Informacje8 września 2007, 00:00,

Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Czersku

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria gorakalwaria.pl, oraz Portal Młodych z Góry Kalwarii gorakalwaria.net informują na swoich stronach o zbliżających się Europejskich Dniach Dziedzictwa na Zamku w Czersku. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w następną sobotę 15 września 2007 roku, w godzinach od 12:00 do 20:00. Na imprezę Europejskie Dni Dziedzictwa wstęp jest wolny (płatny parking). Zapraszamy!

Europejskie Dni Dziedzictwa, wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych mające na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa: Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze tematy imprez obejmą wszystkie aspekty podróżowania, pielgrzymowania, wędrowania, zarówno w sensie fizycznym jak i duchowym. Już dziesiąty raz odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku program imprezy:
12:00 hejnał Czerska i przywitanie gości,
12:30 Pielgrzymka do Ziemi Świętej, czas krucjat i rycerzy, gry i zabawy plebejskie - wykonanie Polska Rewia Konna,
14:00 taneczne pejzaże - wykonanie zespół taneczny Bartek pod kierownictwem Beaty Skolimowskiej - Płaczek z Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii,
14:30 Zespół Chóralny pod kierownictwem Bogdana Szewczyka z Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii,
15:00 Tułaczki duchów i aniołów - Michał Malinowski - Muzeum Opowiadaczy Historii w Konstancinie Jeziornie,
15:40 koncert pieśni wędrowców w wykonaniu zespołu Open Volk,
16:20 pokazy archeologii doświadczalnej przygotowane przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, życie tułacza przedstawione przez Bożenę i Wojciecha Prus-Wiśniewskich - Muzeum Regionalne w Górze Kalwarii, kiermasz rękodzieła, żywności tradycyjnej i ekologicznej zorganizowany przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, konkursy,
17:30 kabaret Truteń z Zakopanego,
19:00 spektakl - widowisko plenerowe Skrzypek Na Dachu w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej,
22:00 zakończenie Europejskich Dni Dziedzictwa.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria

Informacje9 września 2007, 00:00,

Rozwój komunikacji na terenie Miasta i Gminy Piaseczno

Mieszkańcy Piaseczna, którzy choć trochę interesują się sprawami naszego miasta, lub śledzą nasz prywatny serwis informacyjny powiatu piaseczyńskiego wiedzą, że zajezdnia w Piasecznie została przekazana bonifratrom i siostrom dominikankom z Nowego Miasta. Informacja w naszym serwisie powstała po publikacji w Gazecie Wyborczej. Przed publikacją informacji w portalu gazeta.pl, toczyły się na ten temat rozmowy w serwisie Grono.net. W związku z rozmowami na łamach Grona 15 sierpnia 2007 roku wysłałem maila do Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno z pytaniem o plany zagospodarowania zajezdni w Piasecznie.

W związku z moim sierpniowym mailem, otrzymałem właśnie odpowiedź od Pana Daniela Putkiewicza (pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju gminy Piaseczno) z zaproszeniem na spotkanie w czasie, którego omówione zostaną sprawy związane z rozwojem komunikacji na terenie miasta i gminy Piaseczno. Pan Daniel Putkiewicz zajmuję się sprawami związanymi z rozwojem gminy m in. sprawami związanymi z komunikacją. 7 września 2007 roku w Urzędzie Miasta Stołecznego podpisano z udziałem przedstawicieli Piaseczna trzy umowy na opracowania związane z projektem budowy linii tramwajowej do Piaseczna. Obecnie trwa również opracowywanie materiału związanego z historią zajezdni w Piasecznie, wpływu faktu jej utraty na realizację projektu budowy linii tramwajowej do Piaseczna. Materiały mają być udostępnione do publikacji na łamach naszego serwisu, dzięki czemu każdy mieszkaniec Piaseczna będzie mógł zapoznać się z planami rozwoju naszego miasta.

Wstępnie spotkanie zostało ustalone na 20 września, w czasie którego będzie możliwość otrzymania odpowiedzi na wszystkie pytania związane z rozwojem gminy Piaseczno. W związku z tym, że prowadzeniem serwisu informacyjnego dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego zajmuję się hobbystycznie, muszę skorygować proponowany termin z możliwościami i pracą zawodową. Tak więc, termin spotkania może ulec zmianie. Jeżeli macie swoje pytania związane z rozwojem Gminy Piaseczno, na które chcielibyście uzyskać odpowiedź, to napiszcie je komentując tą informację. Postaram się zadać te pytania na spotkaniu w Urzędzie i uzyskać na nie odpowiedź. Zachęcam do pisania swoich pytań.

Informacja na temat przekazania zajezdni w Piasecznie bonifratrom i siostrom dominikankom z Nowego Miasta: zajezdnia w Piasecznie.
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Piaseczno