Artykuł partnerski1 czerwca 2021, 09:52,

Gastroskopia - na czym polega i kiedy trzeba ją wykonać?

Gastroskopia - na czym polega i kiedy trzeba ją wykonać?

Gastroskopia to badanie, które umożliwia diagnostykę chorób górnej części przewodu pokarmowego. Jest to popularne i skuteczne badanie.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Czym jest gastroskopia i na czym polega?

Gastroskopia do badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas badania lekarz wprowadza cienką rurkę, zakończona kamerą, do przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia umożliwia przede wszystkim diagnostykę chorób układu pokarmowego. Badanie pomaga zdiagnozować między innymi wrzody żołądka czy nowotwory. Podczas badania możliwe jest także pobranie próbki podejrzanej zmiany w obrębie badanego odcinka. Dzięki gastroskopii możliwe jest również usunięcie drobnych zmian jak na przykład polipy. Tego typu zabiegi są zazwyczaj bezbolesne dla pacjenta.

Kiedy zalecane jest wykonanie gastroskopii – wskazania

Jako, iż gastroskopia jest badaniem stosowanym do diagnostyki chorób przewodu pokarmowego, wskazania do zabiegu mogą być bardzo różne. Między innymi są to: zaburzenie połykania oraz motoryki w postaci skurczów, przewlekła zgaga, częste, dokuczliwe bóle w klatce piersiowej oraz nadbrzuszu. Również są to: pieczenie w obrębie mostka, smoliste stolce, podejrzenie raka przełyku, który przejawia się nagłą utratą wagi, bólem przy przełykaniu, przewlekłym kaszlem, chrypką. Wskazaniem do wykonania badania gastroskopii będą tęż: bóle brzucha, żołądka, niestrawność, brak apetytu, nudności, senność, krew w stolcu, przewlekłe wzdęcia oraz częste wymioty z niejasnych przyczyn.

Przebieg gastroskopii – czy badanie jest bolesne?

Podczas badania pacjent leży na lewym boku, a jego górna połowa jest lekko uniesiona. Lekarz podaje plastikowy ustnik, który pacjent musi zagryźć. Przez owy ustnik zostaje wprowadzona do gardła rureczka endoskopu. Kiedy końcówka endoskopu zostanie wprowadzona już do gardła pacjent musi przełykać ślinę. Jest to pomocne przy wprowadzaniu rurki głębiej do przełyku, jednocześnie jest to najmniej przyjemny moment badania. Naturalnym jest, że pacjenci się krztuszą oraz odczuwają duszności. Kiedy końcówka endoskopu znajduję się już w przełyku, lekarz ogląda na monitorze komputera jego wnętrze, a następnie przesuwa endoskop do żołądka i dwunastnicy. O tym jak odpowiednio przygotować się do badania przeczytamy na: https://badania.znanylekarz.pl/blog/gastroskopia-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Gastroskopia ze znieczuleniem – rodzaje znieczulenia

Standardowym znieczuleniem jest znieczulenie miejscowe, które polega na spryskaniu tylnej ściany gardła lidokainą w aerozolu, a potem na przełknięciu preparatu. Ból, nawet jeżeli się pojawi, jest nieznaczny. Zazwyczaj utrzymanie przez pacjenta spokoju oraz jego skupienie się na równym oddechu są wystarczające. Miejscowe znieczulenie okazuje się skuteczne.

Wrażliwość na badania, oraz silny strach przed zabiegiem skłaniają jednak do rozważenia innych rodzajów znieczulenia. W kontekście badania gastroskopii pacjentów usypia się rzadko. Istnieje natomiast opcja znieczulenia dość często stosowana i jest to sedacja płytka. Pacjent pod wpływem podanych dożylnie środków farmakologicznych znacznie się rozluźnia, a jego świadomość jest delikatnie zaburzona przy jednoczesnym ograniczeniu odczuwania ewentualnych bodźców bólowych.

Kolejnym rodzajem znieczulenia dożylnego jest sedacja głęboka, która wymaga już udziału anestezjologa. Pomaga jednak pacjentowi przejść badanie w nieświadomości oraz bez odczuwania bodźców bólowych.

Zdjęcie: istockphoto.com

autor/źródło: badania.znanylekarz.pl

Napisz komentarz

Informacje27 maja 2021, 07:32,

Ile kalorii jest w m&m? My już wiemy

Ile kalorii jest w m&m? My już wiemy

Sprawdziliśmy kaloryczność m&m. Jeśli chcesz wiedzieć ile kalorii ma ten produkt czytaj dalej. Kalorie w m&m pochodzą w 4% z białka, 58% z węglowodanów i 39% z tłuszczy.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Udostępnij. To zainteresuje Twoich znajomych

Informacje zawarte w tym artykule pochodzą z serwisu calories-info.com (link: Calories in M&M's)

Odwiedź stronę źródłową aby dowiedzieć się dokładnie ile kalorii mają m&m's lub poznać jakie wartości odżywcze zawarte są w m&m, (węglowodany, białko, tłuszcze, indeks glikemiczny, błonnik, gluten itp.)

M&m's - kalorie i wartości odżywcze

M&m's zawierają 492 kcal na 100g.

Przeczytaj też: Sprawdzamy ile kalorii ma mentos. Byliśmy zaskoczeni

Przykładowo średniej wielkości m&m's (28 g) to około 138 kalorii (kcal).

Odpowiada to ok. 6% dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla dorosłego człowieka o średniej wadze i przeciętnej aktywności fizycznej (Przyjęto dzienne zapotrzebowanie w wysokości 2400kcal).

Aby zobrazować sobie ile to jest, warto zwrócić uwagę, że kalorie które zawiera średniej wielkości m&m's (28 g) można porównać do kalorii, które zawiera np. 2.5 jabłka, 1.5 szklanki coli, 1 plaster sera żółtego, 1 kromka chleba, 1 szklanka mleka, 7 łyżeczek cukru.

Aby pozbyć się tych kalorii musisz na przykład jeździć na rowerze przez co najmniej 20 minut, pływać przez 16 minut lub biegać przez 14 minut.

Czy m&m's tuczą i czy można je jeść na diecie?

Ilość kalorii w m&m jest średnia w porównaniu do innych produktów z kategorii słodyczy. Spożywanie m&m wydaje się być też średnim wyborem dla osób na diecie. Nie trudno znaleźć mniej tuczące produkty pośród słodyczy.

Inne przydatne informacje

Ile białka jest w m&m?

M&m's zawierają 4.33 g białka na 100g.
Średniej wielkości m&m's (28 g) zawiera ok. 1.2 g białka.

Ile węglowodanów jest w m&m?

M&m's zawierają 71.19 g węglowodanów na 100g.
Średniej wielkości m&m's (28 g) zawiera ok. 19.9 g węglowodanów.

Ile ważą m&m's?

Średniej wielkości m&m's (część jadalna po obraniu) waży ok. 28g.

Ile błonnika jest w m&m?

M&m's zawierają w sobie 2.8 g błonnika na 100g.
Średniej wielkości m&m's (28 g) zawiera ok. 0.8 g błonnika. Odpowiada to ok. 3% dziennego zapotrzebowania dla dorosłego człowieka. ?

autor/źródło: wszystkoojedzeniu.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie