Informacje1 września 2016, 08:00,

Bezpłatny kurs komputerowy dla seniorów w Józefosławiu

Obecnie dostęp do internetu jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Większa część Polaków używa smartfonów, wielu ma komputery w domach, istnieje też możliwość korzystania z publicznych stanowisk np. w bibliotekach.

BEZPŁATNY KURS KOMPUTEROWY DLA SENIORÓW OD WRZEŚNIA W JÓZEFOSŁAWIU

Według badań jednak mniej, niż 10 procent polskich seniorów surfuje po Internecie. Jest to szczególnie widoczne w grupie osób po 50 roku życia, aż 10 mln z nich nadal jest "cyfrowo wykluczonych". Jesteśmy wciąż na szarym końcu w Unii Europejskiej. Przodują seniorzy ze Szwecji i Holandii, prawie połowa z nich to internauci.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego popularność Internetu wśród tej grupy jest ciągle niewystarczająca?

Zdaniem naukowców, niski odsetek seniorów w sieci, może być dowodem na brak więzi międzypokoleniowych. Czy jesteśmy w stanie sprawić by najmłodsze pokolenie w pełni "cyfrowe" czuło się odpowiedzialne za włączenie babć i dziadków do świata technologii cyfrowej?

Z pewnością korzystanie z Internetu mogłoby poprawić jakość ich życia m.in. poprzez zapewnienie większej aktywności i samodzielności. Senior mógłby w sieci robić zakupy, zamówić bilet do teatru lub do kina, zapłacić rachunki i wirtualnie podróżować po świecie. Internet jest także doskonałym narzędziem służącym do kontaktu ze światem, bliskimi i znajomymi, zbliża seniorów do ich rodzin.

BEZPŁATNY KURS KOMPUTEROWY DLA SENIORÓW W JÓZEFOSŁAWIU

Celem projektu jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób w wieku powyżej 50 lat, wzmocnienie integracji wewnątrzpokoleniowej oraz promocja kształcenia ustawicznego i aktywności osób starszych. Podczas szkoleń seniorzy uczestniczą w kursach komputerowych z umiejętności wykorzystania komputera i Internetu.

Poprzednia edycja kursu komputerowego w bibliotece w Józefosławiu cieszyła się zainteresowaniem, stąd pomysł na rozpoczęcie 2 edycji kursu. Od połowy września rozpoczniemy kurs komputerowy dla seniorów, który będzie trwał 3 miesiące. Zajęcia będą odbywały się w małej grupie, raz na tydzień i będą trwały ok. godziny. Zajęcia prowadzone będą z inicjatywy bibliotekarza. Do zajęć zostanie wykorzystany sprzęt komputerowy zakupiony z funduszu sołeckiego Julianowa.

Zapisy pod telefonem 22 3905887 lub mailowo: jozefoslaw@biblioteka-piaseczno.pl

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Informacje19 sierpnia 2016, 11:46,

Wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR zaprasza osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym oraz umiarkowanym do udziału w projekcie "Wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy". Udział w projekcie jest bezpłatny. Projekt trwa do 31 marca 2017 roku. Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji PZU.

WSPARCIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA RYNKU PRACY

Oferowane formy wsparcia:
- opracowanie indywidualnych planów działania dla każdego uczestnika projektu,
- wyjazdowe warsztaty aktywizacji zawodowej (zajęcia integracyjne, socjoterapeutyczne, rozwoju osobistego i zawodowego),
- staże rehabilitacyjne,
- szkolenia podnoszące kwalifikacje podstawowe oraz zawodowe (nabycie umiejętności niezbędnych na wielu stanowiskach pracy, np. warsztaty informatyczne, kursy językowe),
- pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Projekt skierowany jest do osób, które:
1. posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym
2. w chwili obecnej są nieaktywne zawodowo (mogą być zarejestrowane jako osoby bezrobotne w Urzędzie Pracy)
3. aktualnie nie biorą udziału w innym projekcie pro-zawodowym
4. są w wieku produkcyjnym

WSPARCIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA RYNKU PRACY

Wszystkie osoby chcące uzyskać więcej informacji o projekcie lub chcące się zgłosić do udziału proszone są o kontakt na adres:
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR
tel./fax: 22 651 88 02, 22 651 88 03