Informacje11 listopada 2007, 00:00,

Czy zwiększą ilość karetek w powiecie piaseczyńskim?


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Na terenie powiatu piaseczyńskiego funkcjonują jedynie trzy zespoły ratownictwa medycznego. Mamy tylko 3 karetki: jedna oznaczona jako R (karetka reanimacyjna) w Piasecznie, oraz dwa tak zwane zespoły podstawowe (oznaczone W, karetka wypadkowa) w Piasecznie i Górze Kalwarii. Karetkami dysponuje Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Karetka reanimacyjna R

Według danych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, w ciągu ostatnich dwóch lat liczba interwencji zespołów ratownictwa medycznego w powiecie piaseczyńskim gwałtownie wzrosła, przekraczając liczbę wezwań w analogicznym okresie roku poprzedniego o 32,2%. Wynika to ze zwiększającej się ilości mieszkańców naszego regionu. Taka sytuacja zagraża bezpieczeństwu mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, bo w razie potrzeby przyjazd dodatkowych karetek z Warszawy trwa za długo.

Według informacji w gazecie podwarszawskiej Nad Wisłą (nr 21 z 8 listopada 2007 roku), Stefan Dunin (członek zarządu powiatu piaseczyńskiego), zwrócił się do wojewody mazowieckiego, o zwiększenie z trzech do pięciu zespołów ratownictwa medycznego, które stale będą dostępne na terenie powiatu piaseczyńskiego. Miejsce stacjonowania karetek miałoby być w Konstancinie-Jeziornie i w Mrokowie koło Lesznowoli.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor prywatnego serwisu powiat piaseczyński
Tematy:

Napisz komentarz

Informacje11 listopada 2007, 00:00,

Srebro + Wystawa Biżuterii i Przedmiotów Użytkowych


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Muzeum Regionalne Piaseczno zaprasza na wystawę pod nazwą: Srebro + Wystawa Biżuterii i Przedmiotów Użytkowych, która będzie do obejrzenia w Muzeum Regionalnym w Piasecznie, przy Pl. Piłsudskiego 10, w okresie od 21 listopada do 9 grudnia 2007 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się 24 listopada 2007 roku, o godzinie 17:00.

Srebro + Wystawa biżuterii i przedmiotów użytkowych w Muzeum Regionalnym Piaseczno

Połączenie klasycznego złotnictwa z fascynacją nietypowymi materiałami. Eksperymenty i poszukiwanie… Pole dla wyobraźni, fantazji i nowych wizji… To, co znane, w nowej formie… Zabawa, uśmiech i fluteme przymrużenie oka. (…) Tak określają swoją twórczość autorzy prac, prezentowanych na wystawie Srebro + Wystawa biżuterii i przedmiotów użytkowych: Anna Horsecka, Alina Tyro-Niezgoda, Marcin Grodkowski, Roman Kowalkowski, Piotr Matysz i Robert Szklarski. Swoją fascynację sztuką złotniczą prezentowali już na wielu wystawach, teraz przyszedł czas na przedstawienie jej w Piasecznie.

Twórcy wykorzystują swoje zdolności do wytwarzania znacznych ilości kreatywnej energii eksperymentalnej. £amią konwenanse, twierdząc, że wciąż odczuwają niedosyt nowatorskiego spojrzenia na otaczające nas przedmioty. Chcą zerwać ze sztampowym, schematycznym podejściem do wzornictwa, rozbudzić zapotrzebowanie na oryginalne, autorskie traktowanie form użytkowych. Ich odpowiedź na hasło: przedmiot XXI wieku, jest bardzo indywidualna i zawiera różne stężenie artystycznej prowokacji. Zawsze jednak ma za zadanie pobudzić odbiorcę do zastanowienia, do własnej oceny i poszukiwania w samym sobie fantazji i odwagi, aby przeciwstawić się projektowej bylejakości.

Twórcy działają w środowisku materii nieożywionej. Srebro, metal, kamień i wszelkie tworzywa, które stworzyła natura i zaawansowana technologia, przekształcają po to, aby stworzyć z nich coś nowego - świeżą formę i nowatorską estetykę z elementami intelektualnej zabawy z użytkownikiem. Nie tworzą do szuflady, ale dla konkretnego odbiorcy. I od odbiorcy właśnie, otrzymują potwierdzenie, że droga artystycznego rozwoju, którą wybrali, jest słuszna. Artyści twierdzą, że: nie interesuje nas sztuka dla sztuki, ale sztuka weryfikowana przez jej użytkowników.

