Informacje19 września 2015, 12:00,

Dziedzictwo utracone XVIII Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem Dziedzictwo utracone. W Czersku skoncentrują się one na dwóch zagadnieniach. Jednym z nich jest odtworzenie komnaty kasztelana z XV wieku, drugim – mikroregion Urzecze, jego historia, kultura i obyczaje. 19 września 2015 roku, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, otwarta zostanie KOMNATA KASZTELANA. Puste do tej pory wnętrze zapełni się zrekonstruowanymi meblami i sprzętami z czasów budowy zamku, czyli z XV wieku. W reprezentacyjnej komnacie stanie łoże z baldachimem, stół, ławy, krzesła nożycowe i tron, skrzynie na stroje i sprzęty, półki i przedmioty codziennego użytku, w tym także średniowieczne gry planszowe. Wszystkie przedmioty odtworzono na podstawie ikonografii z epoki oraz zachowanych sprzętów.

Dziedzictwo utracone XVIII Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku

Rekonstrukcję rycerskiego wnętrza mieszkalnego z XV wieku opracowali i wykonali rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych Hanza. Przez cały dzień członkowie Stowarzyszenia będą animować scenki rodzajowe w komnacie kasztelana, przedstawiające życie w ówczesnych czasach, z demonstracją haftu średniowiecznego oraz tkania na bardku. Najmłodsi poznają tajniki heraldyki, własnoręcznie malując drewniane tarcze. Będą też mogli przymierzyć zbroję rycerską i postrzelać z łuku. Nie zabraknie gier i zabaw plebejskich: średniowiecznych kręgli, rzutu podkową, przeciągania liny, nart bolkowskich. Z rozrywek dworskich proponujemy średniowieczne gry planszowe: szachy średniowieczne, hnefetafl, młynek i alquerque.

Na dziedzińcu zamku zobaczymy, jak mikroregion Urzecze przeżywa swój renesans. Tutejsi mieszkańcy coraz bardziej są świadomi unikatowej flisacko-olęderskiej spuścizny kulturowej swoich przodków. W ostatnim czasie reaktywowano lub zainicjowano kilka zespołów ludowych nawiązujących wprost do wielokulturowych tradycji regionu i pielęgnujących urzecko-wilanowskie zwyczaje. Zespoły takie jak „URZECZEni” z Czerska, „Łurzycanki” z Gassów i Czernideł, „Sołtysi” z gminy Karczew, „Wólkowianki” z Wólki Dworskiej czy „Kalwarki” z Góry Kalwarii śpiewają i tańczą mazowieckie oberki, „warmiackiego” szota, zwanego u nas orylem, czy „kurpiowskiego” olędra, związanego z nadwiślańskimi kolonistami. Występy naszych lokalnych artystów z pewnością ubarwią Europejskie Dni Dziedzictwa. Obchody EDD to również okazja obejrzenia unikatowych zdjęć z Urzecza. Zaplanowano dwie wystawy fotograficzne: „Urzecze w Górze Kalwarii“ i „Karczewskie Urzecze“ , a także wystawę malarską Lidii Sitek.

Wokół zamku pojawią się historyczne kramy, oraz godziwe jadło i miody. Do najważniejszych łurzyckich potraw zaliczyć należy sytochę, pyzy-przecieraki zwane inaczej „klepokami” oraz „egzotyczne” zupy, jak barszcz chrzanowo-buraczany czy siuforek. Takie pyszności serwowane będą w naszych regionalnych kramach. Po dniu pełnym wrażeń zapraszamy na koncert Joanny Słowińskiej - skrzypaczki i pieśniarki o niezwykłej charyzmie scenicznej, obdarzonej silnym głosem, śpiewającej rzadko już używaną ludową techniką „głosu białego", współzałożycielki grupy folkowej Muzykanci.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=9&t=775&start=15
Informacje19 września 2015, 10:00,

Warsztaty plastyczne Ani Masłowskiej w Piasecznie

19 września 2015 roku serdecznie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty plastyczne Ani Masłowskiej. Podczas wspólnego malowania spróbujemy wczuć się w rolę osób z niepełnosprawnością i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy każdy może tworzyć sztukę oraz jak znaleźć własne „skrzydła”?

Warsztaty plastyczne Ani Masłowskiej w Piasecznie

Redakcja, 16 lipca 2019