Informacje13 września 2014, 08:00,

Blaski i Cienie wystawa fotografii Moniki Bukowińskiej

Blaski i Cienie to tytuł wystawy fotografii autorstwa Moniki Bukowińskiej, ukazującej Piaseczno w nieco inny sposób niż zwykle. Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Regionalnym w Piasecznie w dniach od 12 września (wernisaż godz. 18.00) do 5 października 2014 r. Miejsce: Muzeum Regionalne w Piasecznie, Pl. Piłsudskiego 10.

Blaski i Cienie wystawa fotografii Moniki Bukowińskiej

Zdaniem autorki zdjęć „mijamy dziesiątki nic dla nas nieznaczących miejsc i budynków. Tymczasem wystarczy odrobina światła, cień rzucany przez liście, by dostrzec w otaczającej nas rzeczywistości wiele interesujących i pięknych detali”. To one stały się bohaterami ponad 30 fotografii prezentowanych na wystawie.

Monika Bukowińska najchętniej fotografuje detale architektoniczne, zwłaszcza architekturę zabytkową i drewnianą, obiekty sakralne. Wiele pracy poświęca dla utrwalania elementów drewnianych i metaloplastyki. Należy do Polskiego Związku Fotografów Przyrody i Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. Rodowita mieszkanka ziemi piaseczyńskiej, związana rodzinnie z Konstancinem i Piasecznem.

Laureatka wielu konkursów i autorka wystaw fotograficznych. Współautorka foto – albumu „Miejsca pamięci Powiatu Piaseczyńskiego" (wyd. Starostwo Powiatowe w Piasecznie) – I nagroda w konkursie Fundacji Polonia Restituta i Muzeum Niepodległości „Rzeczpospolita Niepodległa 2011” w kategorii „Prace albumowe”.

Informacje7 września 2014, 17:00,

Zakończenie Letniego Sezonu Muzycznego w Konstancinie-Jeziornie

7 września 2014 roku o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na Zakończenie Letniego Sezonu Muzycznego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Podczas koncertu usłyszymy muzykę filmową Wojciecha Kilara. Miejsce: Amfiteatr Park Zdrojowy.

Zakończenie Letniego Sezonu Muzycznego w Konstancinie-Jeziornie

Historia zespołu sięga roku 1920, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna wyłoniona z Orkiestry Dętej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Ambicją przedstawicieli środowiska kulturalnego było jednak utworzenie zawodowego zespołu muzycznego. To marzenie zrealizowano po wojnie. W skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej weszło 24 legionistów, co świadczy nie tylko o silnych związkach z Orkiestrą Legionów, ale również o ciągłości historycznej. Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego miała miejsce 28 lipca 1945 – już dwa miesiące po wyzwoleniu. Pierwszym dyrektorem Orkiestry został Marian Stroiński, a po nim, od roku 1955, instytucją kierował Felicjan Lasota. Status filharmonii i nazwę Państwowa Filharmonia im. Oskara Kolberga nadano orkiestrze w 1968 dzięki Karolowi Anbildowi, który prowadził ją w latach 1957-90. Z jego inicjatywy w 1964 powstał festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki, a w 1984 powołano Chór Filharmonii. Następnie funkcję dyrektora sprawował Tomasz Szreder. Podczas jego kadencji siedzibą orkiestry stało się Kieleckie Centrum Kultury. Od 1995 do 2001 stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego piastował Szymon Kawalla, który po trzydziestu latach przerwy reaktywował festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki. W 1998 instytucja została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską. Obecnie kieruje nią Jacek Rogala.

W styczniu 2012 Filharmonia otrzymała nową siedzibę wybudowaną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z Orkiestrą współpracowało wielu wybitnych dyrygentów, m. in. Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała. Występowali tu także tak znani soliści, jak: Jeremy Findlay, Ingrid Fliter, Andrzej Hiolski, Krzysztof Jakowicz, Eugen Indjic, Kevin Kenner, Zofia Kilanowicz, Konstanty A. Kulka, Mischa Maisky, Wiesław Ochman, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappé, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i wielu innych. Zespół, w skład którego wchodzi ok. 80 muzyków, koncertował m. in. w krajach Beneluxu oraz w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Korei Płd. Na swoim koncie artystycznym Orkiestra ma nagrania radiowe, DVD, a także nagrania płytowe, m.in. cykl Album Polski oraz We Are From Here i Muzyka na otwarcie nowej siedziby.