Informacje10 marca 2007, 00:00,

Festiwal Sztuki Opowiadania Krajów Francuskojęzycznych


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Od 11 do 23 marca 2007 odbywać się będzie IV Festiwal Sztuki Opowiadania Krajów Francuskojęzycznych S£OWOBRAZY. Do Polski przyjedzie wielu renomowanych opowiadaczy z Francji, Belgii, Kanady, Kongo i Szwajcarii. Zaprezentują oni panoramę opowieści dla dzieci i dorosłych ukazujących bogactwo tradycji ustnej z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Poznamy nieznane baśnie, bajki i inne opowieści z różnych stref kulturowych. Odkryjemy nowe motywy „zmyśleń zawierających prawdę”, przekonamy się o sile i wartości opowiadania. Każdy z artystów prezentuje odrębny styl opowiadania i próbuję zwrócić uwagę na nurtujące go treści. Festiwal będzie okazją do zapoznania się z zyskującą coraz większą popularność w Polsce sztuką słowa mówionego.

"Dawno, dawno temu…", tak często opowiadacze rozpoczynają swoje historie. Wtedy w powietrzu zapanowuje niesamowita atmosfera i nasza wyobraźnia ożywia się. Mógłbym powiedzieć, że ten festiwal jest po to, by ożywić naszą wyobraźnię i pobudzić do uruchomienia twórczej strony naszego istnienia… - mówi organizator Michał Malinowski (dyrektor Muzeum Opowiadaczy Historii w Konstancin-Jeziorna).

Festiwal Sztuki Opowiadania Krajów Francuskojęzycznych jest skierowany również do osób, które nie znają języka francuskiego wszystkie opowieści tłumaczone będą na język polski. Festiwal rozpoczyna się 11 marca występem artystki belgijskiej Véronique de Miomandre w Muzeum Opowiadaczy Historii w Konstancinie-Jeziornej. Następnie belgijka występować będzie w różnych lokalizacjach w Warszawie i na Śląsku. 15 marca odbędzie się prezentacja rezultatów warsztatów opowiadania prowadzonych przez Michała Malinowskiego w pięciu szkołach francuskojęzycznych w Warszawie. Zaprezentowane zostaną baśnie stworzone przez młodych opowiadaczy polskich. Całość zakończona będzie ucztą oferowaną przez Ambasadę Francji.

Organizatorzy: Ambasady Francji, Szwajcarii, Kanady, Kongo, Delegatura Walonii-Brukseli oraz Muzeum Opowiadaczy Historii, Muzeum Pałac w Wilanowie, Współpraca: Centrum Kultury Wilanów, Klub Hades w Lublinie, Cafe Szafe w Krakowie, Instytut Francuski w Warszawie, Instytut Francuski w Krakowie, Alliance Francaise w Polsce, Ośrodek Brama Grodzka, Dom Kultury w Makowie Mazowieckim, Dom Kultury w Górze Kalwarii, Jan Dąbek Starosta Piaseczyński, Stara Papiernia w Konstancinie Jeziornej.

Bardziej szczegółowe informacje możecie przeczytać na stronie: gazeta.konstancin.com

Muzeum Opowiadaczy Historii
ul. Diamentowa 8,
05-510 Konstancin-Jeziorna, Czarnów
tel. (+48 22) 754 62 25
strona: www.storytellermuseum.org
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Konstancin-Jeziorna

Napisz komentarz

Informacje8 marca 2007, 00:00,

Przebudowa szosy z Piaseczna do Góry Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Drogowcy chcą rozpocząć przebudowę szosy z Piaseczna do Góry Kalwarii, zanim całkowicie się ona rozpadnie. Rozpoczęło się mozolne wykupywanie około tysiąca działek pod drugą jezdnię szosy nr 79 Piaseczno-Góra Kalwaria. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce się z tym uporać do końca 2007 roku, żeby w pierwszej połowie następnego roku ruszyć z budową. W gminie Piaseczno droga rozpada się w oczach pod kołami tysięcy aut.

- Ta droga jest dla nas tak ważna i jednocześnie tak zniszczona, że za jedyną barierę w jej remoncie uważamy obecnie tylko czas, bo wykup tak dużej liczby działek musi trwać tak długo. Cały czas obawiamy się, że nam się ta droga po prostu rozpadnie. Dlatego koszty przebudowy tej szosy nie są dla nas żadnym ograniczeniem - mówi "NW" Stanisław Dmuchowski, zastępca dyrektora mazowieckiego oddziału GDDKiA. - Z wykupami ruszyliśmy od strony Piaseczna i na razie nie ma z tym większych problemów dodaje.

Wygląd skrzyżowań po przebudowie drogi nr 79
kliknij aby powiększyć

Dmuchowski obawia się, że Dyrekcja natrafi na opór, kiedy zacznie kupować tereny w Kątach, pod obwodnicę Góry Kalwarii. Zmiana przebiegu trasy nie jest już realna. Wskazanie lokalizacyjne dla obwodnicy, po odwołaniach mieszkańców, już się uprawomocniło - informuje. Budowane przy okazji modernizacji szosy nr 79 obejście drogowe Góry Kalwarii będzie się zaczynało w Kątach, a kończyło na moście na Wiśle. Przeprawa nad rzeką nie ulegnie przebudowie, bo zdaniem drogowców most ma wystarczającą przepustowość. Po wykupieniu działek i dokończeniu projektu technicznego, GDDKiA wystąpi o wydanie pozwolenia na budowę.

Ostrożnie planujemy to na koniec bieżącego roku - mówi Dmuchowski. Przebudowywany odcinek (od ul. Energetycznej w Piasecznie do Góry Kalwarii) liczy 13,8 km. Dla zmniejszenia uciążliwości szosy wzdłuż niej zostanie zamontowanych 17,6 km ekranów dźwiękochłonnych. W trakcie modernizacji zostaną przebudowane wszystkie skrzyżowania, niektóre tak jak w Piasecznie i Baniosze zostaną przekształcone w dwupoziomowe. Powstaną drogi serwisowe do rozprowadzania ruchu lokalnego. Wzdłuż trasy zaplanowano cztery kładki dla pieszych w Stefanowie, Pilawie i dwie w Baniosze oraz korytarze dla wędrujących zwierząt. Trzeba będzie wyciąć około 11 ha lasu. W 2010 roku dwunitkową szosą ma jeździć 63 tysięcy aut na dobę. Po kolejnej dekadzie - nawet 90 tys., czyli kilkukrotnie więcej niż obecnie.

źródło: Gazeta Podwarszawska Nad Wisłą nr 5/2007 z dnia 8 marca 2007
autor/źródło: Seweryn Pytko (pozycjonowanie stron) - redaktor serwisu powiat piaseczyński

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie