Popularny: 1600 odsłonInformacje20 listopada 2008, 00:00,

Bezpłatny odbiór elektrośmieci na terenie gminy Piaseczno

Gmina Piaseczno prowadzi bezpłatny odbiór od mieszkańców zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Każdą niepotrzebną lodówkę, pralkę, kuchenkę, sprzęt audiowizualny, komputerowy i oświetleniowy można przywieźć między godz. 9:00 a 15:00 do specjalnie wyznaczonych objazdowych punktów, obsługiwanych przez firmę PUK SITA we współpracy z organizacją odzysku ElektroEko. Zbiórka prowadzona jest też w siedzibie PUK SITA przy ul. Technicznej w Piasecznie.

Bezpłatny odbiór elektrośmieci na terenie gminy Piaseczno

Zachęcamy do pozbycia się starych, zalegających w piwnicach i na strychach sprzętów. Wyrzucając elektrośmieci do śmietnika, nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo, które obowiązuje w Polsce od 29 lipca 2005 r. (Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym). Grozi za to kara grzywny do 5 tys. zł. Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe, takie jak rtęć, związki bromu, kadm, PCB, freon czy azbest, które po wydostaniu się z urządzenia elektronicznego przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Selektywna zbiórka elektrośmieci w punktach zbierania, demontaż w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania oraz unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji i pierwiastków, chroni środowisko naturalne przed skażeniem. Odzysk surowców i wykorzystanie ich do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych kolejnych produkcji.

Poza wyznaczonymi harmonogramem terminami zbiórki zużyte urządzenia można bezpłatnie oddać w siedzibie firmy PUK SITA przy ul. Technicznej 6 w Piasecznie w godz. 8:00-20:00. W ciągu ostatniego roku firma zebrała 50 ton starego elektronicznego sprzętu. Istnieje też możliwość odpłatnego zamówienia odbioru bezpośrednio z gospodarstwa domowego niepotrzebnych urządzeń. Taką usługę świadczą na terenie gminy Piaseczno trzy firmy:
- Przedsiębiorstwo Wywozu Nieczystości Stałych ALMAX Sp. z o.o., ul. Wrocławska 3, Radom,tel.048 362-88-42
- REMONDIS Sp. z o.o., ul. Zawodzie 16, Warszawa, tel. 022 858 75 67
- Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych SITA, ul. Techniczna 6, Piaseczno, tel. 022 737 17 70

Zgodnie z prawem również każdy sklep bądź hipermarket prowadzący sprzedaż elektro-urządzeń jest zobowiązany do przyjęcia starego sprzętu w zamian za nowo nabyty. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby w trosce o środowisko oraz zdrowie swoje i najbliższych korzystali z przygotowanych przez gminę Piaseczno punktów odbioru elektrośmieci, których wykaz znajduje się w załączniku: harmonogram.doc
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno