Informacje4 kwietnia 2007, 00:00,

Burmistrz Piaseczna Józef Zalewski stracił mandat

Burmistrz Piaseczna Józef Zalewski stracił mandat. Odebrał mu go wojewoda. Radni nie chcieli tego zrobić, mimo że burmistrza w styczniu skazał sąd. - Wojewoda wydał we wtorek zarządzenie stwierdzające wygaszenie mandatu burmistrza Piaseczna Józefa Zalewskiego - poinformował wczoraj Maksym Gołoś, jego rzecznik.

Mandat Zalewskiego powinni wygasić piaseczyńscy radni, bowiem sąd w styczniu uznał, że burmistrz Piaseczna złamał prawo, nie wpisując cztery lata temu w oświadczeniu majątkowym, iż społecznie pełnił funkcję prezesa miejscowego klubu sportowego. Zdaniem sądu powinien to zrobić, bo klub prowadził działalność gospodarczą, więc automatycznie oznacza to, że do takiej działalności powinien przyznać się i burmistrz.

Radni bronią jednak burmistrza. W styczniu odmówili wygaszenia jego mandatu. W lutym wojewoda kazał im to zrobić. W marcu podjęli uchwałę o wstrzymaniu się z wykonaniem nakazu do czasu rozpatrzenia sprawy przez wojewódzki sąd administracyjny. Dlatego wojewoda sam unieważnił mandat Zalewskiego.

Popierająca burmistrza rada ma 30 dni na zaskarżenie decyzji wojewody do WSA. Na jego wyrok może jeszcze poskarżyć się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do werdyktu NSA burmistrz będzie mógł pozostać na stanowisku. Jeżeli sądy administracyjne uznają, że Zalewski powinien stracić mandat, w Piasecznie odbędą się przedterminowe wybory.

Józef Zalewski latem przyszłego roku odzyska prawa wyborcze. Jeżeli wybory odbędą się wcześniej, samorządowiec, który od trzynastu lat był członkiem kolejnych zarządów Piaseczna, a od sześciu burmistrzem tej gminy, nie będzie mógł w nich wystartować.

autor informacji: Michał Wojtczuk
źródło informacji: miasta.gazeta.pl/warszawa

Poprzednie informacje powiązane tematycznie: Burmistrz Piaseczna Józef Zalewski musi odejść, oraz Piaseczyńscy radni bronią burmistrza.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno

Informacje5 kwietnia 2007, 00:00,

Triduum Paschalne w Górze Kalwarii - Święte Trzy Dni

Przedstawiamy Wam Triduum Paschalne w Górze Kalwarii. Święte Triduum Paschalne (Święte Trzy Dni) jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami w Niedzielę Wielkanocną.

Wielki Czwartek:
Kościół parafialny - 19:00
Kościół na Mariankach - 19:00

Wielki Piątek:
Droga Krzyżowa ulicami miasta - 15:00
Liturgia:
Kościół parafialny - 19:00
Kościół na Mariankach - 19:00

Wielka Sobota:
Święcenie pokarmów i spowiedź "na Górce" na bieżąco, na Mariankach co godzinę
Kościół parafialny - 20:00
Kościół na Mariankach - 20:00