Informacje20 lutego 2019, 18:00,

Film Artysta i modelka - gość Piotr Pańkowski - Sztuka Mówi w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


20 lutego 2019 roku o godz. 19.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu SZTUKA MÓWI, którego gościem specjalnym będzie Piotr Pańkowski - artysta, rysownik, wykładowca. Miejsce: Dom Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Film Artysta i modelka - gość Piotr Pańkowski  - Sztuka Mówi w Piasecznie

"Artysta i modelka" (hiszp.: El Artista y la modelo) – hiszpańsko-francuski dramat z 2012 roku w reżyserii Fernando Trueba. Druga wojna światowa, okupowana Francja, stary rzeźbiarz (w tej roli wybitny francuski aktor Jean Rochefort), znajduje na rynku w swoim miasteczku młodą, piękną uciekinierkę z obozu. W zamian za dach nad głową proponuje jej pozowanie do jednej ze swoich rzeźb. Pomimo dzielących ich różnic sztuka sprawia, że tych dwoje zaczyna łączyć szczególna więź złożona z zachwytu, fascynacji, podziwu dla urody i mądrości.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Piotr Pańkowski o sobie: “Studia ukończyłem na warszawskiej ASP na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Siennickiego. Na tej samej uczelni uzyskałem tytuł doktora sztuki. Uprawiam malarstwo, grafikę, zajmowałem się grafiką użytkową i projektowaniem wnętrz. Od wielu lat jestem wykładowcą rysunku i malarstwa na Wydziale Architektury WSEiZ. Sztuka i architektura to dwa najważniejsze obszary moich zainteresowań. Jako artysta, od 35 lat czynnie zajmujący się malarstwem zorganizowałem wiele indywidualnych wystaw i uczestniczyłem w licznych pokazach zbiorowych. Tematem moich obrazów są: ludzie (postacie, portrety), zwierzęta, martwe natury (cykle przedmiotów). Operuję różnymi technikami malarskimi i rysunkowymi – oleje, gwasze, akwarele, tusz, węgiel, inkografika. Gdybym miał w jednym haśle zawrzeć swoje artystyczne credo to brzmiało by ono następująco: Patrz na świat własnymi oczami. Bliska jest mi ta sztuka która nie poddaje się modzie i uniformizacji, bliscy mi są ci artyści którzy mimo potężnego wpływu rynku i globalnej kultury zachowują swój osobisty ogląd świata.“

SZTUKA MÓWI – CYKL FILMÓW O SZTUCE - gradka dla kinomanów oraz wszystkich, którzy interesują się kinem i sztuką. To właśnie te dwie dziedziny spotkają się w jednym miejscu i są wzbogacone o merytoryczne komentarze. Podczas spotkań, poza wyświetlaniem ekranizacji na temat muzyki, tańca, teatru, czy sztuk wizualnych, wspólnie z moderatorami i zapraszanymi gośćmi dyskutujemy nie tylko na temat filmu ale również szeroko pojętej sztuki.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje24 lutego 2019, 19:00,

Dzień Kultury Żydowskiej w Górze Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

24 lutego 2019 roku od godz. 10.00 zapraszamy na Dzień Kultury Żydowskiej w Górze Kalwarii. Serdecznie zapraszamy.

Dzień Kultury Żydowskiej w Górze Kalwarii

Program:
- godz. 10.00 – Bajka „Golem Rabina Eliasza – legenda o Golemie z Chełma”, po projekcji warsztaty plastyczne i animacje dla dzieci - Kino Uciecha, wstęp wolny
- godz. 16.00 - Spotkanie z Hanną Kosowską z Warszawskiej Gminy Żydowskiej i prelekcja na temat Rodu Alterów i chasydyzmu - Kino Uciecha, wstęp wolny
- godz. 18.00 – Piwnica pod Baranami, monodram Tadeusza Kwinty pt. „Gdzie jest mój Homel?” – Białka 9. Bilety 30,- normalny; 20,- ulgowy
- godz. 20.15 – Iluminacja „Drzewa Pamięci”, wiersze Władysława Szlengla czyta Piotr Sierecki, Rynek.
Wydarzenie towarzyszące – wystawa fotografii Śladami przeszłości Ger, Kino Uciecha

Bajka „Golem Rabina Eliasza – legenda o Golemie z Chełma” - opowieść o Golemie należy do najpopularniejszych żydowskich legend. Ten sztuczny człowiek miał zostać ulepiony z gliny i ożywiony. Ze względu na nieprzewidywalność swoich zachowań, został jednak unicestwiony. Według jednej z legend, ten bohater masowej wyobraźni, został stworzony na wschodzie Polski przez rabina Eliasza z Chełma, według innej - przez praskiego rabina. Legenda stała się kanwą licznych utworów literackich i spektakli teatralnych. Jego postacią inspirowali się Isaac Bashevis Singer, Terry Pratchett czy Andrzej Sapkowski.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Piwnica pod Baranami „Gdzie jest mój Homel?” - monodram Tadeusza Kwinty Monodram aktorsko-wokalny został stworzony w oparciu o książkę llji Erenburga „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca”. To opowieść krawca z Homla, którego wiatr historii porwał w szeroki świat, a zarazem opowieść o człowieku broniącym swej godności z humorem, filozoficznym stosunkiem do życia i pamięcią o tradycji i kulturze swojego narodu. Spektakl pełen jest muzyki i żydowskiego humoru, poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy, w którym oprócz Tadeusza Kwinty występują muzycy z Piwnicy pod Baranami – pianista i skrzypek. Tadeusz KWINTA - jest jedną z legend krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, zagrał kilkaset ról. Jest reżyserem, autorem sztuk i piosenek dla dzieci. Ma także wiele innych talentów, kocha rzeźbić, malować i rysować. Pracował w wielu teatrach, był dyrektorem artystycznym, prowadził programy dla dzieci w telewizji. Elegancki, pogodny, w doskonałej formie. Scenariusz, reżyseria i wykonanie Tadeusz Kwinta. Teksty songów Elżbieta Kuryło. Muzyka Andrzej Zarycki.

”Śladami przeszłości Ger".  W lutym 2019 roku mija 78 lat od wysiedlenia przez niemieckiego okupanta Żydów z Góry Kalwarii, nazywanej w języku jidysz Ger. Do dzisiaj pozostało po nich niewiele śladów, jednym z nich są unikatowe fotografie obrazujące życie kulturalne, religijne, zawodowe i społeczne żydowskich mieszkańców Ger. Dzięki tym fotografiom możemy uświadomić sobie jak bardzo aktywna była społeczność żydowska Góry Kalwarii, zaangażowana nie tylko w działalność społeczną, polityczną, gospodarczą, ale również kulturalną, której przejawem było funkcjonowanie teatru, bibliotek, orkiestry mandolinowej oraz wielu organizacji młodzieżowych. Góra Kalwaria była wyjątkowym sztetlem również ze względu na zlokalizowanie w tym miasteczku siedziby kolejnych cadyków z rodu Alterów, którzy byli przywódcami Chasydów z Ger, ruchu religijnego liczącego w okresie międzywojennym ponad 100 tys. współwyznawców. „Śladami przeszłości Ger”, Piotr Rytko, 2011.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie