zwiedzania, ognisko, oraz ubezpieczenie.

Na początku marca wspominaliśmy wam o Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej i wycieczce w Niedzielę Palmową (informacja: Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa), jednak teraz opisaliśmy bardziej szczegółowy program wycieczki. ¬ródłem informacji, jest plakat wielkanocny ze strony kolejki: plakat_wielkanoc.jpg.

Strona Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej: www.kolejka-piaseczno.com
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno