Artykuł partnerski14 lutego 2020, 12:32,

Fasady wentylowane - trendy w budownictwie

Fasady wentylowane - trendy w budownictwie

W rodzimym budownictwie przez ostatnia lata pojawiło się wiele cieszących się popularnością rozwiązań. Wśród nich na szczególne uznanie zasługują fasady wentylowane. Co warto o nich wiedzieć?

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Fasady wentylowane - dlaczego warto?

Inwestorzy, którzy zdecydowali się zainwestować w fasady wentylowane, jednym tchem potrafią wymienić ich zalety: trwałość, estetyka, łatwy montaż i to w różnych warunkach temperaturowych. Oczywiście, jeśli i my chcemy zainwestować w to rozwiązanie, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat. Nasz krótki poradnik w tym pomoże. 

Fasady wentylowane gwarantują bardzo dobrą izolacyjność termiczną budynku. Dzięki zastosowaniu wełny szklanej lub styropianu zyskamy ogromne oszczędności na ogrzewaniu budynku. Omawiany system polepsza również izolacyjność akustyczną, zapewniając przyjemną ciszę. Co więcej, tak wentylowana ściana ogranicza powstawanie kondensacji pary wodnej, montaż zaś przebiega bardzo szybko. Fasady wentylowane możemy wykończyć różnymi materiałami jak szkło, kamień czy laminaty. 

O czym koniecznie pamiętać podczas montażu?

  • Mimo że można je realizować na wiele sposób, to zawsze nadrzędnym celem powinno być zapobieganie ryzyku wnikania wilgoci wewnątrz budynku. W systemach tego typu jest uwzględniona szczelina powietrzna, której miejsce znajduje się pomiędzy warstwą termoizolacyjną a okładziną. Dzięki jej obecności może cyrkulować powietrze, a przy tym zapobiegać zawilgoceniu izolacji. To kluczowy czynnik sprawiający, że konstrukcja pozostaje w stanie suchym.
  • Wiatroizolacja powinna odznaczać się właściwą przepuszczalnością pary wodnej, aby możliwe było odprowadzenie jej do wentylowanej szczeliny powietrznej. Musimy też pamiętać, żeby dopasować odpowiedni materiał wiatroizolacyjny zgodny z wymogami bezpieczeństwa pożarowego, co ma szczególnie znaczenie w przypadku budynków wysokich. 
  • Projektując fasady wentylowane, konstruktor zawsze musi pamiętać o tym, by dopasować je do warunków, które występują w danym miejscu. Liczy się szczególnie obciążenie wiatrowe, a czasem i też natężenie ruchu przechodniów w pobliżu elewacji. Warto zwracać uwagę na blisko posadowione budynki czy ich nietypowe kształty, gdyż nierzadko wymusza to przeprowadzenia stosownych badań, by ustalić wartości obciążeń wiatrowych. 

Bez wątpienia warto zainwestować w fasady wentylowane, mając na uwadze wskazania, o których wspomnieliśmy w artykule. Pozwolą one w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania.

autor/źródło: stefania.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski14 lutego 2020, 07:24,

Rodzaje irygatorów i ich działanie

Rodzaje irygatorów i ich działanie

Podstawą w codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, a ponadto przeprowadzanie nitkowania i korzystanie z płynu do płukania ust. Aby wznieść naszą higienę zębów i dziąseł na jeszcze wyższy poziom, stworzono jednak również dodatkowe urządzenia, wspomagające czyszczenie uzębienia. Właśnie takim sprzętem jest irygator stomatologiczny. Poniższy tekst przybliży Wam sposób działania oraz rodzaje dostępnych obecnie na rynku irygatorów.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Do powstania pierwszego irygatora do zębów doszło pod koniec lat 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Autorami wynalazku byli stomatolog dr Gerald Moyer oraz inżynier John Mattingly. Nad Wisłą na dobre zaczęto dystrybuować irygatory dopiero na początku XXI wieku. Dziś urządzenia te cieszą się jednak wśród konsumentów coraz większą popularnością.

Na czym polega działanie irygatorów?

Irygatory stomatologiczne to urządzenia służące do usuwania naleciałości z trudno dostępnych obszarów jamy ustnej. Mowa tu głównie o przestrzeniach międzyzębowych, kieszeniach dziąsłowych, czy okolicach aparatów ortodontycznych, mostów oraz implantów. Do przeprowadzania procesu czyszczenia irygatory wykorzystują strumień wody, który generowany jest z dysz urządzenia pod dużym ciśnieniem. Co ważne, jego siła może być ustalana przez użytkownika, co sprawia, że irygator będzie stanowił doskonałą opcję zarówno dla tych, którzy zmagają się z różnymi problemami jamy ustnej, jak i tych, którzy mają zdrowe zęby oraz dziąsła, a na co dzień pragną intensywnego czyszczenia.

Według stomatologów i ekspertów z dziedziny stomatologii, irygatory stanowią doskonałą alternatywę dla nici dentystycznych, wykałaczek, czy szczoteczek międzyzębowych. Czyszczenie nimi trudno dostępnych obszarów jamy ustnej jest niezwykle skuteczne, szybkie, oraz bezpieczne.

Jakie wyróżniamy rodzaje irygatorów?

Obecnie na rynku znajdziemy dwa rodzaje irygatorów stomatologicznych: stacjonarne i bezprzewodowe. Czym się od siebie różnią? Który irygator będzie najlepszy dla mnie?

Irygatory stacjonarne zbudowane są z podstawy, czyli pojemnika na wodę wraz z pokrętłem, za pomocą którego możemy regulować ciśnienie generowanego przez urządzenie strumienia wody. Ponadto, irygator stacjonarny posiada oczywiście rękojeść z gniazdem na końcówki, do której to jest przymocowany doprowadzający wodę wężyk.

Pojemność zbiornika na wodę w tym typie irygatora może wynosić od 450 do aż 600 ml, co pozwala nam na przeprowadzenie pełnej irygacji bez konieczności uzupełniania w urządzeniu wody. Jest to na pewno duży plus. Rozwiązanie to ma jednak również swoją ciemną stronę – z uwagi na duży zbiornik, irygator stacjonarny zajmuje dużo miejsca w łazience i nie nadaje się, by zabrać go ze sobą w jakąkolwiek podróż.

Irygatory bezprzewodowe posiadają zbiornik na wodę wbudowany w swoją rękojeść. Dzięki temu są znacznie mniejsze i poręczniejsze, co sprawia, że bez żadnego problemu możemy zabrać je ze sobą gdzie tylko chcemy. Niestety, ich gabaryty wiążą się również z odpowiednio mniejszą pojemnością zbiornika na wodę – w tego typu irygatorach wynosi ona najczęściej 130 ml. Co za tym idzie, do przeprowadzenia pełnej irygacji konieczne jest dwu-trzykrotne uzupełnianie zbiornika urządzenia wodą.
Tym, co łączy oba rodzaje irygatorów, jest ich skuteczność w usuwaniu osadów z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, a także możliwość dostosowania generowanego przez urządzenie strumienia wody do własnych preferencji.

Jak wybrać idealny irygator dla siebie?

Kiedy już podejmiemy decyzję o chęci zaopatrzenia się w irygator stomatologiczny, będziemy musieli odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą nam wybrać urządzenie idealnie dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań.

Po pierwsze, przed udaniem się na zakupy zastanówmy się, czy zamierzamy korzystać z irygatora wyłącznie w domu, czy też ma nam służyć również podczas wyjazdów – w ten sposób rozwiążemy kwestię dotyczącą tego, czy lepiej zaopatrzyć się w irygator stacjonarny czy bezprzewodowy. Kolejna rzecz, która może nam pomóc dokonać właściwej decyzji, to siła ciśnienia generowanego przez urządzenie oraz pojemność jego zbiornika. Osoby, które wolą intensywniejsze mycie, powinny poszukiwać sprzętu pracującego na odpowiednio dużych obrotach. Jeśli zaś chodzi o pojemność, trzeba się liczyć z tym, że irygator z mniejszym pojemnikiem będziemy musieli podczas irygacji kilka razy uzupełniać wodą, co dla niektórych może być uciążliwe. Do najpopularniejszych marek należą irygatory do zębów Panasonic oraz irygatory Waterpik.

Na koniec pod uwagę warto wziąć również zasobność własnego portfela – pamiętajmy, że czym bardziej zaawansowane urządzenie, tym większa jego cena. Właśnie dlatego tak istotnym jest, byśmy nie przepłacali za funkcje i udogodnienia, które kompletnie nam się nie przydadzą, a zainwestowali w sprzęt będący odpowiedzią na wszystkie nasze potrzeby.

autor/źródło: denthelp.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie