Informacje17 marca 2014, 00:00,

ETIOPIA - Klub Podróżnika w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza mieszkańców do Klubu Podróżnika: ETIOPIA / Małgorzata Fibur. Spotkanie odbędzie się 18 marca 2014 roku o godz. 20.00 w sali Domu Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Podczas spotkania, będzie można poznać bogaty zbiór wspomnień i zdjęć z podróży po Etiopii. O podróży będzie opowiadała Małgorzata Fibur. Spotkanie poprowadzi: Tomasz Pakuła. Wstęp wolny. Zapraszam do Klubu Podróżnika.

ETIOPIA - Klub Podróżnika w Piasecznie

Jak się nazywa jedno z najstarszych państw na świecie? kim była Lucy? gdzie jest ukryta Arka Przymierza? gdzie anioły pomagały budować kościoły? skąd pochodzi kawa? gdzie jesteś młodszy o 7 lat? gdzie mieszka jedno z najbardziej oryginalnych plemion afrykańskich? Na te, i jeszcze kilka innych pytań jest jedna odpowiedź - ETIOPIA! Na pokaz slajdów i opowieść z tego kraju zaprasza Małgorzata Fibur.
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje17 marca 2014, 00:00,

Uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego pomnika św. Jana Nepomucena w Lesznowoli


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Wójt i Samorząd Gminy Lesznowola, Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence, Dyrektor ZSP w Lesznowoli, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli zapraszają na uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego pomnika św. Jana Nepomucena. Uroczystość odbędzie się w najbliższą środę 19 marca 2014 roku o godz. 10.00 przed kaplicą w Lesznowoli przy ul. Szkolnej. Następnie obchody przeniesione zostaną do sali sportowej ZSP w Lesznowoli.

UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA ODRESTAUROWANEGO POMNIKA ŚW. JANA NEPOMUCENA W LESZNOWOLI

PLAN UROCZYSTOŚCI:
- Godz. 10.00 (przed kaplicą) - uroczyste powitanie gości. Przemówienie Pani Wójt oraz odsłonięcie pomnika (będzie opasany szarfą w kolorach gminnych). Uroczyste poświęcenie figury przez ks. Proboszcza Mirosława Cholewę.
- Przejście do Zespołu Szkół Publicznych w Lesznowoli na dalszą część uroczystości, gdzie planujemy kolejno,
- Uroczyste przekazanie dokumentacji konserwatorskiej na ręce Pani Wójt przez pana Kazimierza Sztarbałło,
- Gawęda na temat znaczenia ochrony zabytków wygłoszona przez p. Kazimierza Sztarbałło (ok. 30 min.),
- Autorskie przedstawienie o życiu św. Jana Nepomucena w wykonaniu grupy teatralnej z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach (ok. 25-30 min.),
- Rozdanie nagród i wyróżnień laureatom konkursu plastycznego zorganizowanego z tej okazji pt. Życie św. Jana Nepomucena,
- Zaproszenie na wystawę pokonkursową a także na fotoreportaż z prac konserwatorskich - ekspozycje przygotowane na miejscu, w szkole.

RZEŹBA  ŚW. JANA NEPOMUCENA

Rzeźba św. Jana Nepomucena (1350-1393) z 1776 roku jest z jednym z najcenniejszych zabytków w gminie Lesznowola. Święty jest patronem jezuitów, czeskiej Pragi, spowiedników i szczerej spowiedzi, dobrej sławy, tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Jest także patronem mostów. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg. W Lesznowoli wcześniej miejscem figury był teren przy dworku w Lesznowoli. Obecnie rzeźba stoi przed kaplicą kościelną w Lesznowoli przy ulicy Szkolnej. Pełna renowacja tej pięknej, barokowej figury została dokonana z końcem 2013 roku ze środków budżetowych Gminy Lesznowola. Uroczyste odsłonięcie pomnika po renowacji odbędzie się dnia 19 marca 2014 r. o g. 10.00. Serdecznie zapraszamy na tę niecodzienną uroczystość, tak ważną dla całej lesznowolskiej społeczności.
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Lesznowola

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie