Informacje26 września 2013, 00:00,

Dni Energii i Zielonych Dachów w Piasecznie

Czym jest prąd? Dlaczego ptaki mogą siedzieć na liniach wysokiego napięcia? Czy słońce może mi ogrzać wodę? A czy istnieją baterie, które się nigdy nie kończą? Czy wiatr może sprawić, że żarówki zaczną się świecić? Czym są zielone dachy? 28 września 2013 roku na Rynku Miejskim w Piasecznie odbędą się Dni Energii i Zielonych Dachów! Rozpoczynamy o godzinie 11.00. Co godzinę przygotowano inny konkurs. Bawimy się razem do godziny 18.00. Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta i Gminy Piaseczno – Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej. Partnerem imprezy jest EDUFUN www.edufun.pl

DNI ENERGII I ZIELONYCH DACHÓW W PIASECZNIE

Impreza będzie miała charakter edukacyjnego pikniku rodzinnego. Będziemy promowali wiedzę o energii, jej pozyskiwaniu i oszczędzaniu. Dostępnych będzie wiele stanowisk edukacyjno-eksperymentatorskich, na których każdy będzie mógł przekonać się, że nauka wyłożona w przystępny sposób i poparta doświadczeniami i eksperymentami, jest naprawdę ciekawa i prosta. Przewidzieliśmy wiele atrakcji! Wszystkich chętnych zapoznamy z elektrycznością, sprawdzimy czym jest ładunek elektryczny, przekażemy elektryzującego „żółwika”, a nawet wywołamy własny piorun. Chcesz dowiedzieć się, jak i dlaczego świeci żarówka, czym się różni od świetlówki i czy może nigdy nie gasnąć? Odpowiedzi w formie eksperymentu należy szukać podczas pikniku! Uczestnicy imprezy dowiedzą się jak oszczędzać energię. Czy warto używać świetlówek energooszczędnych, w jaki sposób wietrzyć pokój, gotować, ładować telefon, a nawet myć zęby – tak by oszczędzać energię.

DNI ENERGII I ZIELONYCH DACHÓW W PIASECZNIE

A jeśli potrzeba będzie więcej prądu? Zrobimy go na miejscu! Doskonała zabawa będzie możliwa przy stanowisku, na którym zamienimy energię mechaniczną w elektryczną. Wyzwanie to dedykujemy każdemu któremu zmęczenie jest niestraszne, a odwaga to jego drugie imię! Znajdzie się też i atrakcja dla osób nie lubiących wysiłku … bo jak się okaże, nie zawsze, żeby wytworzyć prąd trzeba używać siły! Przekonamy każdego, że fizyka zasługuje na miano życiowego pomocnika! Słońce czy ziemniak? Wiatr czy cytryna? A może kiszony ogórek? Skonstruujemy własną baterię – ekologiczną. Chcesz się dowiedzieć co zasili? Czekamy na Ciebie na rynku Miejskim!

DNI ENERGII I ZIELONYCH DACHÓW W PIASECZNIE

Uczestnicy pikniku będą mogli odkryć tajniki oczyszczania i uzdatniania wody. Sprawdzimy czy woda z jeziora nadaje się do picia, oraz jak przy użyciu chemicznych i fizycznych środków oczyścić można ją oczyścić. Nie zabraknie i atrakcji dla prawdziwych konstruktorów! Dla tych, którzy uwielbiają tworzyć, będzie dostępne stanowisko budowy silników. Z gwoździ, drucików, korków i zapałek??? Da się!!!

DNI ENERGII I ZIELONYCH DACHÓW W PIASECZNIE

Przez cały czas pikniku dostępna będzie Strefa Malucha, gdzie dzieci będą mogły dać upust swojej fantazji. Przy wielkich klockach, bujankach, trampolinie i kolorowankach każdy Maluch będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Do tego każdy z maluchów przy pomocy własnych raczek zostawi swój ślad na wielkiej tablicy dedykowanej Dniom Energii i Zielonych Dachów.

DNI ENERGII I ZIELONYCH DACHÓW W PIASECZNIE

Przygotowane zostaną również stanowiska eksperckie. To tam będziemy mogli porozmawiać z prawdziwymi ekspertami. Opowiedzą nam czym są zielone dachy, jak zbudowane są panele fotowoltaiczne i jak działają pompy ciepła. Przyjrzymy się z bliska modelowi wiatraka, zobaczymy czym różnią się turbiny pionowe od poziomych. Jesteśmy przekonani, że pogoda nas nie zawiedzie, i że będzie świecić piękne słońce. Słońce, które napędzi roboty gotowe do wyścigów, a wszystko przy wyjaśnieniu zasad działania ogniwa fotowoltaicznego.

Na koniec, na ochłodę proponujemy stanowisko z ciekłym azotem. Zimno, zimniej, najzimniej. Cząsteczki materii już są prawie w bezruchu. Co się wtedy dzieje? Guma się łamie, kwiat kruszy, powietrze robi kałużę. Już nic nie będzie jak dawniej… Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w pikniku. Przygotowano szereg konkursów, zabaw i występów na scenie. Zabawę będą nam uprzyjemniać gigantyczne banki mydlane.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje26 września 2013, 00:00,

TARGI NIERUCHOMOŚCI W PIASECZNIE

28-29 września 2013 roku w godz. 10.00-17.00 w Hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się druga edycja Piaseczyńskich Targów Nieruchomości pn.: Dom czy Mieszkanie. Podczas targów zaprezentuje się blisko 60 wystawców, a wśród nich: deweloperzy, banki, biura kredytowe, biura nieruchomości, miasto i gmina Piaseczno, firmy remontowo-budowlane oraz inne firmy związane z branżą nieruchomości. Mecenasem II edycji Piaseczyńskich Targów Nieruchomości została Grupa Deweloperska Mak Dom. Więcej informacji o II Targach Nieruchomości w Piasecznie, można przeczytać na forum mieszkańców / podforum nieruchomości: TARGI NIERUCHOMOŚCI W PIASECZNIE