Anna Horsecka: Z wykształcenia prawnik. Z zawodu menedżer. Uporządkowanie i dyscyplinę wyuczonego i wykonywanego zawodu równoważy wyrafinowaniem i fantazją złotniczego hobby. Ulubionymi materiałami są miedź i srebro + szczypta ekstrawagancji. Wciąż na etapie braku akceptacji dla rozstawania się ze swoimi pracami, chociaż każda poprzednia służy tylko temu, aby możliwym było powstanie następnej. Biżuteria artystyczna, praca w srebrze, miedzi pochłania ją bez reszty. Ma całą bibliotekę dzieł poświęconych swoim pasjom. Późnymi godzinami, często do rana, przesiaduje w swojej małej pracowni i dopieszcza następne cacko, jakie chciałaby, aby ujrzało promienie słońca na skórze kobiety.

Alina Tyro-Niezgoda: Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, przez wiele lat związana z branżą reklamowa. Dziś tworzy pod szyldem ANTIDOTUM (www.antidotum.pl), wykonując projekty architektoniczne, aranżacje wnętrz, projekty mebli, a także różnorodne projekty graficzne. Wykonuje również własne, unikatowe projekty przedmiotów dekoracyjnych oraz biżuterii, w których stosuje współczesne materiały, często dalekie od tradycyjnie używanych. W biżuterii komponuje srebro m.in. z takimi tworzywami jak: plexiglass, silikon, żywice epoksydowe i korek. Niecodzienne efekty osiąga stosując surowce o odmiennych niż dekoracyjne przeznaczeniach lub zestawiając ze sobą kontrastowe materiały: przejrzyste z "pełnymi", błyszczące z matowymi, wizualnie miękkie z twardymi.

Marcin Grodkowski: Znany i ceniony projektant biżuterii artystycznej. Działalność w branży złotniczej rozpoczął w latach 80-tych, zyskując wiedzę i doświadczenie w czasie wielu lat pracy poza granicami Polski. Uczestnik i laureat wielu prestiżowych konkursów jubilerskich. Swoją biżuterię prezentuje na krajowych i międzynarodowych targach, znaleźć ją można również w renomowanych galeriach na całym świecie. Właściciel prężnie działającej pracowni biżuterii. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Roman Kowalkowski: Absolwent wyższej uczelni, kierunku Mechanika Precyzyjna, Drobne Przyrządy i Mechanizmy Precyzyjne, artysta plastyk, członek Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa – specjalność biżuteria artystyczna, posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela w pracowni biżuterii artystycznej oraz stopień nauczyciela mianowanego. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, posiadający ponad 30 letnie doświadczenie w wykonywaniu wyrobów jubilerskich (m.in. w spółdzielniach ORNO i KANON), uczestnik wielu wystaw, warsztatów, polskich i zagranicznych konkursów i targów złotniczych. Galerię projektów Romana Kowalkowskiego zobaczyć możecie na stronie: www.kowalkowski.pl

Piotr Matysz: Znany i ceniony projektant biżuterii artystycznej. Swoje działania artystyczne związane z tą branżą rozpoczął w latach 80-tych. Od tego czasu brał udział w ponad 50 prestiżowych, krajowych i międzynarodowych wystawach, swoją biżuterię prezentuje także na targach na całym świecie. Jego biżuterię można znaleźć w renomowanych galeriach na terenie Polski, Skandynawii, Niemiec, Anglii, Hiszpanii, Włoch, USA. Właściciel prężnie działającej pracowni biżuterii.

Robert Szklarski: Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania historyk, znawca i miłośnik zagadnień związanych z warsztatem i sztuką złotniczą dawnych mistrzów. Wykonuje repliki historycznej biżuterii i przedmiotów użytkowych, m.in. naczyń i elementów uzbrojenia, posługując się technikami z epoki. Tworzy również własne, współczesne wzory. W ostatnich czasach rozpoczął twórcze eksperymenty z formą okularów, które traktuje jako specyficzną odmianę biżuterii. Z zawodu projektant graficzny.

Serdecznie zapraszamy na wystawę: Srebro + Wystawa Biżuterii i Przedmiotów Użytkowych, którą będzie można oglądać w piaseczyńskim Muzeum Regionalnym (Pl. Piłsudskiego 10, 05-500 Piaseczno, tel./ fax (022) 737-23-99, e-mail: muzeumpiaseczno@neostrada.pl). Powyższa informacja powstała na podstawie plakatów i materiałów przesłanych przez Katarzynę Hernik z Ośrodka Kultury Piaseczno, w ramach naszej współpracy (współpracują z nami).
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie