Informacje26 kwietnia 2014, 00:00,

Bezpieczny majowy weekend - KPP w Piasecznie

Przed nami długi majowy weekend. Jest to okres wyjazdów, spotkań i zabaw na świeżym powietrzu. Aby ten wolny czas mógł upłynąć bezpiecznie trzeba pamiętać o ostrożności i zasadach unikania zagrożeń. Nad bezpieczeństwem podróżujących i tych, którzy spędzą ten czas w miejscu zamieszkania, czuwać będą patrole policjantów ruchu drogowego i funkcjonariusze innych służb. Na drogach pojawi się więcej fotoradarów, a wzmożonych kontroli będą mogli spodziewać się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.

AKCJA BEZPIECZNY WEEKEND MAJOWY

Aby bezpiecznie wyjechać i wrócić do domu, policjanci apelują do uczestników ruchu drogowego: 30 kwietnia rozpoczyna majowy weekend, który potrwa do 4 maja, dla niektórych urlopowiczów ten długi weekend rozpocznie się już 25 kwietnia. W tym roku, jak i w latach ubiegłych, nad bezpieczeństwem wszystkich udających się w podróż, tych pozostających w miejscu zamieszkania, jak i tych wracających po wypoczynku, czuwać będą policjanci ruchu drogowego. Dodatkowe patrole, nieoznakowane radiowozy z wideo rejestratorami, fotoradary i ręczne mierniki prędkości pojawią się licznie na drogach powiatu. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy zdecydują się siąść za kierownicą „na podwójnym gazie”, na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu, jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy przewożących dzieci bez fotelików. Kierowcy powinni również pamiętać, że cały rok mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jazdy to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. Siadając za kierownicę pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie wyjechać i wrócić do domu.

Aby uniknąć kradzieży, warto skorzystać z kilku ważnych rad: zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W miejscach tych notuje się najwięcej zdarzeń kradzieży, kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zalecamy, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, aby ustalić co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel. Widzą wtedy, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.

Jeśli wyjeżdżamy, odpowiednio zabezpieczmy swoje mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkiem w oknach i w drzwiach balkonowych, te dodatkowe zabezpieczenia utrudnią ich wyłamanie. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Przed wyjazdem z domu pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, ułatwi mu to kradzież naszego mienia.

Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierajmy je ze sobą lub w ostateczności zamykajmy w bagażniku. Klucze od samochodu zabierajmy zawsze ze sobą.

Aby nadchodzące wolne dni kojarzyły nam się tylko z przyjemnościami bądźmy ostrożni i uważni. Złodziej nie wybierze na swoją ofiarę osoby, która zwraca uwagę na to, co się wokół niej dzieje.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Informacje23 kwietnia 2014, 00:00,

Praca w Poradni Rehabilitacji CMP Piaseczno

Poradnia Rehabilitacji CMP Piaseczno, nawiąże współpracę z absolwentem lub absolwentką wydziału fizjoterapii. Szukamy osoby chętnej do objęcia dyżurów sobotnich, w dziale fizykoterapii. Jeśli zainteresowała Cię ta propozycja, prześlij nam swoje CV na adres praca@cmp.med.pl z dopiskiem w tytule "Fizykoterapia - soboty". Jeśli wykonujesz ten zawód z powołaniem, może to być szansa na nawiązanie szerszej współpracy w prężnie rozwijającym się i ambitnym zespole fizjoterapeutów.