Informacje29 sierpnia 2008, 00:00,

Festiwal Otwarte Ogrody Zalesie Dolne 30-31 sierpnia 2008


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


30 oraz 31 sierpnia 2008 roku zapraszamy wszystkich w niezwykłą podróż, która umożliwi nam odkrycie na nowo piękna starych ogrodów w Zalesiu Dolnym. W te zaczarowane dni lokalni artyści pokażą nam swoje posiadłości i opowiedzą ciekawe historie na ich temat. Ożywione ogrody zachęcać będą do wejścia wystawami malarskimi, fotograficznymi i warsztatami dla dzieci. Wędrując po mieście-ogrodzie goście poznają przyrodę, historię i życie współczesne Zalesia Dolnego. Wszystkie imprezy organizowane w ramach Otwartych Ogrodów są bezpłatne. ¬ródło informacji na temat weekendowego festiwalu: www.otwarteogrody.pl oraz zalesie-dolne.pl

Festiwal Otwarte Ogrody odbywa się już od 2005 roku w Podkowie Leśnej, Milanówku, Komorowie, Brwinowie w ramach programu Europejskich Dni Dziedzictwa. Polega na organizowaniu kameralnych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i integracyjnych prezentujących dziedzictwo i tradycje miast - ogrodów. Najważniejszą ideą festiwalu jest otwarcie prywatnego ogrodu z zabytkowym pięknym domem w tle, warsztatu lub pracowni artystycznej na co dzień niedostępnej. Sam pomysł otwarcia prywatnych ogrodów dla wydarzeń artystycznych zrodził się pod wpływem otwartych pracowni w Paryżu i brytyjskiej tradycji dni otwartych ogrodów. Pomysłodawcami i organizatorami festiwalu Otwarte Ogrody są p. Magdalena Prosińska i p. £ukasz Willmann. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co roku więc kolejne miejscowości włączają się do programu. W tym roku, otworzą swoje ogrody Włochy, Konstancin i Zalesie Dolne.

Inicjatorem Festiwalu Otwartych Ogrodów w Zalesiu Dolnym jest Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego, które zaprosiło do udziału znamienitych mieszkańców swojej miejscowości. Przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, w prywatnych ogrodach zostaną zorganizowane imprezy o charakterze kulturalnym. Znany ilustrator, malarz i rzeźbiarz Józef Wilkoń zaprosi uczestników do swojego Zaczarowanego Ogrodu. Artysta poprowadzi także warsztaty rzeźbiarskie z dziećmi. Muzyczny Ogród otworzą również młodzi śpiewacy operowi Marta Mularczyk i Krzysztof Chalimoniuk - zapraszając wszystkich do wspólnego śpiewania. W kilku Ogrodach wspomnień potomkowie pierwszych mieszkańców zapoznają gości z cennymi pamiątkami i interesującą historią. Wiktor Nowotka - artysta fotografik przedstawi swoje prace związane z Zalesiem, a jako zapalony cyklista poprowadzi wycieczkę rowerową po najciekawszych zakątkach miejscowości. W Ogrodzie Artystycznym malarka Pani Urszula Rowicka-Spinek przedstawi swoje pogodne, nastrojowe obrazy. Zalesie dumne jest z trzech pięknych willi projektu Karola Sicińskiego. W jednej z nich profesor architektury Andrzej Bissenik zapozna gości z historią i ciekawostkami architektonicznymi Zalesia, tam również odbędzie się spotkanie związane z tematem ochrony konserwatorskiej zabytkowych budynków z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Można będzie uzyskać odpowiedź na pytanie: Jak mieszkać w zabytku? W ogrodzie przy ul. Modrzewiowej 25 architekt krajobrazu Leokadia Mazur opowie o projektowaniu ogrodów w miastach-ogrodach. Zapraszamy na Otwarte Ogrody do Zalesia Dolnego.

Festiwal Otwarte Ogrody Zalesie Dolne - 30 sierpnia:

10.30-13.30 Spotkanie z historią i zabytkami Zalesia (ul. Anny Jagiellonki 10 i 12).
10.30 - otwarcie festiwalu Otwarte Ogrody Zalesie Dolne.
10.45 - Wspomnienia o pierwszych mieszkańcach i historii miejscowości, architektoniczne perełki Zalesia - spotkanie z prof. Andrzejem Bissenikiem w ogrodzie pp. Radwanów.
11.30- Jak mieszkać w zabytku - opowiedzą Anna i Andrzej Olędzcy.
12.30 - Zasadność ochrony konserwatorskiej - spotkanie z Sylwią Teofiluk i Małgorzatą Chodorowską z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - w przerwie oglądanie wystawy fotograficznej Wiktora Nowotki.
12.00-14.30 Ogród rodzinnych wspomnień (ul. Anny Jagiellonki 13) Na spotkanie z cennymi pamiątkami i historią rodziny Czarneckich zapraszają Barbara i Artur Szymańscy.
15.00-17.00 Zaczarowany ogród Józefa Wilkonia (ul. Kopernika 27) Wystawa prac w ogrodzie i pracowni artysty.
15.00-16.00 Warsztaty rzeźbiarskie artysty z dziećmi w wieku szkolnym ( dzieci należy zgłosić na warsztaty najpóźniej do 25.08 - zalesiedolne@op.pl , tel. 602 202 020)

Festiwal Otwarte Ogrody Zalesie Dolne - 31 sierpnia:

11.30-13.00 Rodzinna wycieczka rowerowa po Zalesiu. Wiktor Nowotka poprowadzi wycieczkę po najciekawszych zakątkach Zalesia. Zbiórka przy stacyjce kolejki wąskotorowej.
12.00- 14.00 Artystyczne ogrody Zalesia -Malarski ogród Urszuli Rowickiej-Spinek (ul. Modrzewiowa 7), Artystyczny Ogród Wacława Radwana zaprezentuje jego wnuk Piotr Wolski (ul. Modrzewiowa 25).
13.00-14.00 Architektura zieleni w mieście - ogrodzie (Modrzewiowa 25). O ogrodach Zalesia opowie architekt krajobrazu Leokadia Mazur.
15.00-17.00 Ogród muzyczny - śpiewanie przy kawie (ul. Norwida 17). Marta Mularczyk i Krzysztof Chalimoniuk razem z przyjaciółmi - muzykami zapraszają na do wspólnego śpiewania. Wystawa malarstwa Danuty Drożdż-Zwolskiej.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje30 sierpnia 2008, 00:00,

Uwagi mieszkańca ulicy Julianowskiej na temat komunikacji


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

W odpowiedzi na informację, na temat komunikacji na terenie gminy Piaseczno, która ukazała się na łamach naszego prywatnego serwisu mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, otrzymałem maila z uwagami mieszkańca ulicy Julianowskiej. Poniżej zamieściłem treść maila, aby każdy mógł się zapoznać z uwagami mieszkańców. Informuję również, że poniższe pytania przesłałem do Pana Daniela Putkiewicza (UMiG Piaseczno), oraz do Pana Ryszarda Kowalczyka z firmy Roj-Bus. Jak tylko otrzymam odpowiedź, to od razu umieszczę je na łamach serwisu.

Panie Marcinie, z zaciekawieniem przeczytałem artykuł: ROJ-BUS o trasie do Złotokłosu i obsłudze gminy Piaseczno, dotyczący komunikacji oferowanej przez firmę Roj-Bus. Jako mieszkaniec ulicy Julianowskiej przy skrzyżowaniu z Okulickiego mam jednak kilka podstawowych uwag:

1. Od skrzyżowania Julianowska /Okulickiego do Puławskiej (linie 709, 727), Express Piaseczno czy PKSy (przystanek LAMINA) jest około 1500 metrów (w tym około połowa - to dojście BEZ CHODNIKA - północną stroną Okulickiego to nawet nie ma pobocza!!!). Jazda w miarę często kursującą z pod Thomsona linią 710 do WILANOWA - to ok. 60-70 minut), a linia "szybciej dojeżdżającą" do Wilanowa linia 724 kursuje co 90-120 minut! Ulicą Julianowską jeździ PPKS na trasie od Kameralnej (Józefosław) do Bobrowca (niektóre kursy dalej na południe). Razem jest to dziewięć kursów... z tym, że nie do W-wy, ale w stronę przeciwną. Tak więc jeśli chodzi o komunikację do W-wy (praca i szkoły) - JESTEŚMY ODCIęCI OD ŚWIATA! Bez samochodu ani rusz - stąd nie zamierzenie potęgujemy korki…, ale JAK MAMY SIę DOSTAć DO WARSZAWY?

2. Rojbus uruchomił linię do Złotokłosu. Być może niektórym ta linia byłaby potrzebna (podobnie jak PPKS do szkoły na Kameralnej w Józefosławiu, czy szkół w Piasecznie), ale... ponad dziewięćdziesiąt procent naszych mieszkańców (osiedla Julianka, wojskowe przy Julianowskiej, osiedla Strumykowa i Karolinki, a także mieszkańcy domów prywatnych) pracują, a młodzież- uczy się i studiuje w Warszawie - do KTÓREJ NIE MAMY żADNEGO ŚRODKA KOMUNIKACJI ZBIOROWEJ. Dlatego robienie autobusu z pętli Kameralna w Józefosławiu do Złotokłosu przyjęliśmy jakby.. ktoś sobie z nas zakpił: zrobiono linię nie przybliżającą nas do Warszawy - tylko nas oddalającą. Czy Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, nie zna naszych potrzeb? A może, tak jak radni - nie chce ich znać?

3. Dlaczego linia Rojbusa z jadąc z Jeziórka przez Piaseczno - zamiast skręcać z Okulickiego w Puławską - nie może pojechać prosto Okulickiego - do Julianowskiej - w lewo do Geodetów - w lewo do Energetycznej i na jej końcu w prawo-do Puławskiej? Przecież - ani ta linia nie pokrywałaby się z najstarszą linią Rojbusu, ani nie dublowała by linii do Złotokłosu. Na proponowanym odcinku byłyby tylko trzy nowe przystanki: Julianowska / Okulickiego, Julainowska przy torze kolejowym, Energetyczna - obok Fashion Hause, z pominięciem przystanków na GEODETÓW, bo stamtąd jeździe linia Metro Wilanowska - Julianów. Dotychczasowym użytkownikom tej linii nie "spadłaby korona z głowy", bo ten "objazd" to tylko 5 minut dłużej, a skorzystałoby KILKA TYSIęCY osób...

4. Prosimy powalczyć, aby linia nocna (o której mówi pan Ryszard Kowalczyk) przejeżdżała Julianowską na odcinku Geodetów - Okulickiego.

Przy okazji skierowania przez Pana pytania dotyczące komunikacji ZTM Warszawa do P. Daniela Putkiewicza, prosimy o zadanie pytania dotyczącego transportu w naszych okolicach. W tym celu, proponujemy przedłużenie linii 724 (i częstsze kursy) - od Thomsona ulicami: Okulickiego - Julianowska - Kameralna (Józefosław) - Wilanowska - Geodetów - Puławska do Metra Wilanowska (co dałoby "linię okrężną" jeżdżącą do Piaseczna, albo przez Puławska, albo - jak dotychczas przez Powsin, Konstancin Jeziorną i Skolimów). Na taki rozwiązaniu skorzystaliby również mieszkańcy Konstancina, Skolimowa, naszej części Piaseczna, Józefosławia i Julianowa). Pozdrawiam Krzysztof (nazwisko i kontakt do wiadomości redakcji powiat-piaseczynski.info).
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie