Informacje14 sierpnia 2007, 00:00,

Dożynki Gminne doroczne święto plonów w Górze Kalwarii

Urząd Miasta i Gminy w Górze Kalwarii, razem z Ośrodkiem Kultury w Górze Kalwarii oraz Międzynarodowym Festiwalem Folklorystycznym Warsfolk serdecznie zapraszają na doroczne święto plonów: Dożynki Gminne 2007, które odbędą się 26 sierpnia 2007 roku. Na uczestników Dożynek Gminnych w tym roku czeka wiele atrakcji.

Dożynki Gminne Góra Kalwaria program uroczystości:
- Msza Święta w kościele parafialnym w Górze Kalwarii - godzina 12.45.
- Korowód dożynkowy z orkiestrą dętą przejdzie ulicami 3-go Maja i Dominikańską na teren uroczystości dożynkowych (plac byłej jednostki wojskowej).
- Otwarcie uroczystości dożynkowych i powitanie gości.
- Przekazanie chleba przez gospodarzy Burmistrzowi Miasta i Gminy Góra Kalwaria.
- Dzielenie chleba.
- Przemówienia okolicznościowe.
- Wręczenie nagród w konkursach: Gospodarstwo rolne bezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego oraz Wieńce Dożynkowe.
- Występ Zespołów Ludowych z: Polski, Słowacji i Portugalii.
- Zabawa taneczna (od godziny 17:30 do 23:00), na której zagra zespół muzyczny SELW z Zalesia Górnego.

Gospodarzem Dożynek Gminnych w Górze Kalwarii jest: Jadwiga Staros (Brześce) i Jan Augustyniak (Wólka Dworska). Dożynki poprowadzi Marianna Król. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na uroczystości dożynkowe i życzymy miłej zabawy.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria

Informacje7 sierpnia 2007, 00:00,

Będą odszkodowania za hałas z warszawskiego lotniska

Będą odszkodowania za hałas spowodowany przez samoloty na warszawskim Okęciu - poinformował Wojewoda Mazowiecki Jacek Sasin, który w dniu 7 sierpnia 2007 roku, podpisał Rozporządzenie w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

O odszkodowania będą mogli się ubiegać mieszkańcy Ursynowa, Ursusa i Włoch oraz podwarszawskich miejscowości: Michałowice, Piaseczno, Raszyn i Lesznowola.

Wojewoda Mazowiecki Jacek Sasin wyjaśnił, że rozporządzenie ogranicza możliwości rozwoju dzielnic, w tym budowy szkół, przedszkoli i szpitali. Odszkodowania mają być przeznaczone na dostosowanie obiektów mieszkalnych do warunków panujących w strefie podwyższonego lub przekroczonego hałasu. Chodzi m.in. o wymianę okien na dźwiękoszczelne, zwiększenie izolacyjności ścian, dachów budynków. Zakres odszkodowań mają ustalać biegli. Wojewoda dodał, że mieszkańcy wymienionych w rozporządzeniu dzielnic i miejscowości, będą mogli żądać od Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze wykupu ich nieruchomości. Jak powiedział, w przypadku "ociągania się" portów, spory będą rozstrzygać sądy powszechne.

Mieszkańcy Ursynowa, Ursusa i Włoch oraz podwarszawskich miejscowości: Michałowice, Piaseczno, Raszyn i Lesznowola, będą mieć dwa lata na wystąpienie do PPL o odszkodowania lub wykup nieruchomości. Część osób - jak podkreślił Sasin - nie będzie chciała mieszkać w tej strefie, a za pozyskane pieniądze będzie mogła kupić nieruchomość w innej części stolicy. Więcej przeczytacie w informacji na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie: link
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu informacyjnego powiat piaseczyński
Tematy: