Informacje16 marca 2008, 00:00,

Gmina Piaseczno zainwestuje w nową filię Ośrodka Kultury

Redaktorzy gazety Nad Wisłą (nr 4) poinformowali, że w najbliższych miesiącach ruszy przebudowa starej komendy powiatowej policji na filię Ośrodka Kultury Piaseczno. Ośrodek Kultury przy ul. Kościuszki w Piasecznie jest za mały, by pomieścić rozliczne sekcje, kluby i organizacje. Dlatego po latach zastoju w inwestowaniu w kulturę samorząd Piaseczna przebuduje gruntownie byłą komendę przy Pl. Piłsudskiego na obiekt, który sprosta wymaganiom ludzi parających się na miejscu działalnością kulturalną. Nowy obiekt pozwoli poszerzyć ofertę Ośrodka Kultury w Piasecznie (www.kulturalni.pl).
W wyremontowanym budynku zostanie wygospodarowanych około 1000 metrów powierzchni użytkowej. Na parterze powstaną m.in.: dwie pracownie plastyczne (w tym ceramiczna) i licząca ponad 50 mkw. kawiarnia (w miejscu, w którym dawniej wyrabiało się paszporty, a potem urzędowali dzielnicowi). Na piętrze będą nieduża, ale profesjonalnie urządzona sala widowiskowa (70 mkw.) i pracownie do nauki śpiewu i gry na instrumentach. Najwięcej miejsca na drugim piętrze zajmą sala wielofunkcyjna (np. do nauki tańca) i pracownie fotograficzne. Na poddaszu (dach zostanie podniesiony) znajdzie się miejsce dla lokalnych stowarzyszeń i na harcówkę z prawdziwego zdarzenia.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński PIASECZNO

Informacje13 marca 2008, 00:00,

Kongo Kraj Moich Korzeni - Muzeum Regionalne Piaseczno

Muzeum Regionalne Piaseczno zaprasza serdecznie na wernisaż wystawy afrykańskich fotografii Witolda Grzesiewicza i Małgorzaty Grzesiewicz - Sałacińskiej, pod tytułem: KONGO KRAJ MOICH KORZENI. Wernisaż wystawy fotografii odbędzie się 15 marca 2008 roku, o godzinie 19:30 w Muzeum Regionalnym (Plac Piłsudskiego 10, Piaseczno). Informację otrzymaliśmy od Katarzyny Hernik z piaseczyńskiego Ośrodka Kultury, w ramach naszej współpracy (współpracują z nami).

Podczas wernisażu odbędzie się koncert: Małgorzata Grzesiewicz - Sałacińska (sopran), Paweł Rozbicki (fortepian)m, w programie: Negro Spirituals. Wystawę afrykańskich fotografii Witolda Grzesiewicza i Małgorzaty Grzesiewicz – Sałacińskiej, będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym, w okresie od 16 marca do 6 kwietnia 2008 roku. Serdecznie zapraszamy na wystawę afrykańskich fotografii Witolda Grzesiewicza i Małgorzaty Grzesiewicz - Sałacińskiej, pod tytułem: Kongo Kraj Moich Korzeni.

Podczas wystawy w Muzeum Regionalnym w Piasecznie prezentowane będą czarno-białe fotografie z Konga wykonane przez Witolda Grzesiewicza (1900-1987). Autor zdjęć w latach 1929-1938 pracował, zatrudniony przez korporację francuską, w rejonach Ouesso. Z jego związku z Kongijką, córką wodza, Moatiną Boman, 2 września 1933 roku w Libonga przyszedł na świat mój ojciec Jan Nelli Grzesiewicz (1933-1999). Przywieziony do Polski w 1938 roku z zamiarem zapewnienia dobrego wykształcenia, Jan Nelli nigdy już nie wrócił do Konga. Zmarł nie wiedząc, że jego matka, Moatina żyła do 1994 roku z nadzieją, że - być może - "biały" wróci z ich synem... Jan Nelli Grzesiewicz związany był z Piasecznem, gdzie w latach 1968-1990 pracował na stanowisku specjalisty d/s eksportu i gospodarki magazynowej w Warszawskiej Spółdzielni Ogrodniczej, oddział w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński PIASECZNO