Artykuł partnerski20 lutego 2020, 16:37,

Co zyska Twoja firma na audycie informatycznym?

Co zyska Twoja firma na audycie informatycznym?

Kiedy prowadzisz firmę, najważniejszy jest zysk - wie o tym każdy. Szczególnie w Polsce, gdzie przepisy podatkowe niespecjalnie wspierają przedsiębiorców, kluczowe jest, aby przedsiębiorca mógł całą uwagę poświęcić na biznes, a nie np sprawy związane z IT. Audyt IT zewnętrznej firmy gwarantuje rzetelną informację dla przedsiębiorcy, odpowiednie rekomendacje - nie ma na celu wytknięcia błędów tylko - wsparcia przedsiębiorcy i zapewnienia by jego biznes działał prawidłowo.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Brak regularnych audytów informatycznych - w tym audytów bezpieczeństwa informacji - powoduje wzrost ryzyka awarii, utraty lub wycieku danych. Kilka lat temu można było takie tematy bagatelizować - jednak w czasach ustawy RODO - takie awarie mogą nieść ze sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje finansowe. Czy warto więc raz na jakiś czas zainwestować w taki audyt? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Na czym polega audyt informatyczny (IT)? 

Audyt informatyczny m.in. ma na celu wykazanie, czy kontrolę, czy systemy, aplikacje, sprzęt jest wykorzystywany w sposób efektywny - czyli również oszczędny. Tak, audyt IT może pomóc obniżyć koszty w Twojej firmie. Choć działy IT czasem odbierają taki audyt - jako formę kontroli - to warto potraktować go jako narzędzie, które może poprawić działanie firmy.

Głównym celem audytu informatycznego jest weryfikacja wszystkich obszarów IT w organizacji. Pod kątem efektywności i prawidłowego działania, a także sprawdzenia zgodności z określonymi normami czy standardami. Jeżeli organizacja posługuje się normą ISO np. normy dotyczące bezpieczeństwa informacji (ISO/IEC 27001), czy jakości (ISO 9001) - to zewnętrzna firma może przetestować, czy są one realizowane.

Audyt IT warto przeprowadzać regularnie - na przykład raz do roku, ewentualnie wtedy, kiedy firma właśnie wprowadziła większe zmiany organizacyjne i zależy jej na tym, by mieć pewność, że wszelkie standardy z przed zmiany zostały utrzymane.

Proces audytowania firmy nie jest wbrew pozorom skomplikowany, ani zasobożerny i składa się z kilku kroków, które umożliwiają ogląd pełnej sytuacji.

Jak można przystąpić do audytu?

Zanim jeszcze przeprowadzony zostanie właściwy audyt - należy zrealizować kilka kroków:

 1. Na początku firma zbiera wszelką dokumentację oraz wiedzę na temat firmy i jej infrastruktury. 
 2. W kolejnym kroku eksperci audytora pojawiają się na miejscu, w siedzibie firmy lub kilku biurach - jeżeli organizacja jest rozproszona. To tzw. wizja lokalna. Na miejscu znowu zbierają dane, weryfikują jak ma się teoria i procesy do praktyki. 
 3. Następnie przeprowadzana jest gruntowna analiza danych i na jej podstawie audytor jest w stanie przygotować raport, który zawiera rekomendacje oraz wycenę właściwego audytu.

Warto pamiętać, że jeżeli zewnętrzny podmiot proponuje pominięcie tych kroków i od razu przeprowadzenie audytu - to raczej nie możemy liczyć na profesjonalizm takiego dostawcy, a co za tym idzie usługa nie będzie realizowana w sposób prawidłowy.

Ważnym elementem audytu jest określenie jego zakresu. Od tego w największym stopniu zależała będzie cena. Najczęściej Klienci wybierają:

 • audyt oprogramowania
 • audyt infrastruktury
 • audyt bezpieczeństwa informacji (RODO)

Ile czasu trwa audyt informatyczny?

Zakres audytu ma również wpływ na czas realizacji usługi, choć ten w dużym stopniu zależy też od tego ile w firmie jest różnego rodzaju sprzętu IT, urządzeń połączonych z siecią, aplikacji, systemów wewnętrznych, a także systemów zewnętrznych dostawców. Skomplikowany audyt może zająć kilka tygodni i będzie wymagał od organizacji zaangażowania pracowników. 

Jak wybrać firmę, która zrealizuje usługę?

Audyt infrastruktury IT i podobne usługi to działanie wymagające zaufanego partnera biznesowego. Bez wątpienia pierwszym krokiem przed audytem jest podpisanie umowy NDA - o zachowaniu poufności. W ten sposób gwarantujemy sobie, że choć firma realizująca audyt będzie miała dostęp do najbardziej newralgicznych informacji oraz dokumentów - to informacje te nie zostaną nikomu udostępnione.

Standardem na rynku takich usług jest legitymowanie się certyfikatami norm bezpieczeństwa i jakości ISO. Wybierając partnera, który takie standardy realizuje - masz pewność, że dochowana będzie wszelka staranność a wdrożone procedury gwarantują najwyższy poziom usług.

Ostatnią rzeczą, choć nie mniej ważną, jest doświadczenie firmy w realizacji podobnych usług. Warto zwrócić uwagę na to ilu wykwalifikowanych inżynierów posiada taka organizacja - łatwo sobie wyobrazić, że dwie osoby będą musiały poświęcić znacznie więcej czasu niż dajmy na to dziesięciu inżynierów IT. Zwrócić należy uwagę, czy firma wykonywała do tej pory audyty IT podmiotów o podobnej skali do naszej.

