Informacje26 sierpnia 2017, 16:22,

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2017


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Jak każdego roku pod koniec sierpnia rusza ogólnopolska akcja policyjna „Bezpieczna droga do szkoły”. W tym czasie obserwujemy wzrost natężenia ruchu drogowego w rejonie szkół. W związku z szeregiem niebezpieczeństw mogących zagrozić najmłodszym, policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, rozpoczynających naukę po dwumiesięcznej przerwie.

Policjanci sprawdzą oznakowanie w rejonach placówek szkolnych. Skontrolują transport przewożący młodzież do szkół. Zareagują, gdy kierujący lub piesi, nie bacząc na bezpieczeństwo najmłodszych, złamią przepisy ruchu drogowego. Szczególną uwagę zwrócą też na edukację uczniów, aby ci wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły i domu po zajęciach.

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2017

Prawidłowe nawyki to podstawa

Zachęcamy rodziców i opiekunów, aby opracowali z dziećmi najbezpieczniejszą trasę dojścia do szkoły, przeszli nią razem i pokazali wszystkie możliwe zagrożenia. Aby ich uniknąć, policjanci przypominają najmłodszym, że idąc chodnikiem należy trzymać się z dala od krawędzi jezdni. Jeśli parkują na nim samochody, należy uważać na każdy manewr kierowcy, by nie zostać potrąconym. Nie wolno też przeskakiwać przez barierki lub łańcuch zabezpieczający chodnik. W przypadku braku chodnika należy poruszać się lewą stroną drogi i bacznie obserwować nadjeżdżające samochody, aby w razie konieczności zejść z jezdni.

Warto przypomnieć dziecku, że najbezpieczniej przejdzie przez jezdnię na wyznaczonym przejściu, przez tzw. „pasy” z sygnalizacją świetlną. Jeśli przechodzi przez jezdnię na wyznaczonym przejściu bez takiej sygnalizacji, musi upewnić się, czy przepuszczą go samochody jadące każdym pasem. Przed wejściem na jezdnię zawsze, niezależnie od tego, gdzie przechodzi, powinno spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Gdy nic nie jedzie – może przejść. Nieraz rozmowa z rówieśnikami albo korzystanie z telefonu komórkowego może również odwrócić uwagę i stworzyć zagrożenie. Nie należy także wchodzić nagle na jezdnię spoza zaparkowanego pojazdu czy stojącego na przystanku autobusu.

Rodzicu pamiętaj, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

Rower to też pojazd

Jeśli dziecko dojeżdża rowerem do szkoły, warto zadbać o kask ochronny i właściwe, zgodne z przepisami wyposażenie jednośladu. Rower musi więc być wyposażony: z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2017

Jestem widoczny, jestem bezpieczny

Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 zł. Mimo, że nie ma obowiązku noszenia ich na obszarze zabudowanym, warto wyposażyć w nie dziecko. Chodzi o to, aby kierujący pojazdami mogli je jak najwcześniej dostrzec i odpowiednio zareagować.

Prosta sprawa - rozwaga

Dowożąc dziecko do szkoły należy przewozić je w dostosowanym do wieku foteliku samochodowym i przypięte pasami. Przy szkole należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności innym kierującym i pieszym. Nigdy nie pozwalajmy wysiadać dziecku z samochodu od strony jezdni. Złe nawyki w wielu przypadkach powodują wzrost zagrożenia i niestety kończą się tragicznie. Kształtowanie u dzieci prawidłowych zachowań na drodze uczy ich odpowiedzialności, rozwagi i pozwala im bezpiecznie dotrzeć do szkoły.

Opracowała nadkom. Anna Kędzierzawska - ekspert Wydziału Komunikacji Społecznej KSP

Rozpoczęcie roku szkolnego tuż tuż, dlatego już dzisiaj zapraszamy wszystkich do zapoznania się z edukacyjną kampanią @mediaplanet „BACK TO SCHOOL”! Każdego, komu wrzesień kojarzy się z powrotem do nauki zachęcamy do odwiedzenia portalu www.poradnikdlarodziny.pl oraz sięgnięcia po czwartkowe wydanie dziennika Nasze Miasto. Znajdziecie tam wiele ciekawych porad i wskazówek dotyczących zorganizowania wyprawki szkolnej, wychowania i edukacji najmłodszych czy zapewnienia bezpieczeństwa w otoczeniu dziecka.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje1 września 2017, 15:00,

78. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz napaści ZSRR na Polskę


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

1 września 2017 roku na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie odbędą się uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 modlitwą za poległych, następnie zaplanowano przemówienia okolicznościowe i złożenie wiązanek pod kwaterą wojenną, a także Apel Poległych. O godz. 18.00 na rynku miejskim w Piasecznie zapraszamy na wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych z Chórem LIRA.

78. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ ORAZ NAPAŚCI ZSRR NA POLSKĘ

18 września na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie obchodzić będziemy 78. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 Mszą św., modlitwą Narodowych Sił Zbrojnych, po czym nastąpią wystąpienia okolicznościowe i złożenie wiązanek pod Pomnikiem Katyńskim.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie