Informacje6 lipca 2008, 00:00,

Gmina Piaseczno będą place zabaw w żabieńcu i Bogatkach

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno planuje wybudować dwa nowe place zabaw dla dzieci w żabieńcu oraz w Bogatkach. Piaseczyńska Rada Miejska przeznaczyła na ten cel 60 tys. złotych, za które będzie można zakupić sprzęt do zabaw: karuzele, huśtawki, bujawki oraz zestawy zabawowe ze zjeżdżalniami i ściankami wspinaczkowymi. Wszystkie urządzenia posiadać będą atesty, co zapewni dzieciom bezpieczeństwo. Wykonawca inwestycji wkrótce rozpocznie prace. Trzymamy kciuki, za szybkie zakończenie inwestycji!

PLAC ZABAW

Nowe place zabaw w żabieńcu i Bogatkach, mają być ogólnodostępne i zabezpieczone, żeby żadnemu dziecku, korzystającemu z placu zabaw - nic się nie stało. Nowy plac zabaw w żabieńcu powstanie przy ul. Leśnej 1, na terenie tamtejszej świetlicy. Natomiast plac zabaw w Bogatkach, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, na ul. Królewskiej 91. O planach budowy placów zabaw, poinformowała gazeta Kurier Południowy (nr 25).
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje6 lipca 2008, 00:00,

OCZYSZCZALNIA PIASECZNO NIE PRZYJMUJE ŚCIEKÓW

Po kontroli czystości wody w Jeziorce, przeprowadzonej przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, zamknięto punkt zlewny miejskiej oczyszczalni w Piasecznie. Ścieki zrzucały tu firmy, odbierające nieczystości od kilkunastu tysięcy mieszkańców nie tylko gminy Piaseczno, lecz także całego powiatu piaseczyńskiego. Nikt nie uprzedził właścicieli firm asenizacyjnych o komplikacjach i w poniedziałek 30 czerwca 2008 roku, pod oczyszczalnią ustawiła się kolejka szambiarek.

szambiarka

Piaseczyńscy urzędnicy znaleźli się w trudnej sytuacji i zaskoczeni niemal tak bardzo, jak przewoźnicy, od poniedziałku gorączkowo poszukiwali rozwiązania sytuacji. Naciskali nie tylko właściciele firm asenizacyjnych lecz także mieszkańcy, którzy oczekiwali na odbiór ścieków. 2 lipca 2008 roku, na stronie www.piaseczno.eu Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, pojawiła się informacja, że gmina - uzyskała zapewnienie od Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie Sp. z o. o. eksploatatora punktu zlewnego ścieków, że jest on w stanie przyjąć ścieki od firm operujących na terenie gminy Piaseczno. Jedynym warunkiem przyjęcia ścieków jest zawarcie umowy określającej warunki współpracy i przestrzeganie jej postanowień. Punkt zlewny w Pruszkowie jest przystosowany do odbioru 5 tyś. m3 na dobę a na obecną chwilę przyjmuje ok. 1 tys. m3, posiada więc duże rezerwy odbiorcze i zobowiązuje się do przyjęcia ścieków od wszystkich firm z Gminy Piaseczno, które zawrą z nim umowę. Umowa pomiędzy firmami i Miejskim Zakładem Oczyszczania w Pruszkowie jest zawierana od ręki. Każda z firm, które podpiszą nowe umowy powinna zgłosić się do Urzędu Miasta i Gminy w Piasecznie ul. Kościuszki 5 do wydziału Utrzymania Terenów Publicznych w celu zmiany decyzji koncesyjnej na wywóz nieczystości z terenu gminy Piaseczno. Decyzje będą wydawane od ręki.

Kryzys został więc zażegnany, ale tylko pozornie, ponieważ teraz szambiarki będą musiały pokonać dużo większą odległość, a co za tym idzie wzrosną koszty, które oczywiście odbiją się na cenach usług. Za odbiór ścieków, mieszkańcy płacili do tej pory ok. 170 zł, a teraz cena wzrosła do ok. 400 zł. Taka sytuacja potrwa prawdopodobnie, aż do ukończenia modernizacji oczyszczalni w Piasecznie, która ma potrwać do końca roku. Piaseczyńscy samorządowcy przyznają, że największym problem oczyszczalni są ścieki z innych gmin. Firmy asenizacyjne przywożą nieczystości z całego powiatu i stąd ich ilość. W przyszłości planuje się ograniczyć odbiór ścieków tylko od firm, które potwierdzą, że wykonują usługę dla mieszkańców gminy Piaseczno.

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, przeprasza na swojej stronie mieszkańców za utrudnienia, oraz przedstawił wykaz firm, które mogą wywozić ścieki do innych oczyszczalni: Jasper (tel. 756 16 66; 756 10 66); Eko Standard - Szymański Marek (tel. 757 24 24, kom. 0601 26 98 97); Byś (tel. 864 54 29, 835 40 48); oraz Sita Sp. z o.o. (tel. 492 43 00). Informacja powstała na podstawie informacji, ze strony Gminy Piaseczno, oraz artykułu Grzegorza Traczyka w Kurierze Południowym (nr 25).
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Piaseczno