Czego oczekiwać jako podsumowanie audytu?

Po realizacji audytu wymagać należy raportu z prac. Co więcej, aby ten raport faktycznie był dla naszej firmy użyteczny oczekiwać należy m.in. informacji o:

 • słabych punktach, lukach w systemach dotyczących bezpieczeństwa
 • informacji o ryzykach dotyczących wydajności sprzętu i aplikacji
 • rekomendacji działań - alternatywnych rozwiązań technologicznych
 • wskazania procesów w firmie, które należy zmodyfikować, lub przyjrzeć im się dokładniej
 • propozycję dalszych działań

Audyt zasadniczo ma na celu wykrycie wszelkich potencjalnych problematycznych obszarów - zanim nastąpi awaria, wyciek danych, czy zagrożona będzie ciągłość działania firmy. To dobrze zainwestowane pieniądze, bowiem w przypadku kontroli np służb skarbowych, czy UODO lub innej kontroli - konsekwencje finansowe i prawne mogłyby znacznie przewyższać koszty jakie ponosimy regularnie przeprowadzając w naszej firmie audyt IT.

Dokument podsumowujący audyt może być również wartościowy w chwili, gdy faktycznie pojawią się jakieś wątpliwości urzędu, czy innej instytucji kontrolnej - zamiast długotrwałych wyjaśnień i dochodzenia praw - wykorzystać można raport - który stanowi potwierdzenie stanu obecnego.

Podsumowanie

Jeżeli jesteś właścicielem małej lub średniej firmy prawdopodobnie nie masz rozbudowanych działów bezpieczeństwa, informatyki itd - to na Twojej głowie spoczywa odpowiedzialność i konieczność zarządzania procesami, na które nie zawsze masz czas. Zlecony profesjonalnej firmie audyt informatyczny może zaoszczędzić Ci dużo stresu, czasu i pieniędzy. Doświadczony partner biznesowy przeprowadzi Cię przez ten proces bez zbędnych komplikacji. Czy warto? Możesz przekonać się sam - istnieją firmy, które udostępniają teraz możliwość bezpłatnej konsultacji w tym zakresie. W końcu na szali stoi temat tak ważny jak ciągłość i bezpieczeństwo Twojego biznesu - warto zaufać ekspertom.

autor/źródło: eskom.eu

Napisz komentarz

Artykuł partnerski18 lutego 2020, 13:12,

Jakie buty do ołówkowej spódnicy a jakie do rozkloszowanej?

Jakie buty do ołówkowej spódnicy a jakie do rozkloszowanej?

W dzisiejszych czasach moda pozwala na dużą swobodę, jednak dobrze jest dopasowywać pewne elementy względem siebie, żeby właściwie pasowały do określonego stylu, stroju i dodatków. 

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Jakie buty do ołówkowej spódnicy a jakie do rozkloszowanej? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie bardzo duża liczba kobiet. Jak dopasować obuwie ze spódnicą, by całość wyglądała efektownie, schludnie i ze smakiem?

 

1. Stylowe obuwie do ołówkowej spódnicy

2. W jaki sposób dobrać buty do rozkloszowanej spódnicy?

Stylowe obuwie do ołówkowej spódnicy

Ołówkowa spódnica jest elementem garderoby bardzo lubianym przez kobiety. Opływa ona sylwetkę w szczególny sposób, dzięki czemu idealnie podkreśla figurę. Klasycznym połączeniem, które zawsze się sprawdza, będzie ołówkowa spódnica i szpilki damskie. Rolą spódnicy jest wówczas pokreślenie bioder, natomiast butów - wyszczuplenie nóg. W takiej konfiguracji sylwetka prezentuje się bardzo dobrze. Buty szpilki to świetna propozycja dla kobiet, stawiających na sprawdzone rozwiązania. Panie, które nie przepadają za wysokimi obcasami, mogą z kolei skłonić się w kierunku botków. Płaskie botki często łączone są z sukienkami o różnych krojach. To dobry wybór dla miłośniczek wygody. Bardzo modnym rozwiązaniem stało się również łącznie z pozoru w ogóle nie pasujących do siebie stylów. Połączenie butów sportowych z ołówkową spódnicą może być jednak ciekawą opcją. Korzystnie prezentują się trampki, można również zastosować trapery.

W jaki sposób dobrać buty do rozkloszowanej spódnicy?

Mocno rozkloszowane spódnice stanowią kolejny bardzo kobiecy fason. Jako obuwie zawsze sprawdzą się w tym przypadku szpilki. Najlepiej jeżeli zostaną dopasowane kolorystycznie do spódnicy. Czerwone szpilki wraz ze spódnicą o tej samej barwie, to wyrazista i efektowna kreacja, która na pewno przyciągnie spojrzenia wielu osób. W przypadku rozkloszowanych spódnic w stylu retro, sprawdzą się  baleriny damskie. Takie rozwiązanie stawia na sprawdzoną elegancję. Buty nie odstają swoim wyglądem od pozostałej części ubrań. Balerinki się doskonałe w przypadku różnorodnych sytuacji. To bardzo uniwersalne rozwiązanie oraz gwarancja odpowiedniego komfortu noszenia. Do rozkloszowanych spódnic noszonych w okresie zimowym, pasować będą botki na obcasie. Obcas powinien również znaleźć się w przypadku chęci założenia kozaków, sięgających do wysokości kolan. Te na płaskiej podeszwie są bardziej odpowiednie do spódnic o sportowym fasonie. Rozkloszowana spódnica daje wiele możliwości. Warto odkryć swój własny styl.

 

autor/źródło: royalfashion.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie