Informacje14 czerwca 2008, 00:00,

GAZETA OKOLICA nowy dwutygodnik okolic Piaseczna

Z przyjemnością informuję, że w czerwcu 2008 roku pojawiła się w naszym regionie nowa podwarszawska gazeta OKOLICA. Pracę nad gazetą Okolica, rozpoczęła grupa młodych, aktywnych i twórczych ludzi, którzy chcą poszerzyć swoje doświadczenia na różnych polach działalności społecznej. Twórcami grupy są aktywni obywatele wywodzący się z różnych środowisk. Członkowie redakcji gazety OKOLICA, to baczni obserwatorzy życia publicznego, współtworzący społeczeństwo obywatelskie.

GAZETA OKOLICA NOWY DWUTYGODNIK OKOLIC PIASECZNA

Gazeta OKOLICA to nowy dwutygodnik okolic Piaseczna, który tworzony jest przez ludzi, którym zależy, na jakości naszego wspólnego życia, na poruszaniu tematów, które są ważne z punktu widzenia każdego mieszkańca, oraz na rozwiązywaniu tych problemów. Okolica to gazeta skierowana do osób, których chcielibyśmy widzieć wokół nas jak najwięcej, czyli aktywnych. Tereny podwarszawskie są miejscem, w którym osiedla się wielu ludzi, szukających informacji oraz chcących odnaleźć się w nowym otoczeniu i do takich właśnie osób chcą dotrzeć. Uwaga, jeżeli jesteś aktywny? Chcesz działać na rzecz lokalnej społeczności? Czujesz, że jest coś ważnego do powiedzenia? Napisz o tym do redaktorów gazety: mojaokolica@gazeta.pl Wydawca Piaseczyńska Grupa Obywatelska.

Gazeta OKOLICA ma 8 stron, poświęconych różnym tematom związanych z naszym regionem. W planach redakcji gazety, jest kilka stałych działów tematycznych m.in.: aktualności, kultura, edukacja i nauka, inicjatywy obywatelskie, gospodarka, a także sport. Okolica to dwutygodnik, który jest dystrybuowany na terenie powiatu piaseczyńskiego na imprezach, w punktach lokalnej aktywności (sklepy, ośrodki kultury, urzędy). Pierwszy numer gazety rozdawany był na Pikniku Rodzinnym w Piasecznie oraz podczas Jarmarku Hubertowskim w Zalesiu Górnym. Część nakładu gazety wyłożona została w najważniejszych piaseczyńskich urzędach m.in. Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno, Starostwie Powiatu Piaseczyńskiego, oraz Ośrodku Kultury w Piasecznie. Docelowo dojdą jeszcze inne punkty na terenie Piaseczna i okolic.

GAZETA OKOLICA

W pierwszym numerze dwutygodnika OKOLICA, można przeczytać m.in.: o drugiej edycji projektu 3maj w Piasecznie, rewitalizacji Piaseczna, powstającym nowym budynku przedszkola w Zalesiu Górnym, Klubie Wolontariusza, a także znajdziecie tam informacje gdzie i jak spędzić aktywnie wolny czas. Warto zapoznać się z pierwszym numerem gazety. W związku z tym, że nie każdemu udało się zdobyć pierwszy numer gazety OKOLICA, otrzymaliśmy od redaktorów gazety pierwszy ich numer, który udostępniamy do pobrania: pierwszy numer gazety Okolica (.pdf, rozmiar 11 MB). Pamiętaj, że już niedługo pojawi się kolejny numer gazety OKOLICA!
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje14 czerwca 2008, 00:00,

Chcą zmiany nazwy stacji PKP z Czachówek na Gabryelin

Z informacji redaktora Piotra Chmielewskiego w najnowszej gazecie Nad Wisłą (nr 11 z 12 czerwca) dowiadujemy się, że mieszkańcy Gabryelina dążą do zmiany nazwy stacji Czachówek Południowy na Gabryelin. Kiedy w 1934 roku budowano linię radomską PKP, stacja otoczona przez grunty Gabryelina, otrzymała nazwę Czachówek Południowy. Dziś mieszkańcy Gabryelina uważają, że nadeszła pora, by ten błąd sprostować i przejąć stację PKP pod swoją nazwę. Tych, którzy nie są zorientowani informujemy, że miejscowość Gabryelin znajduje się na terenie gminy Prażmów, natomiast Czachówek na terenie gminy Góra Kalwaria. Skąd pomysł na zmianę nazwy stacji PKP? Gabryelin chce przyciągnąć jeszcze więcej inwestycji, ale potrzebna jest promocja i chcą zacząć od przejęcia nazwy stacji PKP, która znajduje się na ich terenie.

Stacja PKP Czachówek Południowy. Mieszkańcy Gabryelina dążą do zmiany nazwy stacji Czachówek Południowy

Społeczność miejscowości Gabryelin, od lat stara się o zmianę nazwy stacji PKP, ale ponieważ zmarła osoba, która za tym chodziła, sprawa przycichła. W tym roku powróciła na światło dzienne, ponieważ zajęła się nią Maria Tyborowska (Radna z Gabryelina). Pod koniec marca 2008 roku, Rada Gminy Prażmów, na którego terenie leży stacja, poparła zmianę nazwy przystanku PKP. Rozpoczęto rozmowy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi w sprawie sfinalizowania zmian. Wójt Gminy Prażmów Sylwester Puchała poinformował, że gmina Prażmów jest skłonna pokryć część kosztów, jakie PKP poniesie w związku z tymi zmianami (wymiana tablic, wydrukowanie nowych rozkładów jazdy i biletów). Przystanek stacji PKP Czachówek Południowy, zmieni nazwę na Gabryelin, prawdopodobnie w grudniu 2008 roku, podczas wymiany rozkładów jazdy. Jeśli w ślad za Gabryelinem pójdą mieszkańcy sąsiedniego Bronisławowa, to Czachówek po 74 latach w ogóle może zniknąć z kolejowych map, ponieważ zarówno przystanki Czachówek Środkowy, jak i Górny leżą w Bronisławowie. Nad Wisłą (nr 11 z 12 czerwca 2008 roku)
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Prażmów
Tematy:Prażmów