Informacje7 lutego 2012, 00:00,

Bezpłatne porady prawne w UMiG Piaseczno

Mieszkańcy Gminy Piaseczno mogą korzystać z darmowych porad prawnych, udzielanych przez aplikanta radcowskiego Pana Marcina Wojcińskiego. Porady udzielane są w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno (sala ustalana każdorazowo w sekretariacie burmistrza), w każdą środę w godz. 9.00-13.00. W celu umówienia się na konsultację prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 508 262 229. Pomoc prawna udzielana jest na każdy temat, z wyłączeniem spraw karnych.

Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców gminy Piaseczno
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje8 lutego 2012, 00:00,

Płać podatki tu, gdzie mieszkasz - gm. Piaseczno

Udział w podatku od osób fizycznych i osób prawnych to główny dochód gminy. 37% z podatku płaconego przez mieszkańców wraca do gminy i w prosty sposób przekłada się na realizację potrzebnych usług i inwestycji. Zmień PIT na lepszy byt! Płać podatki tu, gdzie mieszkasz - apel Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno!

P£Ać PODATKI TU, GDZIE MIESZKASZ

To proste, wystarczy ZAP-3. Dzięki zmianie przepisów nie ma już konieczności bycia zameldowanym, aby płacić podatki w miejscu zamieszkania. Wypełniając PIT, wystarczy wskazać jako miejsce zamieszkania gminę Piaseczno oraz dołączyć wypełniony formularz aktualizacyjny ZAP-3 (plik do pobrania). Dokumenty te można złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysłać pocztą.

Coraz więcej wskazań. Nie ma dobrego narzędzia, które łatwo zmierzyłoby, o ile więcej osób mieszka w gminie Piaseczno, niż jest zameldowanych (na dzień 31 grudnia 2011 zameldowanych w gminie Piaseczno było 68.364 osób). Jednak coraz więcej mieszkańców wskazuje co roku naszą gminę jako miejsce zamieszkania. W rozliczeniu podatkowym za rok 2009 takich osób było 38.714, w zeszłym roku – już 40.186 osób.

Pomóżmy rozwijać się naszej gminie. Korzystając z publicznego transportu, wysyłając dzieci do szkoły, narzekając na brak chodnika czy przyzwoitej drogi, pamiętajmy, że jakość usług i ilość nowych inwestycji uzależniona jest od dochodów gminy, a te w przeważającej mierze pochodzą z udziału w podatkach od osób fizycznych i prawnych. Zamożność naszej gminy uzależniona jest więc od zamożności mieszkańców i ich rzetelności w płaceniu podatków.

Ile traci budżet gminy? Przewidywane w 2012 r. dochody gminy z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych wynoszą 126 mln zł. To średnio ponad 3 tys. zł w przeliczeniu na jednego podatnika. Jeśli przyjmiemy, że w Piasecznie wciąż nie rozlicza się 5 tys. mieszkańców, to budżet gminy traci na tym 15 mln zł. Za taką kwotę można by wybudować 10 km dróg, oddać do użytku 100 mieszkań komunalnych, wybudować 10 szkolnych kompleksów sportowych czy zapewnić 250 etatów nauczycielskich. Nie pozbawiajmy się możliwości rozwoju, zamieńmy PIT na lepszy BYT.