Informacje16 kwietnia 2009, 00:00,

Film Dom nad Missisipi - Klub Miłośników Filmu i Teatru


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Klub Miłośników Filmu i Teatru działający przy bibliotece publicznej w Zalesiu Górnym serdecznie zaprasza na spotkanie z reżyserem: Piotrem Morawskim. Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia 2009 roku o godzinie 18:30 w bibliotece przy ul. Wiekowej Sosny 4 w Zalesiu Górnym. Piotr Morawski to autor m.in. filmu dokumentalnego: Dom nad Missisipi, który zostanie zaprezentowany podczas piątkowego spotkania. O ile wszystko się ułoży po myśli organizatorów, to w spotkaniu weźmie również udział autor zdjęć - Andrzej Adamczak (mieszkaniec Zalesia). Zapraszamy na spotkanie KMFiT w Zalesiu Górnym.

Piotr Morawski to absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim (1977) oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1983); pracownik Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego w Warszawie w latach 1984 - 1989. Współpracuje również ze Studiem Filmowym Kalejdoskop. Laureat wielu nagród przeglądów i festiwali filmowych, m.in.: Tel Aviv, Kraków - Srebrny Lajkonik, IDFA - Amsterdam, INPUT - Halifax.

Dom nad Missisipi w 1999 r. powstał film dokumentalny Piotra Morawskiego, według scenariusza Ryszarda Kaczyńskiego i Piotra Morawskiego "Tato, I love you", pokazujący początki adopcji pięciorga rodzeństwa z polskiego domu dziecka przez młode amerykańskie małżeństwo. Sylwester, Andrzej, Artur oraz ich siostry Oktawia i Kasia byli wychowankami domu dziecka w Szklarskiej Porębie. Przeżyli w nim dwa i pół roku. Wcześniej spędzili prawie rok w sanatorium i kilka miesięcy w innej placówce opiekuńczej. Jeszcze wcześniej byli w rodzinnym domu, pod "opieką" nieodpowiedzialnej matki i zapijaczonego ojca, któremu sąd ostatecznie odebrał prawa rodzicielskie. Autor filmu towarzyszył całej piątce w ostatnich dniach pobytu w domu dziecka i w okresie oczekiwania na załatwienie formalności związanych z wyjazdem, który spędzali z nową matką w wynajętym domku w górach. Kamera obserwowała próby zorganizowania wspólnego życia, naukę porozumiewania się, telefoniczne rozmowy z nowym ojcem, który musiał wrócić do pracy. Oktawia miała wtedy 14 lat, Sylwester 12, Andrzej 11, Artur 6, a Kasia 5. Rodzeństwo adoptowali Rita i Robert Jurotichowie z St. Louis. Pobrali się w 1990 roku, kupili dom z czterema sypialniami i pragnęli zapełnić je licznym potomstwem. Okazało się jednak, że nie mogą mieć własnych dzieci. Podjęli więc starania o adopcję. Wybrali dzieci z Polski. Zdecydowali się na przysposobienie tak licznego rodzeństwa - co jest w świecie ewenementem ? głęboko przekonani, że są w stanie dać całej gromadce ciepło, miłość, troskę i szansę wszechstronnego rozwoju. Początki były bardzo trudne. Zwłaszcza Sylwester nie mógł poradzić sobie z bagażem, jaki wyniósł z przeszłości, ale i pozostałe dzieci, przez lata zaniedbywane emocjonalnie i pedagogicznie, opornie przystosowywały się do nowego życia. Jak wygląda ono dziś? W filmie "Dom nad Missisipi" autorzy pokazują dalsze losy tej niezwykłej adopcji. [źródło: www.filmpolski.pl]
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje16 kwietnia 2009, 00:00,

Piaseczyński Dzień Poezji - Ełka Niagołowa i Elik Aimée


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z poetkami: bułgarską - Ełka Niagołowa i polską - Elik Aimée, w ramach Piaseczyńskiego Dnia Poezji. Piaseczyński Dzień Poezji odbędzie się w najbliższy piątek 17 kwietnia 2009 roku o godzinie 11:00 w oddziale dziecięcym Biblioteki przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Zapraszamy na Piaseczyński Dzień Poezji!

PIASECZYńSKI DZIEń POEZJI

Elik Aimée to historyk, dziennikarka radiowo-telewizyjna, poetka i prozatorka. Jurorka wielu ogólnopolskich konkursów literackich i wykładowca Uniwersytetu III-go wieku. Prowadzi również zajęcia z młodzieżą: warsztaty dziennikarskie, literackie i recytatorskie. Dotychczas wydała: Do spalenia, To fire!, Sierpniowy zapach Kazimierza, Czekając na wiatr, Ptaki mego nieba, Słowa cieniem serca malowane, Smycz – rzecz o zniewoleniu (dwa wydania), Sezon na bratki, Motyle. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej: elikaime.republika.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie