Informacje11 grudnia 2007, 00:00,

Dowód osobisty - wymień stare na nowe do końca roku

Do 31 grudnia 2007 roku właściciele starych dowodów osobistych muszą bezwarunkowo złożyć wnioski o wydanie nowych, plastikowych dokumentów. Zielonych książeczek będzie można używać tylko do 31 marca 2008 roku. Wszyscy ci, którzy do końca marca nie będą mieli w ręku nowego dowodu osobistego, znajdą się w trudnej sytuacji. Nie tylko nie będą mogli załatwić formalności w urzędach, ale i odebrać listu poleconego na poczcie, wziąć kredytu czy sprzedać lub kupić mieszkania. Tych, którzy z kolei nie złożą wniosku o wymianę dowodu do końca grudnia, można oskarżyć o uchylanie się od wymiany dowodu osobistego. Takie zachowanie zaś, to wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności do jednego miesiąca lub karą grzywny.

WYMIEń STARY DOWÓD OSOBISTY NA NOWY

żeby wymienić dowód osobisty, trzeba złożyć wypełniony wniosek w urzędzie gminy. Wnioski można pobrać ze stron Urzędów Gminy w powiecie piaseczyńskim, np.: wniosek (.pdf) Wniosek musimy złożyć osobiście, bo trzeba będzie na miejscu, w obecności urzędnika poświadczyć podpis. Ten sam podpis znajdzie się na naszym nowym dokumencie. Również osobiście musimy się stawić po odbiór dokumentu. W przypadku braku stałego meldunku, stawiamy się w urzędzie właściwym dla ostatniego miejsca zameldowania.

Do wniosku należy dodać dwie aktualne fotografie o wymiarach 35x45 mm (kolorowe lub czarno-białe, na odwrocie podpisane pełnym imieniem i nazwiskiem). Fotografowana osoba powinna być ustawiona w taki sposób, aby widoczny był jej lewy profil i lewe ucho. Nie może mieć nakrycia głowy ani okularów z przyciemnionymi szkłami (chyba, że musi je nosić, a to wynika z orzeczenia lekarskiego).

Ponadto trzeba załączyć odpis skrócony aktu urodzenia (w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński) oraz aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku (w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim). Ponadto trzeba mieć przy sobie dowód uiszczenia opłaty - 30 złotych, oraz dokument potwierdzającego tożsamość: aktualnego dowodu osobistego, bądź ważnego paszportu. Więcej informacji o wymienia dowodów osobistych przeczytacie na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: www.mswia.gov.pl

Za jakiś czas, może nas czekać kolejna wymiana dowodów, choć tym razem nieobowiązkowa - tym razem na nowoczesny dowód biometryczny, który ma służyć również jako karta bankowa czy karta pacjenta. Taki dokument ma powstać w ramach systemu PESEL2, nad którym prace w administracji trwają. Dowody biometryczne mieliby otrzymać w pierwszej turze osoby, które ukończą 18 lat. Dla pozostałych obywateli wymiana będzie nieobowiązkowa. Biometryczny dowód osobisty ma ułatwić załatwianie formalności administracyjnych. Większość spraw będzie można uzgadniać drogą elektroniczną. Jeśli zmienimy miejsce zamieszkania, nie będziemy zaś musieli już wymieniać dowodu na nowy. Dane będą aktualizowane na elektronicznym czipie.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu informacyjnego powiat piaseczyński
Tematy:

Informacje12 grudnia 2007, 00:00,

KickBoxing Grand Champion Pointfighting Cup Tarczyn

W najbliższą sobotę, 15 grudnia 2007 roku, o godzinie 9:00 rozpocznie się turniej Grand Champion Pointfighting Cup w Tarczynie. Będzie to Otwarty Puchar Mazowsza Kadetów, Junorów, Seniorów Kickboxing Light-Contact And Pointfighting. W zawodach udział wezmą Mistrzowie Świata i Europy. Turniej Grand Champion Pointfighting Cup, odbędzie się w Hali sportowej przy Zespole Szkół imienia Szarych Szeregów, ul. Szarych Szeregów 8, Tarczyn. Cena biletu wstępu 5 złotych.

KickBoxing Grand Champion Pointfighting Cup w Tarczynie

KickBoxing Grand Champion Pointfighting Cup w Tarczynie adresowany jest do miłośników sztuk i sportów walki. Poprzez szeroką gamę konkurencji zapewniają dużą ilość stoczonych pojedynków i zebrania doświadczenia, także dla młodych, początkujących zawodników. Zwycięzcy rywalizacji pointfghting będą brani pod uwagę jako zawodnicy w kolejnych zawodowych Galach Pointfightingu. Organizator zapewnia okolicznościowe nagrody w konkurencjach indywidualnych i drużynowych: medale, puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe. Ponadto zostaną przyznane nagrody dla najlepszych zawodników. Organizatorami zawodów są: Uczniowski Klub Sportowy Akrobata z Tarczyna, Mazowiecki Okręgowy Związek Kickboxingu, oraz Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie. Więcej informacji przeczytacie na stronie: www.grandchampion.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Tarczyn
Tematy:Tarczyn