Informacje25 maja 2011, 00:00,

Deweloper pasjonat odrestauruje Willę Poranek Konstancin


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W maju ruszy odbudowa zabytkowej Willi Poranek w Konstancinie - Jeziornie. Paweł Szostek, deweloper pasjonat konstancińskich zabytków, chce zachować pierwotny wygląd tego budynku używając do jego odnowienia innowacyjnych metod. Willa Poranek to zabytkowa kamienica usytuowana na rogu ulic Kraszewskiego i ¬ródlanej w Konstancinie. To jedna z pierwszych kamienic wybudowanych na zlecenie znanego warszawskiego lekarza dr. Wilhelma Rubina. To on postanowił przekonać warszawskich pensjonariuszy do zalet konstancińskiego powietrza, kojąco wpływającego zwłaszcza na drogi oddechowe oraz serce. Willa Poranek została usytuowana w atrakcyjnym i widocznym miejscu, codziennie jej widok witał kuracjuszy przybywających kolejką wilanowską do Konstancina.

Willa Poranek w Konstancinie

Historia nie była jednak łaskawa dla tego domu. Budynek został kompletnie zdewastowany w okresie powojennym. W 2008 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków. Nowy właściciel willi, Paweł Szostek, zdecydował o odbudowie obiektu i przywróceniu go miastu. Zdaniem inwestora obiekt z takimi tradycjami jak Willa Poranek powinien być odbudowany przy użyciu odpowiednich materiałów i specjalnej techniki tak, aby zabytek nie stracił nic ze swojej tożsamości. Właśnie rozpoczęły się prace związane z ratowaniem konstrukcji kamienicy. W przypadku tego projektu każda cegła, która znajduje się w budynku zostanie odpowiednio oczyszczona i ponownie znajdzie się na swoim miejscu. Brakujące elementy konstrukcji zostaną sprowadzone z zagranicy albo odkupione z rozbiórek innych budynków (np. kostka granitowa). Wykonano także analizę dendrologiczną, która wykazała, że okoliczne drzewa tak zmieniły warunki wodno – gruntowe pod budynkiem, że spowodowały one lokalne zapadnięcia fundamentów oraz wysadziny. Ze względu na duże zniszczenia budynku prace zaplanowano na dwa lata. Gospodarzowi projektu zależy na tym, żeby po zakończeniu prac kamienica nie tylko odzyskała swój pierwotny wygląd, ale także zachowała swoją duszę i bogatą historię.

Willa Poranek w Konstancinie - wizualizacja

Paweł Szostek ma już doświadczenie w podobnych projektach. Kilka lat temu przeprowadził z powodzeniem remont i przebudowę willi przy parku zdrojowym, odkupionej od rodziny znanego konstancińskiego lekarza prof. Weissa (twórcy Centrum Rehabilitacji w Konstancinie). Obecnie, poza odrestaurowywaniem Willi Poranek prowadzone są także prace przy budowie osiedla Twoja Magdalenka. Inwestor, budując nowe osiedle chce uczynić niezwykły klimat Konstancina bardziej dostępnym dla większego grona osób. Nowe domy są bardziej przystępne cenowo i znajdują się w równie urokliwej lokalizacji. Ich modernistyczna architektura jest odpowiedzią na poszukiwania tzw. polskiego stylu architektury (www.twojamagdalenka.com)
autor/źródło: Sylwia Kochel - Pacocha / Kolterman Media Communications

Napisz komentarz

Informacje25 maja 2011, 00:00,

Taniec smoka ozdobą Pikniku Rodzinnego w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Przyjazd zespołu teatralnego z partnerskiego miasta Huanggang to wielkie wydarzenie kulturalne i okazja do zapoznania się tradycją i historią Chin. W Piasecznie gościć będziemy dwudziestoczteroosobową grupę z miasta Huanggang, z którym w 2010 r. nasza gmina nawiązała partnerskie stosunki. Chiński teatr będzie ozdobą Pikniku Rodzinnego organizowanego w parku miejskim, w niedzielę 29 maja. Dzień wcześniej nasi goście wystąpią na deskach konstancińskiego amfiteatru. Podczas niezwykle barwnego przedstawienia zobaczyć będzie można m.in. pokazy tańca smoka, fragmenty tradycyjnej chińskiej opery w wykonaniu aktorów ze słynnej Opery Huangmei oraz pokazy kung-fu przygotowane przez adeptów Szkoły Sztuk Walki w Huanggang. Zapraszamy na Piknik Rodzinny Dzień Ziemi w Parku Miejskim Piaseczno.

Taniec smoka ozdobą Pikniku Rodzinnego w Piasecznie

Opera Huangmei to teatr wywodzący się z miasta Huanggang należący do jednego z pięciu głównych nurtów chińskiej opery. Opera Huangmei od początku istnienia wniosła ogromny wkład w rozwój sztuki narodowej Chin, a w roku 2006 wpisana została na listę niematerialnego, kulturalnego dziedzictwa narodu chińskiego. Teatr z sukcesami występował w wielu produkcjach filmowych i serialach telewizyjnych. Wiele spektakli m.in. „Kochankowie zbiegający ze wzgórza”, „Zagubieni”, „Dongpo”, nagrodzonych zostało na licznych festiwalach teatralnych. Z teatru wywodzi się wielu znanych chińskich artystów jak Zhang Hui czy Yang Jun. W ostatnich latach przedstawienia Opery Huangmei odbyły się m.in. w Malezji, Singapurze, Korei Południowej, Ukrainie, Niemczech, Francji, Finlandii, Turcji, Indiach, na Tajwanie oraz w Hong Kongu. Przyjazd do Piaseczna jest pierwszą wizytą teatru w Polsce.

Szkoła Sztuk Walki w Huanggang uczy się w niej 1200 uczniów. Główny nacisk kładziony jest na rozwój fizyczny i osobowościowy. Szkoła poszczycić może się wieloma osiągnięciami. Jej studenci zajęli w 2001 r. I miejsce w grupowych mistrzostwach sztuk walki w Prowincji Hubei oraz I miejsce w młodzieżowych zawodach sztuk walki w 2002 r. w Prowincji Hubei. Na swoim koncie mają też Puchar Orientu w mistrzostwach tańca smoka, który zdobyli w 2004 r. oraz wiele nagród i wyróżnień zdobytych w 2010 r. na „smoczych” zawodach na sportowym mityngu w Hubei. W 2008 roku gościli z występami w Finlandii.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie