Informacje4 maja 2013, 00:00,

Bezpłatne badanie mammograficzne Lesznowola

Zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat na bezpłatne badanie mammograficzne, które odbędzie się 9 i 10 maja 2013 roku przy Zespole Szkół w Lesznowoli (ul. Szkolna 6). Na badania można zarejestrować się pod nr 58 666 2 444 lub 801 080 007. Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godz 8.00-20.00, w soboty i niedziele w godz. 9.00-15.00 Organizatorzy proszą o zabranie dowodu osobistego. Więcej informacji na plakacie.

Bezpłatne badanie mammograficzne Lesznowola
Tematy:Lesznowola

Informacje5 maja 2013, 00:00,

Wystawa plakatów Jana Młodożeńca w Muzeum

Muzeum Regionalne w Piasecznie zaprasza na wystawę plakatów Jana Młodożeńca. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 maja 2013 roku o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym przy Placu Piłsudskiego 10 w Piasecznie. Wystawę plakatów, będzie można oglądać od 11 maja do 30 czerwca 2013 roku. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 40 prac z bogatego dorobku artystycznego, wybitnego polskiego twórcy i przedstawiciela tzw. "polskiej szkoły plakatu". Zapraszamy na wystawę plakatów Jana Młodożeńca w Muzeum Regionalnym.

WYSTAWA PLAKATÓW JANA M£ODOżEńCA

Jan Młodożeniec (1929 - 2000) to jeden z najważniejszych twórców w dziedzinie plakatu nie tylko w Polsce, ale także za granicą; autor ponad 400 plakatów, okładek książkowych, ilustracji, rysunków. Wybitny projektant graficzny i malarz. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień w kraju i zagranicą, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, 8. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (1980) , Biennale Plakatu w Lathi, Finlandia (1983). Wielokrotny laureat konkursu "Najlepszy plakat Warszawy". Jan Młodożeniec był przede wszystkim grafikiem użytkowym i już podczas studiów realizował liczne zamówienia dla wydawnictw. Po ukończeniu studiów zajął się plakatem, który stał się dla niego główną formą wypowiedzi artystycznej. Do najważniejszych w jego twórczości należały plakaty filmowe (m.in.Dawno temu w Ameryce, Ojciec chrzestny, Wielki Gatsby), teatralne (m.in. do sztuk Czechowa, Fredry, Wyspiańskiego) i reklamowe.

WYSTAWA PLAKATÓW JANA M£ODOżEńCA

Artysta lubił kolor sam w sobie. Ciągle eksperymentował, poszukiwał. Zafascynowany nowym odcieniem potrafił niestrudzenie, o różnych porach dnia, obserwować wybrany motyw. Jego plakaty są niezwykle barwne i wspaniale zharmonizowane. Odznaczają się niepodważalną logiką kompozycji, trafnością grubej, zdecydowanej kreski zamykającej płaskie plamy intensywnego i czystego koloru. Jego rozpoznawalny natychmiast "charakter pisma" to gruba, pozornie nieporadna, choć zdecydowana kreska, nieco dziecięca stylizacja rysunku, żywa paleta barw i ciepłe poczucie humoru. Plakaty Młodożeńca odznaczają się spokojną, wyważoną kompozycją składającą się z wyraźnie oddzielonych, barwnych pól oraz wewnętrznym monumentalizmem form graficznych. Artysta dbał o czytelność każdego znaku, w dążeniu do uogólnienia treści niesionych przez plakat osiągał daleko posuniętą syntezę rysunku. Z jego prac emanuje liryczna ekspresja z odrobiną ludowej prostoty i naiwności.

autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno