Informacje23 lutego 2016, 18:15,

Debata dotycząca rad szkół w Piasecznie

Szanowni rodzice, rozpoczęliśmy debatę dotyczącą rad szkół. Spotkaliśmy się już z dyrektorami, nauczycielami oraz uczniami. Chcielibyśmy porozmawiać z Wami o organie, który tworzy pole współpracy dla wszystkich obecnych w szkole oraz posiada pewne istotne kompetencje.

DEBATA DOTYCZĄCA RAD SZKÓŁ W PIASECZNIE

Wychowanie oraz wyedukowanie młodego człowieka jest jednym z najważniejszych zadań jakie spoczywa na każdej ze społeczności. Wszyscy chcielibyśmy, aby szkoły opuszczali ludzie dobrze wykształceni, kulturalni, odważni i odpowiedzialni – odpowiedzialni za los swój, swojej rodziny, społeczności lokalnej, i wreszcie Ojczyzny.

Spełniając statutowy cel Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno, czyli rozpowszechniania idei samorządności oraz poczuwając się do obowiązku wspierania budowy społeczeństwa obywatelskiego, wyrażamy wolę powołania rad szkół we wszystkich ponadpodstawowych placówkach oświatowych tz. publicznych oraz prywatnych gimnazjach, liceach, technikach oraz szkołach zawodowych na terenie Gminy Piaseczno.

Młodzi obywatele potrzebują lekcji prawdziwej demokracji, powinni uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji, które często dotyczą ich samych, i brać za nie pełną odpowiedzialność. Ponadto Rada Szkoły jest forum dialogu pomiędzy uczniami, pedagogami oraz rodzicami w placówkach oświatowych. Większość konfliktów wynika z niezrozumienia stanowiska drugiej strony, dlatego chcemy dać możliwość debaty, głębokiej refleksji oraz współdziałania.

Zaangażowanie wszystkich uczestników życia instytucji oświatowej w decyzje dotyczące ich samych pozwala na utożsamianie się z nimi, zwiększa udział w życiu szkoły, pozwala zrozumieć czym jest - wspólnotą ludzi, której przyświeca jeden cel: wykształcenie oraz wychowanie młodego obywatela Rzeczypospolitej w poczuciu demokracji i odpowiedzialności za ojczyznę. Ten młody człowiek w przyszłości ma być wsparciem dla społeczeństwa, jednym z jego filarów. Powinien zatem posiadać nawyk angażujący go w procesy decyzyjne w państwie.

Zarówno Młodzieżowa Rada, jak i Gmina Piaseczno chcą wspierać powstawanie takich organów jak rada szkoły, dlatego zapraszamy rodziców ze szkół gimnazjalnych oraz średnich z terenu Gminy Piaseczno, które odbędzie się 23.02.2015 r. o godzinie 18:15 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5. Państwa obecność jest bardzo ważna.

Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno

Informacje23 lutego 2016, 20:00,

Matragona - Wtorek Wydarzeń Piaseczno

23 lutego 2016 roku o godz. 20.00 zapraszamy na Wtorek Wydarzeń - Matragona. Miejsce: Sala Domu Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49. Bilety w cenie 10 PLN już do nabycia w kasach Centrum Kultury w Piasecznie.

MATRAGONA - WTOREK WYDARZEŃ PIASECZNO

Matragona Orkiestra Jednej Góry to zespół multi-instrumentalistów podążający w swej twórczości śladami muzycznych tradycji różnych kultur. Sięgając po bogate etniczne instrumentarium, poszukuje własnych dźwięków oraz muzycznych wątków. Inspirację i energię muzyczną czerpie z zapomnianej legendy dzikiej, bieszczadzkiej Matragony - góry będącej symbolem ich baśniowej krainy muzycznej. Skład: Malwina Zych-Oklejewicz - śpiew , psalterium, harfa gotycka, flet tenorowy; Ewa Wojtyńska-Kiczorowska - skrzypce, monochord, gusle. Kemanche; Jacek Dusznik - tabla, cajon, marimbula, angklungi, perkusjonalia; Ernest Drelich - kalimby, karkaba, didjeridoo, djembe, congas, cymbały; Jakub Kowalewicz - bas, gitara , Rawa; Konrad Oklejewicz - flety, bansuri, drumla; Maciej Harna - oud, rawap, ukulele, lira korbowa, sitar, kierownictwo.