Artykuł partnerski4 listopada 2019, 09:47,

Czym jest porcelana? - Produkcja i historia.

Czym jest porcelana? - Produkcja i historia.

Porcelana od wieków uznawana jest za towar luksusowy i choć dziś nabyć ją może praktycznie każdy, tak prestiż porcelanowych przedmiotów wciąż jest wyczuwalny. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest porcelana i jaka wiąże się z nią historia.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Czym jest porcelana?

Wyroby z porcelany kojarzą się ze szlachetnością i elegancją. Mało osób wie jednak, że używa się jej nie tylko do wyrobu pięknych naczyń. Porcelana sprawdza się świetnie jako izolator prądu - dzięki temu znajduje swoje zastosowanie w takich dziedzinach jak budownictwo czy elektrotechnika.

Porcelana jest rodzajem ceramiki o bardzo wysokiej jakości. W jej skład wchodzą: kwarc, skaleń oraz glinka kaolinowa. Proporcja tych składników może być różna i to od niej będzie zależał rodzaj porcelany, a także jej barwa i trwałość oraz wysokość temperatury, w jakiej można wypalać wstępnie powstałą masę.

Cechą charakterystyczną porcelany jest jej czysta biała barwa, a także subtelna przezroczystość, którą można zauważyć, próbując „podświetlić” naczynie od wewnątrz.

Produkcja wyrobów z porcelany

Produkcja wyrobów z porcelany składa się na kilka etapów. Na samym początku, z surowej masy ceramicznej formujemy naczynia o dowolnym kształcie. Można to zrobić na dwa sposoby – albo poprzez ręczne toczenie masy na kole albo przez odlewanie już wcześniej gotowych form. W momencie, gdy naczynie uzyska odpowiedni kształt, należy wypalić je w temperaturze nieco powyżej 900 stopni Celsjusza. Tak wypalony półprodukt nabierze odpowiedniej porowatości, która umożliwi mu pochłonięcie glazury. Pokryte glazurą naczynie wypala się ponownie w temperaturze zależnej od rodzaju użytej masy (porcelana miękka jest wypalana w niższej temperaturze, niż porcelana twarda; wysokość stopni Celsjusza osiąga wartość pomiędzy 1200 a nawet 1460 stopni). Po wtopieniu szkliwa następuje ostatni etap: dekorowanie. Naczynia zdobi się na rozmaite sposoby, choć w przypadku produkcji masowej dekoracje najczęściej nanoszone są na glazurę w postaci kalkowanych obrazów i druków.

Historia porcelany „w pigułce”

Porcelana została wynaleziona w VII wieku w Chinach. Do Europy sprowadził ją Marco Polo w drugiej połowie XIII wieku. To właśnie on jest twórcą słowa „porcelana” – użył go w jednym ze swoich podróżniczych dzienników, najprawdopodobniej kojarząc te wyjątkowe naczynia z błyszczącymi muszlami pewnego gatunku ślimaka, po włosku nazywanym porceletta.

Do rozpowszechnienia porcelanowych naczyń na dobre doprowadził jednak dopiero Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, któremu udało się opracować dokładną technikę wytwarzania porcelany na początku XVIII wieku. Nie był to jednak produkt szeroko dostępny – na początku swojej europejskiej historii porcelana bywała nazywana „białym złotem” ze względu na swoją niewybredną cenę, a także społeczne traktowanie jej wytworów nie jako przedmiotów codziennego użytku, lecz prawdziwych dzieł sztuki.

Dzisiaj porcelanę można spotkać praktycznie wszędzie, co związane jest z ogromnym postępem technologicznym i możliwością masowego wytwarzania tego samego produktu. Jednym ze sklepów z zastawą porcelanową jest https://multigastro.pl/zastawa-stolowa-porcelana . 

autor/źródło: multigastro.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski4 listopada 2019, 09:45,

Tabletki do szamba – jak działają aktywatory w domowych oczyszczalniach?

Tabletki do szamba – jak działają aktywatory w domowych oczyszczalniach?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to dosyć powszechne rozwiązania wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Spełniają swoją funkcję należycie, jeśli tylko odpowiednio dbamy o kilka aspektów technologicznych. Jednym z istotnych zabiegów dla gospodarza, jest regularnie dozowany środek do szamb. Występuje w postaci tabletki do szamba, proszku lub płynu. Jaka jest jego funkcja i czym grozi zaniechanie tej czynności? Sprawdźmy zatem!

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Jak działają bakterie do szamba?

Aktywatory, bo z taką profesjonalną nazwą spotkamy się na rynku produktów do przydomowych oczyszczalni, to nic innego jak mieszanka różnych szczepów bakterii do szamb, enzymów oraz witamin. Aktywatory do szamb dozowane są na rozruchu oczyszczalni oraz w wyjątkowych przypadkach, gdy wymagane jest wsparcie procesu samooczyszczania, np. wynikające z nieregularnego dopływu ścieków.

Tabletki do szamba z Aktywatory.pl mają jedną zasadniczą funkcję – zwiększyć efektywność samooczyszczania się osadnika. Dodatkowe szczepy bakterii dozowane w postaci wspomnianych kapsułek lub proszek do szamba, sprawiają, że zwiększa się liczba organizmów, które aktywnie rozkładają związki organiczne. Dzięki temu redukowane są osady, w tym zarówno te, które opadają na dno szamba, jak i te, które tworzą tłuszczowy, cuchnący kożuch. Bakterie do szamba to najlepszy sposób na utrzymanie w czystości zarówno dna osadnika, jak i rury dopływowej.

Chemia do szamba ma dodatkową zaletę – minimalizuje ryzyko namnażania się szkodliwych bakterii oraz pasożytów. Gdy zatem spróbujemy sobie wyobrazić, jak działają bakterie do szamba, można zobrazować to w prosty sposób – wrzucając tabletki do szamba uruchamiamy proces samooczyszczania się, bo zanieczyszczenia w osadniku to naturalny pokarm dla kultur bakterii, które dozujemy. Namnażają się samoistnie i utrzymują odpowiedni, zbalansowany poziom. Jeśli z jakichś powodów osadnik nie utrzymywał stałego dopływu ścieków, wówczas powinniśmy wykorzystać aktywatory do szamb, czyli preparaty przygotowane typowo do rozpoczęcia pracy przydomowej oczyszczalni.

Gdzie kupić tabletki do szamba?

Preparaty do szamb to produkty dosyć specyficzne i próżno szukać ich w wielobranżowych marketach. Natrafimy na nie u producentów oraz dystrybutorów, np. w sklepach ogrodniczych, sklepach budowlanych itp. Warto wziąć pod uwagę zakupy w internecie – bakterie do szamba w sprzedaży online to gwarancja dużego wyboru produktów oraz wygodnej dostawy.

W trakcie zakupów polecamy zwracać uwagę na tabletki do szamba ekologicznego. To produkty efektywne i cenione przez polskich konsumentów. Tabletki do szamb mają tę przewagę nad proszkiem lub koncentratem, że łatwo się je przechowuje i dozuje. Pastylki do szamba mają optymalną mieszankę w jednej porcji, a samo dozowanie polega zaledwie na wrzuceniu jej do muszli klozetowej lub przez właz osadnika.

Cena tabletki do szamba na polskim rynku to średnio ok 1 – 2 zł za sztukę. Preparaty do szamb godne polecenia to m.in. produkty firmy bioExpert, Expel Bio, Biofos i Microbec.

autor/źródło: Aktywatory.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie