Informacje13 marca 2018, 07:00,

Bezpłatne przejazdy autobusami L dla posiadaczy Konstancińskiej Karty Mieszkańca


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna prowadzi intensywne rozmowy z Zakładem Transportu Miejskiego w Warszawie, i operatorami linii autobusowych L14, L15, L16, L 21 oraz nowej linii L42, w celu wprowadzenia darmowych przejazdów dla posiadaczy Konstancińskiej Karty Mieszkańca.

BEZPŁATNE PRZEJAZDY AUTOBUSAMI L DLA POSIADACZY KONSTANCIŃSKIEJ KARTY MIESZKAŃCA

Darmowe przejazdy autobusami linii L, to skutek inicjatywy i wniosku burmistrza Kazimierza Jańczuka, oraz decyzji Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. Na ostatniej w 2017 roku sesji Rady Miejskiej, burmistrz Kazimierz Jańczuk złożył wniosek o dofinansowanie do darmowych przejazdów mieszkańców gminy autobusami linii lokalnych, który został zaakceptowany przez Radę Miejską. W przyjętej uchwale budżetowej na rok 2018 oraz wieloletniej prognozie finansowej na lata 2018 - 2022 zarezerwowano kwoty na realizację darmowej komunikacji.

O postępach i planowanej dacie uruchomienia darmowej komunikacji dla mieszkańców będziemy informować na bieżąco.

UMiG Piaseczno

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje28 lutego 2018, 18:42,

Gala Sportu Piaseczno 2018 - podsumowanie i plany na przyszłość


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Gala Sportu 2018, która odbyła się na obiekcie stadionu miejskiego i podczas której nagrodzeni zostali wyróżniający się sportowcy, trenerzy i działacze z terenu gminy Piaseczno, była też okazją do podsumowania zmian, jakie zaszły w piaseczyńskim sporcie na przestrzeni ostatnich lat.

GALA SPORTU PIASECZNO 2018 - PODSUMOWANIE I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

W tym roku gmina udzieli wsparcia finansowego aż 30 klubom sportowym na rekordową kwotę blisko 3 mln zł. – W 2011 roku, a więc w pierwszym roku, w którym byłem w pełni odpowiedzialny za gminny budżet, dotacje te wynosiły 1,8 mln zł. Na przestrzeni siedmiu lat kwota ta wzrosła prawie dwukrotnie. Jest to dla mnie powód do ogromnej satysfakcji, zwłaszcza jako osoby, która była kiedyś zawodnikiem i do dziś czynnie uprawia sport – mówi burmistrz Zdzisław Lis.

Obecnie w klubach, które działają na terenie gminy Piaseczno, trenuje około czterech tysięcy zawodników. Dla porównania – w 2011 roku były to niespełna 2 tysiące.

Baza rekreacyjna w pobliżu Jeziorki

Główne inwestycje poszerzające bazę sportowo-rekreacyjną lokowane były w ostatnich latach – w pełni świadomie – w pobliżu rzeki Jeziorki. – Chcemy, żeby ta urokliwa rzeka stanowiła swego rodzaju kręgosłup i oś dla największych tego typu inwestycji w naszej gminie – podkreślał podczas swojej prezentacji burmistrz Zdzisław Lis.

W ostatnich latach powstały lub zostały zrewitalizowane cztery duże tereny rekreacyjne: park przy ul. Ogrodowej w Józefosławiu, park Książąt Mazowieckich w Piasecznie, Górki Szymona w Zalesiu Dolnym oraz park Zachodni przy al. Róż. – Nie były to wprawdzie inwestycje bezpośrednio związane ze sportem, ale każda z nich w swoim zakresie zawiera elementy sportowe, takie jak siłownie plenerowe, ścieżki do biegania czy boiska – wyjaśnia burmistrz.

Włodarze Piaseczna dumni są przede wszystkim ze zmodernizowanego stadionu miejskiego. – Po wykupieniu przez miasto tego obiektu w 2012 roku od stowarzyszenia sportowego, zastaliśmy go w opłakanym stanie – zauważa burmistrz Lis. – Od tego czasu zrealizowaliśmy tam wiele inwestycji. Najpierw w 2013 roku powstało wysokiej klasy boisko treningowe ze sztuczną murawą i oświetleniem, w 2015 roku wybudowaliśmy profesjonalną bieżnię lekkoatletyczną, a w zeszłym roku drugie boczne boisko i nowe trybuny przy głównym obiekcie. Do tego doszły też zadaszone lodowisko, wyremontowane korty, odnowiona sala sportowa, szatnie, boisko do plażówki czy siłownia zewnętrzna – wylicza burmistrz.

Wśród ważnych inwestycji sportowo-rekreacyjnych, które powstały w ostatnich latach, warto też wymienić skate park. Obiekt ten – od momentu oddania go do użytku – cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Obecnie trwa budowa Centrum Edukacyjno-Multimedialnego, które ma zostać oddane do użytku pod koniec bieżącego roku. Oprócz największej w gminie hali sportowej, która będzie stanowiła zaplecze szkoły – ale z której popołudniami i w weekendy będą mogli korzystać mieszkańcy i kluby sportowe – wokół obiektu przewidziano liczne tereny rekreacyjne, na które będzie można dojść zaaranżowanym Traktem nad Perełką.

Powodem do wielkiej satysfakcji samorządu jest również fakt, że w ostatnich kilku latach udało się wybudować cztery nowe sale sportowe przy szkołach: w Józefosławiu, Zalesiu Górnym, Zalesiu Dolnym, a także przy ul. Świętojańskiej w Piasecznie. To obiekty, które są użytkowane od rana do wieczora, najpierw przez uczniów, a później przez sekcje sportowe.

Imprezy sportowe i spotkania z gwiazdami

Sport w gminie to jednak nie tylko infrastruktura, ale także sportowe wydarzenia, które są organizowane bądź wspierane przez samorząd. A tych jest z roku na rok coraz więcej. – Dla przykładu: w 2010 roku w gminie odbyły się 4 imprezy biegowe, w których brało udział niespełna 1 000 uczestników. W ubiegłym roku miało miejsce już 15 takich imprez, w których łącznie wystartowało ponad 5 000 uczestników. Na podkreślenie zasługuje także różnorodność oferty. Obok imprez biegowych są to także maratony rowerowe, triathlon, gale i zawody sztuk walki, turnieje drużynowe, imprezy organizowane na skate parku czy nightskating.

Gmina organizuje – lub współorganizuje – także spotkania i treningi z gwiazdami sportu. W Piasecznie gościli już m.in. Marcin Gortat, Otylia Jędrzejczak, Dorota Świeniewicz, Kajetan Kajetanowicz oraz czołowi polscy siatkarze w ramach Memoriału Zdzisława Ambroziaka.

Wsparcie dla klubów sportowych na przestrzeni ostatnich ośmiu lat:
2011 – 1 840 000 zł, 20 klubów
2012 – 2 143 000 zł, 24 kluby
2013 – 2 170 000 zł, 25 klubów
2014 – 2 360 000 zł, 27 klubów
2015 – 2 555 000 zł, 29 klubów
2016 – 2 685 000 zł, 30 klubów
2017 – 2 770 000 zł, 30 klubów
2018 – 2 900 000 zł, 30 klubów

GALA SPORTU PIASECZNO 2018 - PODSUMOWANIE I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Basen, boiska i kolejne hale

O planach na przyszłość związanych z rozbudową bazy rekreacyjno-sportowej mówił podczas Gali Sportu (i pokazywał w prezentacji) wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. Największe nadzieje samorząd wiąże z pozyskanym w ubiegłym roku od Agencji Nieruchomości Rolnych 10-hektarowym terenem przy ul. Chyliczkowskiej. – Zbudujemy tam nowe centrum sportowo-rekreacyjne. Jest to duży teren, dlatego znajdzie się tam miejsce m.in. na basen i halę widowiskowo-sportową, a także bogate zaplecze rekreacyjne – kreślił plany wiceburmistrz Putkiewicz.

Gmina chce także w dalszym ciągu wzbogacać ofertę sportowo-rekreacyjną stadionu miejskiego. – W tym celu planujemy zakup działek w sąsiedztwie Jeziorki, aby zintegrować teren stadionu ze znajdującym się po drugiej stronie rzeki zapleczem sportowym klubu Jedność Żabieniec oraz terenami rekreacyjnymi Lasów Chojnowskich – mówił Putkiewicz. – A z bliższych realizacji, będziemy w tym roku zadaszać piłkarskiego Orlika na stadionie miejskim oraz, z pomocą dzierżawcy, korty tenisowe – dodawał wiceburmistrz.

Kolejny duży teren, który w najbliższym czasie czeka rewitalizacja, to ośrodek „Wisła” w Zalesiu Górnym. Gmina chce współdziałać w zakresie jego zagospodarowania z jego gospodarzami – Powiatem Piaseczyńskim i Lasami Państwowymi. Innym terenem wymagającym rewitalizacji jest cegielnia oraz glinianki w Gołkowie; choć w większości są one w rękach prywatnych, to w planach zagospodarowania przestrzennego wpisane są tam usługi sportu i rekreacji.

Kolejną inwestycją związaną z rozbudową bazy sportowej, jaką planuje w najbliższym czasie samorząd, jest budowa szkoły na pograniczu Julianowa i Chyliczek. W nowo wybudowanej placówce znajdzie się oczywiście zaplecze sportowo-rekreacyjne oraz hala sportowa. Gmina posiada już potrzebne działki oraz wstępne koncepcje i opracowuje projekt budowlany.

Boisko (a być może dwa boiska) powstaną także w Jazgarzewie. – Z jednej strony pracujemy nad koncepcją zagospodarowania zaplecza sportowego szkoły w tej miejscowości, z drugiej planujemy także wybudować boisko ze sztuczną nawierzchnią na terenie klubu sportowego Sparta Jazgarzew. Rozpoczynamy również budowę nowej hali sportowej z prawdziwego zdarzenia przy szkole w pobliskim Złotokłosie – wylicza wiceburmistrz Putkiewicz.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

GALA SPORTU PIASECZNO 2018 - PODSUMOWANIE I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Nagrody dla ludzi sportu

Gala Sportu 2018 była jednak przede wszystkim okazją do wręczenia nagród i wyróżnień osobom, które wniosły szczególny wkład w rozwój sportu na terenie gminy Piaseczno. W kategorii „nadzieja sportowa” statuetki wręczono aż 24 młodym zawodnikom. Nagrodzono też 7 szkół i 8 klubów sportowych, a także 19 działaczy sportowych, 27 sponsorów i 26 trenerów. 18 zawodnikom przyznano wyróżnienia, a 21 – nagrody.

Nagroda specjalna przewidziana została dla Doroty Godziny – zawodniczki X-Fight Piaseczno, wielokrotnej mistrzyni Polski, dwukrotnej mistrzyni świata w kick-boxingu i członkini kadry narodowej, która w grudniu 2017 roku postanowiła zakończyć karierę zawodniczą i rozpocząć pracę trenerską z młodzieżą. – Uznałam, że w tej dyscyplinie osiągnęłam już wszystko, a chciałam się pożegnać u szczytu kariery, aby pozostały po tym etapie mojego życia tylko najlepsze wspomnienia – wyjaśniała w udzielanych wywiadach nasza supermistrzyni.

Po zakończeniu Gali, z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 20-lecia Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piasecznie, wręczone zostały nagrody okolicznościowe „Przyjaciel Piaseczyńskiego Sportu”. Nie zabrakło też podziękowań od burmistrza, kierownictwa gminy i radnych dla dyrektora GOSiR-u Marka Frącza oraz wszystkich jego pracowników. – Kiedy powoływano pod koniec lat dziewięćdziesiątych Ośrodek Sportu, było nas kilka osób i jeden obiekt. Dziś mamy kilka różnorodnych obiektów oraz wspaniałe plany i perspektywy rozwoju – podkreślał wzruszony dyrektor Marek Frącz.

źródło: UMiG Piaseczno
autor zdjęć: Marcin Borkowski

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie