Informacje4 sierpnia 2017, 06:00,

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie w Górze Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię? Mniej niż 40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

BEZPŁATNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE W MAMMOBUSIE W GÓRZE KALWARII

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

BEZPŁATNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE W MAMMOBUSIE W GÓRZE KALWARII

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:
Góra Kalwaria - 4 sierpnia przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, ul. Białka 4

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom w wieku 50 – 69 lat co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Przeczytaj też: Oni zaśpiewają dla nas: Ona tańczy dla mnie. Już w ten Weekend!

Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

BEZPŁATNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE W MAMMOBUSIE W GÓRZE KALWARII

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje31 lipca 2017, 06:00,

Ścieżka historyczna Józefosławia


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Stowarzyszenie POMYSŁ NA JÓZEFOSŁAW oraz Biblioteka w Józefosławiu w najbliższych miesiącach będą wspólnie realizowały projekt pt. Ścieżka historyczna Józefosławia. Projekt ma polegać na opracowaniu ścieżki historycznej ukazującej elementy historii Józefosławia.

ŚCIEŻKA HISTORYCZNA JÓZEFOSŁAWIA

Józefosław to dawna kolonia niemiecka o nazwie Ludwigsburg, która powstała na początku XIX wieku w okresie, gdy tereny te były częścią zaboru pruskiego. Obok Józefosławia podobne kolonie powstały m in. w Nowej i Starej Iwicznej. W kolejnych latach tereny te były częścią Księstwa Warszawskiego, a następnie Królestwa Polskiego (w ramach zaboru rosyjskiego). Jednakże ludność pochodzenia niemieckiego pozostawała na tych terenach Józefosławia aż do 1944 r.

W ramach projektu zostaną przygotowane tabliczki informacyjne do umieszczenia przy starych poniemieckich „ostańcach” (wstępnie zidentyfikowano 6 takich domów) oraz 3 większe tablice informacyjne u wylotów głównych ulic z wizerunkami starych map Józefosławia oraz krótkim rysem historycznym. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Centrum Kultury w Piasecznie Inicjatywy Lokalne 2017.

Dodatkowo, w ramach oddzielnego projektu, Biblioteka w Józefosławiu planuje spacery historyczne po Józefosławiu. Pierwszy taki spacer odbędzie się we wrześniu tego roku.

 
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie