Informacje9 maja 2013, 00:00,

Dom Literatów w Oborach zaproszenie na spotkanie z cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina

Konstanciński Dom Kultury zaprasza w najbliższą sobotę 11 maja 2013 roku na spotkanie z cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina. Spotkanie pt. DOM LITERATÓW W OBORACH poprowadzi red. Hanna Zofia Etemadi i odbędzie się w siedzibie KDK przy ul. Jaworskiego 18 w Konstancinie-Jeziornie. Początek spotkania o godz. 17:00. Wstęp wolny. Zapraszamy!

DOM LITERATÓW W OBORACH SPOTKANIE Z CYKLU WIRTUALNE MUZEUM KONSTANCINA

Spotkanie z cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina DOM LITERATÓW W OBORACH W 1948 r. w Pałacu w Oborach odebranym mocą dekretu o nacjonalizacji rodzinie Potulickich otwarto Dom Pracy Twórczej Związku Literatów Polskich. Przez lata miejsce to było enklawą dla wybranych pośród morza szarzyzny socjalistycznej rzeczywistości. Bywali tu Marian Brandys, Julia Hartwig, Józef Hen, Maria Janion, Artur Międzyrzecki, Magdalena Samozwaniec, Jerzy Skolimowski, Antoni Słonimski i wielu innych, reprezentujących różne nurty pisarstwa, różne opcje światopoglądowe i różny stosunek do panującego ustroju. Po latach i przełomie z 1989 r. Obory nie przestawały cieszyć się prestiżem, ale ponieważ młodzi pisarze już się tu nie pojawiali, stały się stopniowo reliktem odchodzącej już epoki.
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Konstancin

Informacje9 maja 2013, 00:00,

Urodzinowe Dni Dawcy Szpiku Auchan Piaseczno

Fundacja DKMS Polska wspólnie z Auchan Polska organizuje Urodzinowe Dni Dawcy Szpiku w Auchan. Maj jest miesiącem urodzin Auchan. Pracownicy postanowili wyrazić swoją solidarność z pacjentami i ich rodzinami. Do akcji włączyły się 22 hipermarkety. W dniach 11 i 12 maja 2013 r. będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Auchan Piaseczno zaprasza w sobotę 11 maja oraz w niedzielę 12 maja w godzinach: 10:00 - 18:00. Miejsce: naprzeciwko Punktu Obsługi Klienta. Adres: ul. Puławska 46, Piaseczno.

URODZINOWE DNI DAWCY SZPIKU W AUCHAN PIASECZNO

Dotychczas w DKMS Polska zarejestrowało się ponad 321 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Niestety, to wciąż mało. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (tzw. białaczka). Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Dlatego potrzebujemy Twojej pomocy i zaangażowania. Każdy nowy zarejestrowany potencjalny dawca szpiku to kolejna szansa na nowe życie dla pacjentów z białaczką i innymi nowotworami krwi. Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka.

1. Kto może zostać dawcą?
Dawcą może zostać osoba:
- pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
- ogólnie zdrowa,
- ważąca minimum 50kg i o wskaźniku masy ciała (BMI) nie przekraczającym 40,
- przebywająca na stałe na terytorium Polski,
- wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL

2. Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.
I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów
- Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
- Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
- Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.
- Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.

II. Pobranie szpiku kostnego
- Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
- Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
- Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
- Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.

3. Ważne Chorzy na białaczkę i inne nowotwory krwi największe szanse na znalezienie zgodnego dawcy mają wśród osób pochodzących z tego samego terenu co pacjent.

URODZINOWE DNI DAWCY SZPIKU W AUCHAN PIASECZNO

4. Pamiętaj!
Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno