Informacje30 kwietnia 2017, 17:26,

Bliżej do nowego Dworca Południowego w Warszawie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Zarząd Transportu Miejskiego 26 kwietnia podpisał umowę na wykonanie koncepcji węzła komunikacyjnego Dworzec Południowy. To kolejny krok w kierunku przebudowy obszaru przy alei Wilanowskiej, który będzie stanowił nowoczesny punkt przesiadkowy.

BLIŻEJ DO NOWEGO DWORCA POŁUDNIOWEGO W WARSZAWIE

Wykonawca w ciągu 8 miesięcy od daty podpisania umowy ma przygotować cztery warianty koncepcji Dworca Południowego. Projekty będą się różnić od siebie dokładną lokalizacją obiektu oraz przebiegiem planowanej w przyszłości linii tramwajowej z Dworca w kierunku Wilanowa.

To nie jedyne zadanie przewidziane dla wykonawcy w ramach umowy. Firma Schuessler-Plan Inżynierzy przeprowadzi również analizę funkcjonalną, prawną i ekonomiczną wariantów inwestycyjnych dla każdej koncepcji. Zorganizuje także konsultacje społeczne z mieszkańcami.

Docelowo Dworzec Południowy stanie się nowoczesnym, wygodnym i w pełni funkcjonalnym węzłem przesiadkowym. Zapewni sprawną, bezpieczną i wygodną przesiadkę między metrem, autobusem i tramwajem. Osoby korzystające z autobusów dalekobieżnych będą mogły skorzystać z poczekalni. Na terenie Dworca znajdą się również kawiarnie, restauracje i miejsca, gdzie będzie można przyjemnie spędzić czas.

To nie koniec dobrych informacji dla tej części Warszawy

Na zlecenie Tramwajów Warszawskich zostanie przygotowane studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla budowy trasy tramwajowej Służewiec – Dworzec Południowy, planowanej do realizacji do 2022 roku. Konsorcjum firm Schüßler-Plan Ingenieurgesellschaft oraz International Management Services sporządzi do końca I kwartału 2018 roku analizę wielokryterialną i zaproponuje optymalne rozwiązania przebiegu trasy dla tego projektu. Przedsięwzięcie będzie koordynowane z wykonawcą koncepcji węzła komunikacyjnego Dworzec Południowy.

W ramach opracowania analizie poddane zostaną cztery warianty przebiegu trasy:
- wariant 0 (W0): wariant odniesienia, zakładający brak działań w zakresie budowy trasy;
- wariant 1 (W1): budowa trasy wzdłuż al. Wilanowskiej (odcinek: rondo Unii Europejskiej – ul. Puławska) po północnej stronie ulicy;
- wariant 2(W2): budowa trasy tramwajowo – autobusowej wzdłuż al. Wilanowskiej (odcinek: rondo Unii Europejskiej – ul. Puławska) – rozwiązanie przekroju do zaproponowania przez wykonawcę;
- dwa autorskie warianty (W3 i W4) według własnej koncepcji wykonawcy;

Wykonawca na podstawie przeprowadzonych analiz i w uzgodnieniu z Tramwajami Warszawskimi wskaże wariant rekomendowany (inwestorski i jednocześnie najlepszy dla środowiska) oraz dwa warianty alternatywne. Będą one podstawą do przeprowadzenia prac koncepcyjnych i uzyskania w kolejnym etapie decyzji środowiskowej.

W ramach podsumowania koncepcji budowy trasy wykonawca przedstawi także:
- koncepcję rozbudowy infrastruktury torowej (nowa trasa i sposób połączenia z istniejącą infrastrukturą)
- koncepcję rozbudowy w zakresie zasilania – podstacje, trakcja, słupy trakcyjne;
- koncepcję realizacji przystanków: lokalizacje, wyposażenie;
- koncepcję sterowania ruchem tramwajów – zalecenia w zakresie sterowania ruchem na skrzyżowaniach;
- koncepcję systemu informacji pasażerskiej;
- niezbędne korekty układu drogowego;
- zmiany w organizacji punktów przesiadkowych i ewentualnie zmiany w lokalizacji istniejących przystanków;
- układ linii tramwajowych;
- mikrosymulację ruchu tramwajów i innych pojazdów;
- ocenę zapotrzebowania na tabor;
- oszacowanie kosztów inwestycyjnych;
- wyniki analizy ekonomicznej i finansowej;
- możliwości etapowania inwestycji.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje5 maja 2017, 08:00,

Karta Seniora już od maja dla mieszkańców Konstancina


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Od maja 2017 roku mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna, którzy ukończyli 60. rok życia mogą bezpłatnie otrzymać lokalną edycję "Ogólnopolskiej Karty Seniora". Wystarczy wypełnić wniosek i złożyć go w Biurze Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy.

KARTA SENIORA JUŻ OD MAJA DLA MIESZKAŃCÓW KONSTANCINA

Edycja Konstancin-Jeziorna

Decyzję o przystąpieniu gminy Konstancin-Jeziorna do lokalnej edycji Programu Ogólnopolska Karta Seniora radni miejscy podjęli na marcowej sesji. 7 kwietnia burmistrz Kazimierz Jańczuk podpisał w tej sprawie porozumienie ze Stowarzyszeniem „Manko”, które jest realizatorem programu. Dzięki temu, mieszkańcy gminy, którzy ukończyli 60. rok życia bezpłatnie otrzymają kartę upoważniającą do korzystania ze zniżek i licznych promocji oferowanych przez partnerów w całej Polsce, a Konstancinowi-Jeziornie przyznano tytuł „Miasto Przyjazne Seniorom”.

Złóż wniosek

Imienne karty będą wydawane od 8 maja. Co trzeba zrobić żeby ją otrzymać? Wystarczy wypełnić wniosek (formularze dostępne są w kancelarii konstancińskiego magistratu przy ul. Warszawskiej 32 - pok. nr. 4; Biurze Komunikacji Społecznej przy ul. Warszawskiej 23 oraz do pobrania poniżej), a następnie złożyć go we wspomnianym Biurze Komunikacji Społecznej.

Zniżki i rabaty

Seniorzy przystępując do programu będą mogli korzystać z szeregu ulg i udogodnień oferowanych w ponad 700 punktach w całym kraju. Na liście są m.in.: uzdrowiska, sanatoria, ośrodki zdrowotno-medyczne, instytucje kulturalne - kina, teatry i muzea, hotele, gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie, salony optyczne (aktualny wykaz partnerów oraz oferowanych przez nich ulg i zwolnień publikowany jest na stronie: www.glosseniora.pl).

W gminie Konstancin-Jeziorna seniorzy na początek mogą liczyć na zniżki w wysokości: 5 % na usługi oferowane przez „Uzdrowisko Konstancin-Zdrój”, 50 % na udział w odpłatnych zajęciach i imprezach organizowanych przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, 15 % na zakup biletów wstępu na imprezy kulturalne Konstancińskiego Domu Kultury. Katalog ten nie jest zamknięty. Zapraszamy do współpracy firmy, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe, nie tylko te lokalne.

Szczegóły

Po szczegóły zapraszamy na www.glosseniora.pl lub do Biura Komunikacji Społecznej. Obecnie lokalną edycję „Ogólnopolskiej Karty Seniora” mają już 24 gminy, w tym m.in.: Ciechanów, Dąbrowa Górnicza, Dzierżoniów, Jastrzębie Zdrój, Kłodzko, gmina Lębork, Nowe Miasto Lubawskie, Rzeszów, Ustrzyki Dolne, Włocławek i Darłowo.

Do pobrania

Regulamin wydawania i korzystania z Karty Seniora (plik PDF; 868 KB)
Wniosek o wydanie Karty Seniora (plik PDF; 928 KB)

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie