Informacje8 marca 2007, 00:00,

Dzień Kobiet - trochę informacji i życzenia od redaktorów


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


To święto kojarzy się przeważnie z goździkami i czekoladopodobną bombonierką - w opinii i wyobrażeniu większości Polaków Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto wymyślone przez komunistów. Niewielu jednak wie, iż pierwsze wzmianki o tym specjalnym dniu pochodzą już z czasów starożytnej Grecji. Pierwsze informacje na temat czczenia płci pięknej w trakcie poświęconego im święta pochodzą ze starożytnej Grecji, gdzie mężatki o nienagannej reputacji przygotowywały specjalny festyn ku czci bogini życia i śmierci. Święto przypadało w październiku i odbywało się tuż przed jesiennymi siewami. Kobiety oddawały się wówczas rozmyślaniom, tańczyły i ostatecznie składały ofiarę z zabitego prosiaka. Jednak wraz z upadkiem kultury helleńskiej zaginęło świętowanie kobiecej czci.

W naszym kraju o święcie kobiet przypomniano sobie po II Wojnie Światowej. W Polsce Ludowej dzień ten jednak stał się raczej narzędziem socjalistycznej propagandy, niż dowodem szacunku dla pięknej płci. Obchody tego dnia najczęściej polegały najczęściej na przymusowym uczestnictwie w akademiach organizowanych przez zakłady pracy, podczas których obdarowywano kobiety goździkami, tulipanami, często też kawą, czekoladkami, czy też innymi drobiazgami i niepotrzebnymi bibelotami.

Dzień Kobiet - 8 marca

Obecnie do święta pań podchodzi się ze sporą rezerwą. Obserwując tradycję „symbolicznego kwiatka dla Ewy” można stwierdzić, iż zdaje się ona powoli zanikać. Proces ten począł zacznie postępować, kiedy to centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w Polsce zlikwidowane zostały w 1993 roku przez ówczesną premier Hannę Suchocką.

Z chwilą, gdy usunięto narzucone przez państwo święto, Dzień Kobiet stał się pretekstem do wielu sond ulicznych, w których pytano o skojarzenia związane z dniem 8 marca. Wynikało to zapewne ze stereotypów krążących wokół tego święta. Niestety ucierpiała na tym zdecydowanie kwestia kobieca, która przestała być dyskutowana. Sytuacja znacznie zmieniła się w momencie, gdy zajęły się nią kobiety.

Ostatnich kilka lat to zdecydowany powrót do tradycji Dnia Kobiet jako czasu dyskusji na temat praw, potrzeb oraz problemów płci pięknej. Kobiece organizacje takie jak Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny czy też Centrum Praw Kobiet organizują w stolicy oraz innych polskich miastach, Manify czyli połączenie wiecu z pochodem oraz happeningiem. Podczas tych szczególnych spotkań Polki wychodzą z własnymi postulatami na ulicę. Tego typu spotkania sprawiają, że Dzień Kobiet staje się ponownie świętem związanym z dyskusją na temat roli kobiety w społeczeństwie. (źródło: Polska.pl)

Korzystając z okazji Dnia Kobiet: męska cześć redaktorów serwisu powiat piaseczyński, chciałaby złożyć życzenia wszystkim: kobietom, dziewczynom, żonom, mamom, babciom, siostrom, przyjaciółkom i koleżankom: spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet. Pamiętajcie, że świat bez Was nie miałby sensu. Wszystkiego Najlepszego!
autor/źródło: Redaktorzy serwisu powiat piaseczyński
Tematy:

Napisz komentarz

Informacje8 marca 2007, 00:00,

Spotkania Ludzi z Mgły - wieczór poezji w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Spotkania Ludzi z Mgły to wieczór poezji przy świecach i muzyce. Na najbliższym spotkaniu tj.: 20 marca 2007 roku, o godzinie 19:00 w Ośrodku Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie swoją twórczość zaprezentują: Jola Sztejka oraz Kazimierz Kochański. Na imprezę poetycką wstęp jest wolny. Poniżej przedstawiamy Wam pokrótce osoby, które będą prezentowały swoją twórczość.

Spotkania Ludzi z Mgły - wieczór poezji

Jola Sztejka, mieszka w Bydgoszczy, swoje wiersze wielokrotnie publikowała w Miesięczniku Literackim "Akant" i w Internecie, była również nagradzana w konkursach poetyckich. Jola cały czas pracuje nad wierszami i stara się o wydanie debiutanckiego tomiku poezji. W 2005 roku zrealizowała I i II Salony Kulturalne, czyli spotkania z szeroko rozumianą sztuką: malarstwem, muzyką, fotografią, poezją. Salony to również spotkania z twórcami, którzy do tej pory prezentowali się głównie w Internecie.

Kazimierz Kochański to mieszkaniec Grójca, autor kilku tomików poezji oraz zbiorów fraszek, publikował w almanachach i antologiach poetyckich. Animator kultury, organizator imprez kulturalnych o zasięgu regionalnym i krajowym, juror wielu środowiskowych konkursów - muzycznych, literackich, wiedzy o regionie oraz laureat konkursów poetyckich. Nauczyciel muzyki i sztuki w Szkole Podstawowej. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność zawodową i społeczną. Prezes Klubu Miłośników Literatury i Sztuki w Grójcu.

Zaproszenie na wieczór poezji "Spotkania Ludzi z Mgły" otrzymaliśmy mailem od Katarzyny Sioćko, której bardzo serdecznie dziękujemy za informację. Jeżeli posiadacie podobnie informacje kulturalno – rozrywkowe o wydarzeniach w Waszych gminach, to zapraszamy do przesłania nam tego na adres redakcji: info@powiat-piaseczynski.info
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie