Informacje22 sierpnia 2013, 00:00,

Festiwal Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym 2013

W weekend 24 i 25 sierpnia 2013 roku ponownie odbędzie się w Zalesiu Dolnym Festiwal Otwarte Ogrody", podczas którego będą miały miejsce warsztaty, spotkania i wystawy - wszystkie na terenie prywatnych ogrodów. Nie zabraknie również koncertu wieńczącego cały festiwal. Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego. Współorganizator: Centrum Kultury w Piasecznie. Festiwal został dofinansowany ze środków Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno oraz Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Pobierz: program Otwartych Ogrodów

FESTIWAL OTWARTE OGRODY W ZALESIU DOLNYM

Program Otwartych Ogrodów w Zalesiu Dolnym:

SOBOTA 24 SIERPNIA
OGRÓD LITERACKI – ul. Traugutta 5
godz. 10.00-12.00 Warsztaty malarskie dla dzieci poprowadzi Anna Skajnowska-Olszewska.
godz. 12.00 Oficjalne otwarcie festiwalu. „Jeden trup po śniadaniu czyli jak się pisze kryminały”. Spotkanie w ogrodzie pisarki i dziennikarki Manuli Kalickiej z autorami powieści kryminalnych: Katarzyną Bonda, Konradem Lewandowskim, Jackiem Skowrońskim, Piotrem Pochuro i Mariolą Zaczyńską.
KLIMATY I SMAKI GRUZJI – ul. Jałowcowa 17
godz. 15.00 O smakach i klimatach Gruzji opowiadać będą David Gamtsemlidze i Marcin Meller (współautor książki "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji" ). Zapraszamy na wystawę i inne atrakcje – także kulinarne. Promocja publikacji o Zalesiu Dolnym.

NIEDZIELA 25 SIERPNIA
godz. 10.00 – 12.00 Wycieczka ze „Spacerownikiem” po Zalesiu Dolnym. Oprowadzają: Mira Walczykowska - historyk sztuki i Andrzej Olędzki - artysta plastyk. Zbiórka przed stacyjką kolejki wąskotorowej o 9.50.
OGRÓD NIEZWYK£YCH WSPOMNIEń- ul. Grabowa 9
godz. 11.30 - 14.00 Rodzina Jaworskich zaprasza do ogrodu na wystawę "Wzdłuż Andów" - zdjęć Stanisława Jaworskiego z I Polskiej Wyprawy w Góry Patagonii, która w latach 1973/1974 przemierzyła Argentynę, Peru i Boliwię. Autentyczne fotogramy sprzed 35 lat pochodzące z wystawy zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w £odzi w styczniu 1977 roku, a potem eksponowane w Krakowie i Warszawie. Rzadko dziś stosowana technika czarno-białych fotografii oddaje z realizmem surowe piękno egzotycznych krajobrazów i architektury oraz portrety mieszkańców andyjskich wiosek.
OGRÓD DLA PRZYJACIÓ£ – ul. Jałowcowa 4
godz. 12.00-15.00 W ogrodzie Elżbiety i Wiktora Nowotków gościnnie rzeźby Tadeusza Kowalskiego. Tadeusz Kowalski – fotografik, tym razem zaprezentuje swoje rzeźby. Debiut artystyczny – Konkurs „Najlepsza Fotografia Miesiąca” – Telewizja Polska, 1958. W fotografii interesuje się: reportażem, sportem, portretem, krajobrazem, fotografią subiektywną, martwą naturą oraz wykonuje fotografie kompozycji wykonanych z kamieni znalezionych nad Wisłą. Artysta miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, także za granicą. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Fotografie artysty znajdują się w zbiorach: MN we Wrocławiu; Archiwum ZG ZPAF – Warszawa; kolekcje prywatne w kraju i zagranicą (Dania, Wielka Brytania).

WSPOMNIENIA Z UBIEG£EGO ROKU

KOLONIA ARTYSTYCZNA – willa Jastrzębiec ul. Dębowa 3 (od al. Kasztanów)
godz. 16.00 Koncert muzyki Witolda Maliszewskiego w wykonaniu zespołu kameralistów Camerata Vistula. W programie: suita na wiolonczelę i zespół smyczkowy op. 20 - części: Aria, Serenada, Romans, Walc oraz kwintet smyczkowy op. 3 - części: Allegro, Andante tranquillo, Scherzo, Allegro risoluto. Camerata Vistula wystąpi w składzie: Andrzej Gębski – skrzypce, Wojciech Proniewicz – skrzypce, Grzegorz Chmielewski – altówka, Elżbieta Piwkowska – wiolonczela, Andrzej Wróbel – wiolonczela, Radosław Nur – kontrabas, Anna Wróbel – wiolonczela.

Witold Maliszewski (1873–1939) – polski kompozytor, dyrygent i pedagog. Urodzony w Mohylowie na Podolu, w ostatnich latach życia mieszkał i zmarł w Zalesiu Dolnym. Ukończył Konserwatorium Petersburskie. Nauki pobierał u Rimskiego-Korsakowa. Był założycielem i dyrektorem (1913–1921) Konserwatorium w Odessie, a od 1921 r. dyrektorem Towarzystwa Muzycznego i Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1925–27). W roku 1927 pełnił funkcję przewodniczącego jury I Konkursu Chopinowskiego. U Maliszewskiego pobierali nauki m.in.: Witold Lutosławski, Feliks Roderyk £abuński, Bolesław Woytowicz, Feliks Rybicki i inni. Twórczość: 5 symfonii, 3 kwartety smyczkowe, balety Boruta i Syrena, Requiem (1930), Missa Pontificalis (1930), Koncert b-moll na fortepian i orkiestrę (1938), Kwintet smyczkowy d-moll oraz Wielka kantata biblijna. Kolonia Artystyczna zaprasza także na wystawę malarstwa Magdaleny Shummer-Fangor.
autor/źródło: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego

Informacje21 sierpnia 2013, 00:00,

Legendy warszawskie Park jak z bajki Piaseczno

Teatr Baza zaprasza wszystkie dzieci wraz z rodzicami i opiekunami na letni spektakl plenerowy do Parku Miejskiego przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie. W najbliższą sobotę 24 sierpnia 2013 roku o godz. 16:00, dzieci będą mogły obejrzeć spektakl pt.: Legendy warszawskie. Wstęp wolny. Zapraszamy na letni spektakl plenerowy w piaseczyńskim Parku.

PARK JAK Z BAJKI PIASECZNO

LEGENDY WARSZAWSKIE to spektakl na podstawie najpopularniejszych warszawskich legend: o Syrence, o Złotej Kaczce i o Bazyliszku, przedstawiony w formie reportażu. Widzowie, podążając wraz z reporterem Feliksem Przygodą do kolejnych miejsc, są świadkami mrożących krew w żyłach wydarzeń. Poznają Syrenkę i chwytających ją rybaków, wraz z Lutkiem schodzą do lochów, gdzie Złota Kaczka rozdaje dukaty, a na koniec mierzą się ze strasznym Bazyliszkiem. Legendom towarzyszą „reklamy” - piosenki i skecze z tradycyjnego warszawskiego folkloru. Całość jest interaktywnym widowiskiem, pełnym humoru i wzruszeń. Reżyseria: Tomasz Zadróżny. Występują: £ukasz Adamczyk, Dawid Kwidziński, Monika Szymczyk, Tomasz Taranta. Czas trwania spektaklu: 60 minut.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno