Informacje16 września 2019, 11:35,

Duża zmiana. Budżet Obywatelski 2020 bez głosowania

W tegorocznej edycja Budżetu Obywatelskiego od początku natrafiliśmy na pewne trudności – mówi Łukasz Wyleziński, Dyrektor Biura Promocji i Kultury, które koordynuje proces konsultacji społecznych.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 90 projektów

Zmiana przepisów

Perturbacje spowodowane były zmianami w przepisach prawa, które zaczęły obowiązywać na początku roku, a  nie były do końca precyzyjne i można było je różnie interpretować. Dlatego pierwsza uchwała Rady Miejskiej dotycząca procesu konsultacji budżetu obywatelskiego na 2020 rok została w części uchylona przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Warszawie. Większość uwag RIO dotyczyła kwestii, które w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego funkcjonowały bez zastrzeżeń. Swoje uchwały musiało zmieniać zresztą większość podwarszawskich samorządów.

Zastrzeżenia RIO oraz zmiany w przepisach prawa wpłynęły m.in. na nowe zasady weryfikacji projektów. – Musieliśmy zrezygnować z podziału miasta na mniejsze obszary i zwrócić baczniejszą uwagę na to, że dane zadanie musi zostać zrealizowane w ciągu jednego roku budżetowego – wyjaśnia Agata Pośniak, koordynator budżetu obywatelskiego. – Wiele projektów zostało odrzuconych, właśnie  ze względu na poziom skomplikowania, który nie gwarantował realizacji w ciągu jednego roku lub lokalizacja wykraczała poza granice miasta.

Przeczytaj też: Budżet Partycypacyjny Konstancin Jeziorna - te projekty wybrali mieszkańcy

Wszystkie pomysły do realizacji

Spośród 90 zgłoszonych propozycji wybrano 43 projekty, które uzyskały pozytywną ocenę merytoryczną. Ich łączna szacunkowa wartość wynosi ok. 1 294 000 zł, a więc o 106 000 zł mniej niż przewidziana na ten cel kwota 1 400 000 zł. Tym samym bezzasadnym i bezcelowym byłby przewidziany w harmonogramie proces głosowania.

– Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy Gminy Piaseczno mają możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu gminy. To realna szansa na zrealizowanie własnych pomysłów, zmiany wizerunku swojego otoczenia a także wkład w rozwój gminy, dlatego podjąłem decyzję o wpisaniu wybranych pomysłów w projekt budżetu Gminy na rok 2020. Rada Miejska na sesji budżetowej zdecyduje, czy środki te zostaną przeznaczone na zarekomendowane projekty – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w tegoroczną edycję. Zwycięskim projektom i ich autorom serdecznie gratulujemy!

Zachęcamy do zapoznania się z projektami na www.piaseczno.budzet-obywatelski.org

autor/źródło: UG Piaseczno

Informacje15 września 2019, 23:53,

Rockowy koncert w CEM Piaseczno

29 września 2019 roku o godz. 16.45 Biblioteka Publiczna zaprasza na rockowy koncert, który odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym w Piasecznie. Miejsce: sala koncertowa Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Jana Pawła II 55 w Piasecznie. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Przewiń w dół aby czytać dalej

Lubisz rockową muzykę? Przyjdź do sali koncertowej biblioteki w CEM na koncert My chCEMy rocka.

Podczas koncertu wystąpią:
16.45 – Black Vultures
17.45 – Natalia & Mikołaj
18.00 – Afekt – My chCEMy rocka!