Artykuł partnerski4 listopada 2019, 09:49,

Czy zbyt długie noszenie soczewek jest niebezpieczne?

Czy zbyt długie noszenie soczewek jest niebezpieczne?

Szkła kontaktowe posiadają różne terminy noszenia oraz przeznaczenie. Dobierane są nie tylko do konkretnej wady wzroku, ale także preferencji użytkownika – można je zmieniać codziennie, co dwa tygodnie, co miesiąc lub bez zdejmowania na noc przez kolejnych 30 dni. Nowoczesne technologie zastosowane do produkcji soczewek kontaktowych pozwalają oczom na oddychanie i gwarantują im dobrze nawilżenie – jednak czy w takim razie możliwe jest zbyt długie noszenie soczewek?

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe w ciągu dnia?

Teorie mówiące, że noszenie soczewek kontaktowych powinno odbywać się wyłącznie przez określoną ilość godzin w ciągu dnia jest nieprawdziwa i ma swoją genezę w pierwszych modelach soczewek. Wykonane one były z innych materiałów oraz inną technologią – były twarde, i nie przepuszczały powietrza, przez co oczy nadmiernie się wysuszały. Dłuższe noszenie takich soczewek kontaktowych nie było zalecane, używało się ich tylko przy większych okazjach, jak na przykład panny młode na ślubach, które chciały w tym dniu zrezygnować z okularów. Dzisiaj szkła kontaktowe można nosić bez ograniczeń – pod warunkiem dobrania odpowiednich soczewek.

Które soczewki można nosić przez cały dzień?

Wszystkie soczewki można nosić przez cały dzień. Wystarczy tylko dbać o ich odpowiednią higienę i pamiętać, aby nosić soczewki dopasowane do swojej wady wzroku oraz zakupione w zaufanym miejscu. Eksperci z Optiland pomogą w odpowiednim doborze soczewek oraz odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.
Soczewki kontaktowe mają termin przydatności – po ich upłynięciu należy bezwzględnie zaniechać ich zakładania.

Czy trzeba robić przerwę od noszenia soczewek kontaktowych?

Soczewki dobrane przez specjalistę  i odpowiednio pielęgnowane, same z siebie nie wymagają przerw w noszeniu. Przerwę w noszeniu szkieł kontaktowych warunkują infekcje i choroby oczu – każdy stan zapalny wokół oczu, silny ból lub podrażnienie, które nie mija po 20 sekundach od założenia soczewki powinien stać się powodem do jej zdjęcia, oczywiście z zachowaniem zasad higieny. Także w przypadku infekcji wirusowej lub bakteryjnej, warto zamienić soczewki kontaktowe na okulary korekcyjne. Dobrze jest poinformować lekarza, że nosimy długoterminowe szkła kontaktowe – zadecyduje on, czy po powrocie do zdrowia można nadal nosić te same  soczewki, czy należy otworzyć nowe opakowanie.

Kiedy nie powinno się nosić soczewek?

Istnieje kilka schorzeń, które powodują dyskomfort w noszeniu szkieł kontaktowych. Należy do nich zaliczyć wszelkie alergie, które w kontakcie z alergenem skutkują podrażnieniem oczu i ich silnym łzawieniem. W takiej sytuacji gałka oczna jest nadwrażliwa i kontakt z powierzchnią soczewki może powodować kolejne nieprzyjemne dolegliwości. Także osoby cierpiące na zespół suchego oka, zawsze powinny mieć przy sobie okulary lub krople nawilżające, które nadają się do używania przy jednoczesnym noszeniu soczewek kontaktowych.

autor/źródło: optiland.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski4 listopada 2019, 09:47,

Czym jest porcelana? - Produkcja i historia.

Czym jest porcelana? - Produkcja i historia.

Porcelana od wieków uznawana jest za towar luksusowy i choć dziś nabyć ją może praktycznie każdy, tak prestiż porcelanowych przedmiotów wciąż jest wyczuwalny. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest porcelana i jaka wiąże się z nią historia.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Czym jest porcelana?

Wyroby z porcelany kojarzą się ze szlachetnością i elegancją. Mało osób wie jednak, że używa się jej nie tylko do wyrobu pięknych naczyń. Porcelana sprawdza się świetnie jako izolator prądu - dzięki temu znajduje swoje zastosowanie w takich dziedzinach jak budownictwo czy elektrotechnika.

Porcelana jest rodzajem ceramiki o bardzo wysokiej jakości. W jej skład wchodzą: kwarc, skaleń oraz glinka kaolinowa. Proporcja tych składników może być różna i to od niej będzie zależał rodzaj porcelany, a także jej barwa i trwałość oraz wysokość temperatury, w jakiej można wypalać wstępnie powstałą masę.

Cechą charakterystyczną porcelany jest jej czysta biała barwa, a także subtelna przezroczystość, którą można zauważyć, próbując „podświetlić” naczynie od wewnątrz.

Produkcja wyrobów z porcelany

Produkcja wyrobów z porcelany składa się na kilka etapów. Na samym początku, z surowej masy ceramicznej formujemy naczynia o dowolnym kształcie. Można to zrobić na dwa sposoby – albo poprzez ręczne toczenie masy na kole albo przez odlewanie już wcześniej gotowych form. W momencie, gdy naczynie uzyska odpowiedni kształt, należy wypalić je w temperaturze nieco powyżej 900 stopni Celsjusza. Tak wypalony półprodukt nabierze odpowiedniej porowatości, która umożliwi mu pochłonięcie glazury. Pokryte glazurą naczynie wypala się ponownie w temperaturze zależnej od rodzaju użytej masy (porcelana miękka jest wypalana w niższej temperaturze, niż porcelana twarda; wysokość stopni Celsjusza osiąga wartość pomiędzy 1200 a nawet 1460 stopni). Po wtopieniu szkliwa następuje ostatni etap: dekorowanie. Naczynia zdobi się na rozmaite sposoby, choć w przypadku produkcji masowej dekoracje najczęściej nanoszone są na glazurę w postaci kalkowanych obrazów i druków.

Historia porcelany „w pigułce”

Porcelana została wynaleziona w VII wieku w Chinach. Do Europy sprowadził ją Marco Polo w drugiej połowie XIII wieku. To właśnie on jest twórcą słowa „porcelana” – użył go w jednym ze swoich podróżniczych dzienników, najprawdopodobniej kojarząc te wyjątkowe naczynia z błyszczącymi muszlami pewnego gatunku ślimaka, po włosku nazywanym porceletta.

Do rozpowszechnienia porcelanowych naczyń na dobre doprowadził jednak dopiero Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, któremu udało się opracować dokładną technikę wytwarzania porcelany na początku XVIII wieku. Nie był to jednak produkt szeroko dostępny – na początku swojej europejskiej historii porcelana bywała nazywana „białym złotem” ze względu na swoją niewybredną cenę, a także społeczne traktowanie jej wytworów nie jako przedmiotów codziennego użytku, lecz prawdziwych dzieł sztuki.

Dzisiaj porcelanę można spotkać praktycznie wszędzie, co związane jest z ogromnym postępem technologicznym i możliwością masowego wytwarzania tego samego produktu. Jednym ze sklepów z zastawą porcelanową jest https://multigastro.pl/zastawa-stolowa-porcelana . 

autor/źródło: multigastro.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie