Informacje17 sierpnia 2012, 00:00,

Festiwal Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym 2012

Już po raz piąty spotkamy się na festiwalu Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym. Atrakcją tegorocznego festiwalu będzie otworzenie ogrodu i pracowni prof. Adama Myjaka - rzeźbiarza i rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesującym punktem programu będzie spotkanie polsko-węgierskie w ogrodzie przy ul. Dębowej 3, na posesji, gdzie w czasie okupacji mieszkali oficerowie węgierscy, w pobliżu domu gdzie w 1944 r. prowadzono rozmowy generałów węgierskich z dowództwem AK dotyczące pomocy Powstańcom.

FESTIWAL OTWARTE OGRODY W ZALESIU DOLNYM

Zapraszamy na wystawę, węgierską muzykę i inne atrakcje - także kulinarne, przygotowane we współpracy z Ambasadą Węgier w Polsce. W ogrodzie tym będziecie mogli państwo podziwiać rzeźby Franciszka Masiaka, a także obejrzeć I część kultowego filmu Eroika Andrzeja Munka (1957), którego akcja dzieje się na terenie Zalesia Dolnego. Na życzenie mieszkańców odbędzie się ponowny pokaz 4 archiwalnych filmów z lat 1943 i 1944 nakręconych w Zalesiu Dolnym. Są to absolutnie unikatowe dokumenty na skalę światową – okupacyjne filmy nakręcone poza machiną propagandową II Rzeszy pokazują Zalesie Dolne jako bezpieczne schronienie. Filmy są znakomitej jakości, a film z 1944 r. jest kolorowy.

WSPOMNIENIA Z UBIEG£EGO ROKU

W niedzielę zapraszamy na przygodę z fotografią w plenerze i na wystawie. a najmłodszych do teatrzyku Gagatki Beatki. Po południu w jednym z najpiękniejszych ogrodów w Zalesiu będziemy mogli obejrzeć obrazy J. Nowosielskiego i posłuchać muzyki poważnej w wykonaniu Macieja Piszka. Jeśli chcecie Państwo poznać niezwykłą atmosferę miejsc, które ocaliły najlepsze tradycje, jeśli chcecie spotkać interesujących, pełnych pasji ludzi, zapraszamy do otwartych specjalnie dla Państwa zalesiańskich ogrodów.

FESTIWAL OTWARTE OGRODY W ZALESIU DOLNYM

Festiwal Otwarte Ogrody program:

SOBOTA 25 SIERPNIA
OGRÓD Z HISTORI¡ W TLE - willa Jastrzębiec ul. Dębowa 3 (od al. Kasztanów) godz. 13.00 - 15.30 Oficjalne otwarcie festiwalu. Wystawa rzeźby Franciszka Masiaka i promocja publikacji TPZD. Spotkanie polsko-węgierskie. Zapraszamy na wystawę, węgierską muzykę i inne atrakcje – także kulinarne, przygotowane we współpracy z Ambasadą Węgier w Polsce.
OGRÓD SZTUKI ul. Czeremchowa 8 godz. 15.30 - 17.00 Ogród i pracownia rzeźby prof. Adama Myjaka.
OGRÓD FILMOWY - willa „Jastrzębiec” ul. Dębowa 3 godz. 17. 00 - 19.00 II cześć koncertu muzyków z Węgier. Prezentacja fragmentu kultowego filmu „Eroika” Andrzeja Munka (1957) i unikalnych archiwalnych filmów z lat 1943 i 1944 nakręconych w Zalesiu Dolnym.

WILLA JASTRZęBIEC

NIEDZIELA 26 SIERPNIA
Wycieczka fotograficzna godz. 10.00 – 12.00 Spacer fotograficzny po Zalesiu Dolnym. O architekturze Zalesia i ciekawym detalu opowiedzą: Mira Walczykowska - historyk sztuki i Andrzej Olędzki - artysta plastyk. Zbiórka przed stacyjką kolejki wąskotorowej o 9.50.
OGRÓD FOTOGRAFICZNY ul. Jałowcowa 6 godz. 12.00 - 14.30 Wystawa fotograficzna „Mój przyjacielu” Wiktora Nowotki. Wystawa „Transparentny transfer rzeczy”- Wiktora Nowotki i Jerzego Olka godz. 13.00 Teatr Gagatki Beatki – Ojcowie i Matki
OGRÓD DLA PRZYJACIÓ£ – ARTYSTÓW al. Kalin 26 godz. 15.30 - 17.30 Wystawa obrazów artysty-malarza Jerzego Nowosielskiego – dziekana Wydziału Renowacji i Konserwacji dzieł sztuki warszawskiej ASP. Koncert fortepianowy muzyki klasycznej w wykonaniu Macieja Piszka.

Współorganizatorzy: Gagatki Beatki, Centrum Kultury w Piasecznie
Partnerami festiwalu są: Weranda, Country, Instytut Węgierski w Warszawie, Salve
Patronaty Honorowe: Marszałek Woj. Mazowieckiego, Przewodniczący Sejmiku Woj. Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.
Patron specjalny Ambasada Węgier w Polsce.
Festiwal został dofinansowany ze środków Gminy Piaseczno.
autor/źródło: Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego

Informacje14 sierpnia 2012, 00:00,

Święto Wojska Polskiego z Big Band Rondo

Konstanciński Dom Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców na koncert Big Bandu Rondo Konstancin, który zagra koncert z okazji święta Wojska Polskiego. Zespół zagra szeroki wachlarz utworów patriotycznych. Koncert odbędzie się 15 sierpnia 2012 roku o godzinie 16.00 w Amfiteatrze w Parku Zdrojowym. Zapraszamy!

ŚWIęTO WOJSKA POLSKIEGO Z BIG BAND RONDO KONSTANCIN

Big Band Rondo Konstancin zespół powstał w 2003 roku, początkowo jako orkiestra dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skolimowie, jednak ostatecznie przyjął formułę big bandu oraz nazwę Big Band Rondo Konstancin. Lata 2003 - 2005 to okres intensywnych prób, doboru repertuaru i składu osobowego. Pierwsze występy to rok 2005 i koncerty w Konstancińskim Parku Zdrojowym, jak również udział w lokalnych uroczystościach okolicznościowych. Członkowie orkiestry to zawodowi muzycy z dużym stażem i doświadczeniem artystycznym w najlepszych zespołach reprezentacyjnych i estradowych, grający na wielu instrumentach, co pozwala na modyfikację składu instrumentalnego w zależności od potrzeb, rodzaju i charakteru muzyki. Pod względem repertuaru orkiestra jest wszechstronna.

Big Band Rondo Konstancin wykonuje muzykę marszową, patriotyczną, religijną, znane i lubiane przeboje muzyki rozrywkowej, światowe przeboje klasyki big bandu oraz dixieland. Posiadamy profesjonalne nagłośnienie i własne stroje. Orkiestra bierze udział we wszystkich uroczystościach i festynach okolicznościowych na terenie gminy, zaś w sezonie letnim koncertuje w Konstancińskim Parku Zdrojowym. Występowaliśmy w wielu miastach Polski i dwukrotnie w Czeskich Hranicach. Aktualnie Big Band Konstancin liczy 18 osób.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna