Informacje9 maja 2014, 00:00,

FLIS FESTIWAL W GASSACH NAD WISŁĄ

10 maja 2014 roku odbędzie się Flis Festiwal w Gassach nad Wisłą. Ideą główną festiwalu jest pokazanie Urzecza - zapomnianego do niedawna mikroregionu etnograficznego związanego z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami a także osadnictwem olęderskim. W czasie festiwalu prezentowane są repliki łodzi wiślanych: szkut, batów i pychówek, odbywają się warsztaty szkutnicze, kowalskie, wikliniarskie, tkackie, garncarskie, organizowane są biegi i parady łodzi, można tymi łodziami przepłynąć na drugą stronę rzeki do Karczewa. W bindudze – przystani flisackiej – można skosztować potrawy regionalne z Urzecza: siuforek (zupa rybna), sytochę, barszcz chrzanowy. Na scenie i nad rzeką rozbrzmiewa muzyka ludowa grana przez zespoły regionalne. Cały dzień na festiwalu prezentują się liczni twórcy ludowi ze swoim wspaniałym rękodziełem artystycznym. Wieczorem w bindudze można przy ognisku pośpiewać i potańczyć. Wstęp wolny.

FLIS FESTIWAL W GASSACH NAD WISŁĄ

Flis Festiwal w Gassach nad Wisłą program:
Sobota, 10 maja 2014 r., godz. 12.00 - 22.00, Ostroga na Wiśle
12.00 Uroczyste otwarcie w bindudze z udziałem flisaków i zaproszonych gości, pokaz ratownictwa wodnego, zawody na pychu „wokół łachy”, atrakcje w bindudze. Spotkanie na Wiśle Burmistrzów Konstancina-Jeziorny, Karczewa, Wilanowa i Góry Kalwarii. Poświęcenie łodzi, prezentacja i parada Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych.
14.00 Otwarcie sceny "Za wałem" Łurzycanki – zespół ludowy (Czernidła, Gassy, Łęg) Sołtysi – zespół ludowy (Gmina Karczew) Kapela Niwińskich
19.00 ADAM STRUG z zepołem w składzie: MARCIN POSPIESZALSKI – kontrabas, FRANK PARKER – perkusja, MICHAŁ ŻAK - klarnet, flety drewniane, SZCZEPAN POSPIESZALSKI – trąbka, MATEUSZ KOWALSKI – mandolina
21.00 Ognisko i potańcówka "Wiry rzeczne" z udziałem kapel mazowieckich

Przeczytaj też: Budżet Partycypacyjny 2020. Czas na głosowanie na projekty!

Atrakcje Flis Festiwalu 2014:
Parada po zmroku oświetlonych łodzi – Flislajt
Galar „Szwajcarka”- replika wielkiego galara krakowskiego o dł. 12 m i szer. 3,5 m
Bat wiślany „Flisak” – otaklowany w tradycyjne rozprzowe żagle, o dł. 14 m, zbudowany w Basoni przez p. Rowkę na zamówienie Michała Nowaka z Solca.
Bat wiślany „Zygmunt” o dł. 12 m, otaklowany w tradycyjne rozprzowe żagle, okręt flagowy Fundacji Szerokie Wody.
Duża łódź pychowa „Józefinka” z typową wiślaną budą (kabiną) o dł. 10 m
Niedziela, 11 maja 2014 r.,